23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK SAYFASI (4)
26 Haziran 2018 Salı Bu yazı 14454 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 24 M2 LİK OFİS VE ON BİNLERİN ÖLÜMÜ‘’BİRİNCİ BÖLÜM’’

Yazan: İhsan Memiş(KTYG)Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Kurucu Genel Başkanı.

(Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı, -Kriminal Adli Trafik Bilirkişisi.)

Türkiye toplumu günümüzde motorlu araç karşısında yılda 10 bin ölü ve 21 bin engelli vatandaş ile ısrarlı ve çözümsüz olarak yoluna devam etmektedir. Devlette kayıtlı STK nun sayısı yaklaşık 300 bini bulurken, bununda  % 65 i tamamen naylon STK olarak karşımıza çıkmaktadır. Geri kalan % 35 inde ancak % 10u gerçek görevini yaparken trafik ve yol güvenliğinde STK sayısı yüz binde ikidir.

KTYG NEDEN KURULDU?

2006 Yılında dönemin Başbakanlık Müsteşarına 12 yabancı devleti inceleyip rapor yazdığımda kendi varlığımdan sanki şüpheye düştüm. Gelişmiş tüm ülkelerde devasa bütçeli tam sivil ve yarı sivil NGO lar trafik ve yol güvenliğinin her safhasında var iken, Türkiye de hiç olmaması Allah’ın yarattığı bir can ve sorumluluk sahibi olarak 3 kişisi ailemden ve 6 kişisi de çok duyarlı ve eğitimli kamu bürokrasisinden seçerek bu Dernek kurulmuştur.

STK TARİHİ SÜRECİ VE PARLAYAN YILDIZI:

        Aristodan başlayan bu süreçte devlet hakimiyeti, devletin sorunları  paylaşması, devlette toplumların özgürleşmesi ve ifade özgürlüğü öne çıkmıştır. Konuya can güvenliği açısından baktığımızda tüm dinlerde olduğu gibi İslam dinide can güvenliği ve can güvenliğinin devletin teminatı altında olduğunu esas almaktadır. Bu bağlamda baktığımızda Hegelden, Durkheime ve Marksist görüşte STK üzerinde çok uzun tartışmalar 1900 yılına kadar gelmiştir. Otoriter rejimlerde STK alanı çok daralırken ve ayak bağı olarak görülürken, Demokrasilerle yönetilen devletlerde bu alan ve verimlilikte çok genişlemiştir.

Gelişmiş tüm ülkelerde var olan kalıcı ve can yakıcı sorunlarla baş etmede son yarım asırda STK nun çok büyük bir payı vardır.  Uluslararası verilerdeki trendde bunu ispatlamaktadır. Örneğin Kanserle mücadele, kadın hakları, çocuk hakları, uyuşturucu ile mücadele, çevre kirliliği,denizlerin kirletilmesi, çocuk istismarları, insan kaçakçılığı, trafik terörü ile mücadele,abi afetlerle mücadele vs. gibi konularda gerek maliyet ve gerekse zaman bakımından toplumsal çok büyük organizasyon yapılarak mücadele edilmesi devletlerin çokça yararına olmuş ve devletler çok rahat bir nefes alarak bu imkânları tüm gücü ile desteklemişlerdir.

Diğer yönden STK nun devletten kadro ve maaş almamaları, gönüllü ve fedakâr çalışmaları, mesai zamanı ile sınırlı olmadan çalışmaları, en bilgili insanların bir araya gelerek organize olmaları, çoğu kez hükümetlerin dahi oy kaygısı ile çekimser kaldıkları konularda cesaretle doğruları söylemeleri STK nun parlak birer yıldızıdır. Tamamen devlet ve toplum kalkınması açısından bir özveridir.

STK DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN TEMEL KRİTERLER:

Örneğini Türkiye de de gördüğümüz tüzüğünde belli amaçlarla kurulan STK nun yaklaşık % 80 i başarısız olurken, bunların çok önemli bir kısmında başarısızlık ilkeleri şöyle sıralanmaktadır.

1 -Amaca uygun ehliyetli ve bilgili yöneticilerin seçilememesi,

2 -STK nun amacına uygun prestijli ve cazibeli ofislerin olmaması veya yetersiz olmaları veya oturulan yerlerin yasal olmaması,

3 -Orta ve uzun vadede mali sorunlarını çözememeleri ve yıllık işletme giderlerini karşılayacak bir bütçeye sahip olmamaları,

4 -Devletin esasta kamu yararına çalışan STK ile bilgi paylaşıma gitmemesi ile proje bazında da olsa onlara görev vermemesi ve bütçe bakımından desteklememesi,

5 -Yöneticilerin kendi siyasi veya ticari amacının öne çıkması veya daha kötü kanunsuz amaçlarla kullanılması,

6 -Cemaatlerin çokça STK adı altında çokça Dernek veya vakıf kurarak açık veya kapalı olarak bazı alanları ele geçirmek istemeleri,

7 -STK nun amacına uygun faaliyetlerinin devletçe denetlenmesinin çok yetersiz olmaları gibi kriterler.

Türkiye gibi ülkelerde çokça görülmekte ve doğmadan STK yok olmaktadır. Yani hem toplum ve hem de devlet kaybetmektedir.

Trafik Sigortası Zorunlu Olmalı


Trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artmasına rağmen, trafik sigortası yaptıranların sayısı azalıyor. Bu durumu uzmanlar son dönemde yapılan zamlara bağlıyor.

Trafikteki araç sayısı 22 milyonu geçerken, zorunlu trafik sigortalı araç sayısı 14, 1milyon, kaskolu araç sayısı ise 4, 4milyonda kaldı. Geçen yıla göre sigortasız araç sayısı 1, 6milyon arttı. Zorunlu trafik sigortası olmayan araç sayısı ise 7. 9milyona ulaştı.Trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artarken, trafik sigortası yaptıran sayısı azalıyor. azalıyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre, 2016´nın Kasım ayında 21 milyonolan araç sayısı, 2017´nin aynı döneminde 22milyonu aştı. Fakat trafik sigortasına sahip araç14, 8milyondan 14, 1milyona geriledi. Sigortasız araç sayısı da7, 9milyona ulaştı. Bu da araçların % 35’ inin sigortasız dolaştığı anlamına geliyor. “SİGORTASIZ ARAÇLAR YÜZÜNDEN DEVLET 256 MİLYON LİRA ÖDEDİ!”Bu konuda açıklama yapanKoalay’ın Ülke Yöneticisi Bradley Du Chenne;“Trafik sigortası fiyatlarının son yıllardaki yükselişi, sigortasız araç sayısını artırdı. Trafikteki araçların yalnızca % 22’ si kasko sigortasına sahip. Türkiye’ deki kazaların % 84’ ünün maddi hasarla sonuçlandığını düşünürsek, trafik sigortası ve kasko olmadan yola çıkmak ciddi sonuçlar doğurabilir. Sigortasız araçların karıştığı kazalarda, zarar görenlerin sigorta güvencesinden yoksun kalmaması ve bedeni zararlarının giderilmesi içindevletçe kurulan Güvence Hesabı’ ndan bu yıl 256 milyon TL ödeme yapıldı.” dedi Türkiye Sigorta Birliği (TSB) a göre, 7, 9milyon sigortasız aracın 2, 9milyonu yani % 37’si otomobil.Sigortasız araçların % 15’i kamyonet, % 14ü ise traktör. En yaygın sigortasız grubu kamyonlar;833 bin kamyondan 522 bini, yani%63’ ü sigortasız. Otobüslerdeki sigortasızlık% 42.Minibüslerin de % 39’ u sigortasız!

Hafriyat terörü: 1 yılda 24 can!

Son yıllarda İstanbul trafiğinin kâbusu haline gelen hafriyat kamyonları ile beton mikserleri tehlike saçmaya devam ediyor. Hız sınırı ve sürüş kurallarını ihlal eden hafriyat kamyonları ile beton mikserleri, son bir yılda 24 can aldı. Kazalarda hayatını kaybedenlerin çoğu kadın, çocuk ve yaşlı…
Arefe Çakır, Şule İdil Dere, Berfin Kantarkıran, Özge Kandemir, Hacer Yılmaz, Mervan Buldu... Onlar İstanbul’daki 
hafriyat kamyonları ve beton mikserlerinin neden olduğu kazalarda hayatını kaybeden 24 kişidenbirkaçı. Mega projeler ve kentsel dönüşüm nedeniyle hemen her sokakta karşımıza çıkan hafriyat kamyonları ve beton mikserleri,sadece son bir ayda üç can aldı.16 Haziran’da karşısına geçmeye çalışan Berfin Kantarkıran hafriyat kamyonun altında hayatını kaybetti. 19 Haziran’da Arzum İrem Çakma hafriyat kamyonetinin altında can verdi.20 Haziran’da hafriyat kamyonunun otomobile çarpması sonucu Selin Karakuş yaşamını yitirdi.

Ölümle sonuçlanan kazaların çoğunda sürücü kusuru olduğu vurgulanan araştırmada: “Hafriyat kamyonları ve beton mikser araçları şoförlerin göremediği kör noktalarında gerçekleşmekte. Bu araçların insanların sokaktan çekildiği gece saatleri dışında, şehre girmesi yasaklanmalıdır.”İstanbul’da saat 06.00 ile 10.00 akşam saat 16.00 ile 22.00’ de trafiğe çıkması yasak. Sefer başına prim alan hafriyat kamyonlarının son 1 yılda karıştığı kazalarda 12’si kadın, 3’ü çocuk19 kişi, beton mikserlerinin karıştığı kazalarda ise 3’ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetti.İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe şunları söylüyor: “Hafriyat kamyonları prim usulü çalışırlar. Gün içerisinde ne kadar çok malzeme taşırlarsa o kadar çok para kazanırlar. Böyle olunca hafriyat kamyonları aşırı hız yapıyor. Beton mikserleri betonu yükledikten sonra 2.5 saatte inşaat alanına ulaştıramazsa beton özelliğini yitiriyor. Bu yüzden sürücüler hız yapıyor’’dedi.
Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
MUSTAFA BALTACI  -  27-06-2018 - 16:49
OKTAY ABİ YAZILARINIZI İLGİYLE TAKİP EDİYORUM. TRAFİK MÜFETTİŞİ OLDUĞUNUZU DA BİLİYORUM. KIRIKKALE\' DE YAŞAYAN BİR VATANDAŞ OLARAK TRAFİĞİN AKIŞINI ENGELLEYEN BİR TESPİTİM VAR. BUNU İL TRAFİK KOMİSYONUNDA DİLE GETİRİRSENİZ SEVİNİRİM. ESKİ REKTÖRLÜK DİYE BİLİNEN PAZARTESİ PAZARINA GİDİŞ İSTİKAMETİNDE BULUNAN YOLCU DURAĞI TIKANIKLIĞA SEBEP OLMAKTADIR. BU DURAĞIN 30 MT KADAR DAHA İLERİ ALINMASI KANIMCA DOĞRU OLACAKTIR. KONUYU İLGİLİ BİRİMLERE İLETECEĞİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net