16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası (5)
04 Temmuz 2018 Çarşamba Bu yazı 15978 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

24 M2 LİK OFİS VE ON BİNLERİN ÖLÜMÜ

 ‘’İkinci Bölüm’’

TÜRKİYEDE MÜCADELE VE ARTAN ENGELLİ SAYISI:

Türkiye de en fazla can ve mala zarar veren, yetişmiş insanları yok eden, zaman ve işgücü kayıp ettiren en baştaki çözümsüz felaket trafik terörüdür. Yılda yaklaşık her yaştan 10 bin insan ölürken,21 bin yeni engelli vatandaş ile aileyi, toplumu ve devleti ağır bir maliyete ve travmaya sokmaktadır. İş kazalarında ölenlerin sayısı günlük en fazla 10 olurken, trafik teröründe bu kayıp bazen 30 kişiye yükselmektedir.

Diğer yönden doğuştan engelliler, daha sonra iş kazalarından doğan engelliler ve trafik kazalarından kaynaklanan engelliler sıralamasında en fazla görülen ve tedavisi de çok uzun yıllar almasına rağmen kalıcı olarak engelli insanlarımızın sayısı her yıl 21 bin kişi olarak Türkiye aile travmalarında da en yüksek düzeyde ülke ve toplum zarar görmektedir.

KTYG NE YAPABİLİR?

Kendi üye aidatı, bağışları ve yöneticilerin fedakârlıkları ile Başkent Ankara da satın aldığı 24 M2lik bir alanda Türkiye’ye ses verirken, kurduğu kütüphane ile de bilgi tabanlı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Kapısını açan bir TBMM veya iktidar, muhalefet partileri yoktur.Maliye yardımı yoktur. Uygulama yapan EGM yoktur. KGM yoktur. 

Ancak bir ideal vardır. Bir insanı veya bir aileyi kurtarma vardır. Çocuklara verdiği trafik projesi vardır. Üyelerin fedakârlığı vardır. Birde çok mükemmel olmasına rağmen yanlış anlaşılan ve ısrarla yaşanan bir din vardır. Camilere ve cemaatlere ibadet için yardım vardır. Eğitim için yapılan bağışlar vardır.

Ancak insan varlığını korumak ve yaşatmak için çaba sarf eden ve 24 M2 lik bir ofiste hizmet yürüten bir STK na bunlar yoktur. Trafik ve yol güvenliği de çok önemli bir uzmanlık alanıdır. Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu İslam dininin Anayasa hükmü yok olup % 88 sürücü hatasından kaynaklanan ölümlerde ortadadır.

İbadet yapmak içinde, eğitim almak içinde insanın var olması ve güvenli bir ortamda yaşaması ve yaşatılması zorunluluğu vardır. Hayatımızda öncelikler ve sonralıklarda da yaşanan yanlışların boyutuna km’ler yetmez.

Bu bilinçsizlik ve kaos içerisinde var olan KTYG de çoklu yanlışların yaşandığı bir ortamda doğruların mücadelesi ve bir eserin yaşatılması için siyaset veya ticaretten uzak tutmak gayreti de bizi yormaktadır.

TC bu çok geride kalan bakış açısı ile çaresiz kalan ailelerin KADER diyen duyguları çok acımasız olarak topluma yansırken aynı Trafik ve yol güvenliği sektöründe görev alan ticari kuruluşların para kazanma hırsıda tavan yapmaktadır.

Otomotiv sektörü, sigorta sektörü ve trafik eğitimi amaçlı kuruluşların hiçbir çabası olmaz iken, çoğunlukla bu vahim tabloya sırtlarını dönmeleri ve hatta olanı da yıkmaya çalışmaları Türkiye de yolların çok acılı ve üzüntülü olacağını da bugünden yarınlara göstermektedir.

Tüm bunlara bakış Avrupa’nın 1900 yıllarına gelirken, azda olsa aydın ve modern düşünceli entelektüel bir bilgi tabanlı sorumlu insanların KTYG deki fedakârlığı 2018 ve daha nice yıllara ışık tutacaktır.

Not: Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.Sizlerde paylaşabilirsiniz.

www.dernekler.gov.tr*www.trafik.gov.tr

************************************************************************

YARARLANILAN KAYNAKLAR:

Uluslararası Sivil Toplum Araştırması, Ankara 2013

Fedayı Cemal   :Demokrasi ve sivil toplum,2010

Yıldız Özkan     :Sivil toplum ile devlet birbirlerinin koşulumu, G. Üni.Sosyal Bilimler Dergisi,

2007 S 53-58

Aslan Seyfettin : Sivil Toplum, Dicle Üni. Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi,2010 S (260-283)

TC Anayasası   : Madde 17,Madde 125

Furkan Süresi 25/68,

Maide Suresi 5/32,

Zümer Süresi 39/9.

Trafik Kazalarını Azaltacak Öneriler / Tedbirler (2.)

Ali HELVACI * Dr. Müh. Müsteşar (E), KTYG Gn. Bşk. Yrd.(04 Temmuz 2018 / Çarşamba)

11) Olası maddi hasarlı kazalar için aracınızda mutlaka kaza tespit  tutanağı, kasko poliçesi ve zorunlu mali sorumluluk sigorta belgelerini mutlaka bulundurunuz. Bir kaza halinde ölüm ve yaralanma yoksa de polis veya jandarmayı mümkünse çağırmadan anlaşarak ve bir birlerinizden ilgili belge fotokopilerini alarak yollarınıza devam ediniz.
12) Tüm sürücü ve şoförlerimizin araçlarını; seyir halindeyken öndeki araç ile takip mesafesine dikkat edilmeli, dikkatli ve tedbirli olarak kullanmaları, belli aralıklarla mola vererek vücutlarını dinlendirmeleri, cep telefonu ile çok zorunlu olmadıkça görüşmemeleri veya mola yerlerinde açarak cevap vermelerini, acil bir durumda telefon konuşmanızı aracınızı yol kenarına çekerek yapınız.
* ) Yola çıkmadan önce ve seyir sırasında alkollü ve kafeinli içecekler, tüketmemeleri büyük önem arz etmektedir. Yollara kola kutuları atmayınız. Ellerinizi dışarıya çıkarıp sallamayınız. Tüm dikkatinizi yol ve takip mesafesine veriniz.
13) Otobüs firmaları seferlerini yasada belirlenen süreleri dikkate alarak düzenlemeli, şoförlerinin uykusuz ve dinlenmeden sefere çıkmalarına engel olacak tedbirleri almalıdırlar. Ayrıca korsan bilet satmamaları, ayakta yolcu almamaları, taşıma belgesi olmayan otobüsleri şehir garajlarının dışında tutup yolcu almamalıdırlar. 
14) Yoğun yağış olan yollarımızda gerekli önlemler alınmalı, Trafiğin akışını kolaylaştıracak düzenleme ve bakımlar aksatılmadan yapılmalıdır. Trafik bilgi ve uyarı işaretleri eksiksiz olarak hizmet edecek şekilde düzenlenmelidir.
15) Acil ve ilk yardım ekipleri tam donanımlı olarak yollarımızda hazır olmalı, ihtiyaç halinde olay mahalline ulaşmak ve gerekli yardımı yapmak üzere bilgi ve donanımlı olarak bulunmalıdır.

* ) Şehirlerarası yolların belli noktalarında 112 Acil Servis hizmet ekipleri sayısı arttırılarak hizmet vermelidir.
16) Bayram ziyareti için uzun yola gideceklerin mümkünse gündüz yola çıkmaları, uykusuz ve yorgun yola çıkmamaları ve tecrübeli şoför ile yola çıkmalarını, tembih ediyoruz.
17) Emniyet  Genel  Müdürlüğü  ve Jandarma Genel Komutanlığına Düşen Görevler;
* ) Denetimle görevli polis ve jandarma ekiplerinin sık, ciddi, etkin ve sürekli sabit ve seyyar  araçlarla  ekip sayılarını daha da artırarak denetim yapmaları ve caydırıcı yaptırımlar uygulamaları yerinde olacaktır.
* )Kazalarda sayısal olarak değil daha çok ölümler jandarma bölgesinde olduğundan şehirlerarası tüm yollarda bayramlar ve yaz tatili süresince Jandarma bölgesinde denetim ekipleri çoğaltılmalı, havadan helikopter desteği ile yer koordinasyonu sağlanarak daha etkin denetim devreye sokulmalıdır. Gerektiğinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli denetim yapılmalıdır. 
18) Trafik, kontak anahtarı kapanıncaya kadar dikkat gerektirir, laubaliliği ve vurdumduymazlığı affetmez.
19) Hiç aklımızdan çıkmaması gereken temel, trafik kurallarına uymaktır; kurallar bozmak için konmuştur yaklaşımı cahillik, ilkellik ve densizliktir. Kendine, ailesine, çocuğuna ve topluma saygısızlıktır. Bilinmelidir ki saygı,  toplumun en vazgeçilmez kuralıdır.
20) Kullandığımız aracın durumu da trafikte önemlidir. Aracın performansı bir çok koşuldan etkilenir.. Kendini tanımayan kişi aracının gücünü kendi gücü sanabiliyor ve aracıyla güç gösterisine kalkıp, kendisine ve çevresine zarar verebiliyor. Garip olan bir taraf da bu tür davranışlarını sanki marifetmiş gibi sergileyen insanların her geçen gün toplumumuzda arttığını gözlemleyebili yoruz. Fakat eğitimsizlikten uyarılar yetersiz kalıyor.
21) YOL VE TRAFİK DÜZENİ en önemli unsurlardır. Yolun kalitesi, yol çizgileri, yolun dar ve geniş oluşu, kavşak ve köprüler, trafik işaretlerinin yeri, eksiksiz olması ve büyüklüğü trafik düzeninin akışında önemlidir.
22)Araçta bulunan insanların, sürücünün dikkatini bozacak hareket ve girişimlerden uzak durması hele hele strese yol açacak konuşmaları yapmamaları her şeye karışmamaları çok önemli bir durumdur. 
* )Araçtakiler sürücüyü strese sokacak konuşma ve tartışmalardan, stresli konulardan veya aile içi münakaşalardan kaçınınız. Üzücü ve stresli  konuşmalar yapmayınız. Eşlerinizle, çocuklarınızla  araba içerisinde münakaşa etmeyiniz. Dinlendirici veya sohbetli konuşmalar yapınız.
* )Tatil yolarında oluşacak muhtemel araç konvoylarında takip mesafesine mutlaka uyulmalı, özellikle iki yönlü trafiğin kullanıldığı yollarda oluşacak konvoylarda sabırsızlık yapıp sollama hareketine girişilmemelidir.
23)Bilinmelidir ki ne kadar süratli giderseniz gidin, en uzun yolda bir saat fark eder. Doğru olan bir an önce bir yere varmak değil, sağ - salim, mutlu ve huzurlu sevenlerine kavuşmaktır.
24) Gözlerinde problemleri olanların Gece yolculukları yapmaları sakıncalıdır. Ayrıca çok zorunlu olmadığı müddetçe gece yolculuğa çıkmayınız. Gündüze göre gece görüşü azaldığı için güvenli yolculuğun temeli gündüz yolculuk yapmaktır. Şayet gece yolculuk yapacaksanız öndeki araçla takip mesafenizi iki katına çıkartanız ve hızınızı gündüz yolculuğuna göre biraz daha düşürünüz.
25) Sürekli araç kullanmak yorgunluğa ve uykuya sebep olacağı için, dinlenmeden yola devam etmek son derece tehlikelidir. Yaz sıcağında en az 3 saatte bir verilecek 10-15 dakikalık molalar bile insanımıza çok şeyler kazandırabilir. Molalarda biraz yürümek
“en az 100 metre yürüyün’’. Bu kan dolaşımını dengeler ve çok iyi gelir.
* ) Yasal sınır bir günde devamlı olarak 4 - 5 saatten ve 24 saatte toplam 9 saatten fazla araç kullanmak yasaktır. 4 - 5 saat sonra en az 45 dakika araç dışında dinlenmek gerekir. Ayrıca sürücünün yol izlemesine engel olacak hal ve hareketler yapmayınız. Aracın ön konsol önüne, çakmak, kalem, nazarlık vs. koymayınız."Trafik Güvenliği Genel Müdürlüğü kurulmalı..."


Trafik Güvenliği Uzmanı Aşır Altınöz," İçişleri Bakanlığı bünyesinde Trafik Güvenliği Genel Müdürlüğü kurulmalı.." önerisinde bulundu..

  0   

Trafik Güvenliği Uzmanı Aşır Altınöz," İçişleri Bakanlığı bünyesinde Trafik Güvenliği Genel Müdürlüğü kurulmalı..." önerisinde bulundu.
Aşır Altınöz'ün " Trafiğin gizli gözleri " olan trafik polisinin olmadığı noktalarda trafik denetimi yapan Fahri Trafik Müfettişleri'nin üye olduğu (FTM) Whatsapp grubunda yaptığı paylaşım da şu ifadeler yer aldı :
"İçişleri Bakanlığı bünyesinde Trafik Güvenliği Genel Müdürlüğü kurulmalı..
Bu müdürlük Fahri Trafik Müfettişi (FTM),Trafik adli bilirkişilik ve Trafik güvenliği eğitimi vermelidir.Bu müdürlükte yarı resmi sivil görevliler de yer almalı..Yaptıkları hizmet karşılığında günlük harcırah almalılar..’’

Bu mevzuat Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nde uygulanan
"Alan kılavuzluğu " mevzuatı gibi düzenlenebilir.Alan kılavuzu günlük 140 Lira bir ücret almaktadır..." 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ULUSALSES.COM - ÖZEL HABER - HALİS KAHRAMAN *


(17 Mayıs 2018 Perşembe 09: 40)


“Trafik Sıkışıklığında Dünyada ilk 10’dayız!”


Trafikte basit kuralların hayat kurtardığına dikkati çeken TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, kazalarının her geçen ay bir önceki yılın aynı ayına göre arttığını açıkladı...


Emniyet kemeri takılmasının acemilikle ilgisinin olmadığına belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın;


“Çok basit bazı kurallar kendimiz veya sevdiklerimizin hayatlarını kurtarabilir. Bunların başında emniyet kemeri geliyor. Emniyet kemerinin kendimize güvenmememizle veya acemilikle bir ilgisi yoktur. Bu tamamen kendimize, ailemize, sevdiklerimize olan saygımızdandır.


En basit ilk kural emniyet kemerini alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Bir diğer basit kural trafik ışıklarına uymaktır.


Yorgun ya da uykusuz araç kullanımı zaten tehlikelidir. Buna trafik ışıklarına uymamak da eklendiğinde trafik kazası ve can kaybı ihtimali artacaktır” dedi.


Trafikteki kazaların geçtiğimiz yıla göre arttığını belirten Apaydın;“Bu yılın ilk 4 ayındaki trafik kazaları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 121 Bin 48’ den % 7 artıp, 129 Bin 914’e çıktı. Trafikte araç sayısı bu yıl Mart’ta geçen yılın aynı ayına göre % 5 artıp, 22 Milyon 462 Bin 346 oldu.


Araç sayısı artıyor fakat bilinçlenme de artmalı. Ülkemiz trafik sıkışıklığında da maalesef dünya ortalamasında ilk 10 gibi bir sıralamada. Bu sıkışıklık tahammülsüzlük ve kural ihlaline daha çok yol açıyor. Kazaları bilinçli, dikkatli olduğumuzda azaltırız”dedi.


 Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net