29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Seçim derdi bitti,Şimdi GEÇİM derdi
30 Haziran 2018 Cumartesi Bu yazı 20590 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 İyisiyle kötüsüyle, eğrisi doğrusuyla, yeni heyecanıyla bir seçimi daha bitirdik. İlk defa partili cumhurbaşkanı yani devlet başkanı seçtiğmiz, yeni milletvekilleri  eklediğimiz ve başbakan seçimi yapmadığız, ilklerin ve sürprizlerin yaşandığı, kazanırken kaybedenlerin, kaybettiği halde kazançlı çıkanların, her partinin ders çıkarması gereken bir seçim yaşadık.

  Bu seçimde tabir yerindeyse anket şirketleri de çuvalladı açıkçası. Türkiye'nin en büyük anket şirketlerinden olan SONAR, araştırmalarında başkan adayları için;  %43 Tayyip Erdoğan, %22 Muharrem İnce ve %22 Meral Akşener sonuçlarını çıkarmıştı. Diğer anket şirketlerinin de hemen hepsi milletvekilliğinde MHP'nin %5'i dahi geçemeyeceğini iddia etmişlerdi.

   Evet en büyük sürpriz MHP ile geldi. Anket şirketlerinin başını dönderdi adeta. MHP'ne kırgın olan ve değişim gerektiğini düşünenlerin kurmuş olduğu İYİ Partiye oyların kayacağı düşünülüyordu. Nispeten öyle de oldu. %13-14 seviyelerinde olan taban oylarının neredeyse %8-9'a yakını İYİ Partiye geçmiş. Fakat bunun yanı sıra Devlet Bahçeli'nin, Tayyip Erdoğan'a vermiş olduğu destek ve tam güvenceyle hükümetin yanında oluşundan dolayı AKP içerisindeki milliyetçi muhafazakârlardan %7-8 'lik oranında oy aldığı görülüyor. Bu da anketlerin ve medyanın hiç beklemediği, hatta ihtimal bile vermediği bir durum oldu. Devlet Bahçeli seçim sonrası, "baraj altında kalır şeklindeki ifadelerinden dolayı" basın camiasına veryansın etti ama neticede bu bir seçim. Çok bilinmeyenli bir denklem misali.  Bu çıkış seçim öncesi yapılsaydı acaba daha mı etkili olurdu ki diye düşünüyorum.
Bundan sonra Sayın Bahçeli'nin meclis içerindeki tutumu ve hükümet ile ilişkisi de herkesin merakla beklediği bir durum. 
    
 Seçimin en merak edileni ise, daha 6 aylık bir geçmişe sahip yeni kurulmuş olan İYi Parti ve başkan adayı Meral Akşener'di. Çok hızlı ve iyi bir başlangıç yapmış, tabir yerindeyse rüzgârı da arkasına alarak %20-25 seviyelerinde  potansiyel yakalamıştı. Fakat bazı hamlelerin belki de yerinde yapılamaması, yapılacak icraatların tam aksettirilemeyeşi bu rüzgarı tersine çevirdi. Halkda da güven kaybı yaşanmasıyla da bu oran; %7 Akşener'e, %10'da partisine gelecek şekilde bu seviyeye kadar düştüğü görüldü.
   
 Ak Parti de oy kaybı yaşayanlardan. Lideri Erdoğan'ın %10 ve partinin daha evvelki seçimde aldığı oylarının %5 oranında gerisinde. Evet neticede yine ülke nüfusunun en çok oyunu alsa da belli bir oy kaybı var. Bu kayıp oyların MHP'ne geçtiği görülüyor. Sayın Tayyip Erdoğan'ın parti içerisinde çok büyük bir fonksiyonu var ve AK Parti'nin her şeyi. Fakat seçmende lidere olan güven %100 olsa da partiye karşı biraz tepkiler var ki Sayın Erdoğan'a verilen oyların tamamını partiye vermediler.
   
 CHP'de ise durumlar biraz daha karışık. Başkan gösterilen Muharrem İnce %30 oy alırken CHP %22'lerde kaldı. Muharrem İnce ile ilk defa sol kanadın oy oranı bu seviyeleri gördü. Fakat öte yandan CHP %25-28 seviyelerinde olan oy oranını %22'ye düşürdü. Görülen o ki CHP'li seçmen de artık parti içerisinde kan değişikliği istiyor. Parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi deyimiyle "koltuk sevdalısı olan kişinin burada yeri yok" sözüyle çelişkili hareket etmemesini, seviyeyi yükseltecek yeni birisini istiyorlar.
Kırıkkale'den de 15 yıl sonra bir vekil çıkarma başarısını gösterebilser de genel manada parti kaybedenler arasında.

    Bu ülkede bu kadar şehit haberlerinin  geldiği, ABD ve israilin taşeronluğunu yapan pkk, pyd ve ypg gibi beşikteki bebeğe kurşun sıkacak kadar cani olan teröristlerin destekçisi Hdp'nin barajı geçip o yüce meclise girecek olması toplum olarak herkesi üzdü açıkçası. Hapisanede olan başkan adaylarının %7 gibi bir oy alması da hayli iliginç. Parlementer sistemdeyken de, kolkola gezdiği teröristlerin yıkmak için çabaladıkları cumhuriyetimizin cumhurbaşkanlığına da aday olmuştu Selahattin Demirtaş.
   Bu ülkede milli sınırlarımıza, bayrağımıza her kim veyahut kurum, kuruluş, bölücü, yıkıcı eylemlerde bulunuyorsa gerekli yaptırımlar uygulanmalı. Demokrasi adına önü açılmamalı. Demokratik yönetimimizi tanımayanlar tanınmamalı.

  Her seçimde olduğu gibi bu seçimin de kazananları, kaybedenleri var, görüldüğü gibi. Seçimden önce "HALK TEMAYÜLÜ" başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. Vatandaş oy vermek için mührü eline aldı ama aklındaki sorulara en iyi cevap veren adaylar oyunu alır demiştim. Burada siyasi partilerin temayül yoklamalarını daha itinalı yapıp vatandaşı daha iyi analiz etmelerinden bahsetmiştim. Seçilecek adaylara halkın ne derece güven ve itibar ettiklerini irdeleyip ona göre karar vermelerini yazmıştım. Oy kayıpları yaşayan partilerin bu durumların da etken olduğu kanısındayım.

  Kırıkkalemizde de ev ev, semt semt gezip halkın dertlerini dinleyip, yapılacak ve yapılması gereken icraatlarını anlatanlar, vatandaşa güven aşılayanlar kazandı. Çalışıp alın teri döken şehrimizin evlatları bu emeklerinin karşılığını almanın sevincini yaşadılar. Hepsine hayırlı olsun.

    ARTIK SEÇİM DERDİ BİTTİ, ŞİMDİ İSE GEÇİM DERDİ başladı. Haliyle seçim döneminde harcanan giderler ve yeni gelecek ekonomik uygulamalar, vatandaşı bir hayli yoracak gibi. Diğer yandan da bu seçim  döneminde emeklilerin bayram öncesi ikramiye almasıyla teselli olan vatandaş, en azından seçim öncesi verilen vaatlerin yerine getirilmesini dört gözle bekliyor.

   Yapılan seçim ve halkımızın tercihi, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. Bu seçimin en büyük kazananı da vatandaşımız ve ülkemiz olması temennilerimle....
Esenlikler diliyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net