17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
SONRASI
08 Temmuz 2018 Pazar Bu yazı 18953 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yıllar önce bir film izlemiştim. Filmin Türkçe ismi “ ertesi gün” idi. Filimde iki süper gücün bir sıcak savaş sonrasında aynı anda düğmeye basarak nükleer silahların ateşlenmesi sonucunda o gün yaşanan ve ertesi gün dünyanın ot bitmez, kuş uçmaz, oksijeni bitmiş bir yere dönüşmesini anlatıyordu.

Filimin en can alıcı noktası ise filmin sonunda ekranda beliren yazı ve cılız bir sesin söylediği kelimelerdi. “ orada da durum aynı”

O filmi izlerken benim için bakış açısı farklıydı. Çünkü tam o sıralarda mesleğimin gereği olarak uzun süreli “NBC” kursundan yeni çıkmış, nükleerin, kimyanın, biyolojik silahın ne anlama geldiğini ve nasıl bir tahrifata neden olacağını yeni öğrenmiş öğretmenliğini yapacak yetkiye gelmiştim.

Şimdi neticesini daha önce değerlendirdiğimiz bir seçim süreci yaşadık ve bu yazıyı yazdığım bugün vekiller yemin ederek artık milletin vekili olduklarını tescilleyecekler ve Cumhurbaşkanı ise yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak pazartesi günü yemin edecek.

Ardından yeni sisteme geçiş töreni olacak ve su ana kadar on yedi devletin başkanının çok sayıda meclis başkanı ve Başbakanın bu törene katılacağı açıklanmıştır.

Ardından eski sisteme göre 13 ncü ama yeni sistemde ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan bakanlar kurulunu açıklayacak ve hemen yemin töreni olacak, yarın sıkı bir şekilde göreve başlayacaklar. Bu vekillerden oluşmayan ilk kabine olacak.

Cumhurbaşkanı ve vekiller seçiminde Cumhur ittifakı yapan Akparti ve Milliyetçi Hareket partisinde seçim sonucu galibiyetle neticelendi ve ittifakın devamı yönünde ciddi bir irade var ve o irade de devam ediyor.

Muhalefet cephesi biraz karışık. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İncenin yüzde otuz oy alması ve ana muhalefet partisinin oyunu düşürmüş olması nedeniyle kurultay ve değişim rüzgarları esiyor. Muharrem İnce almış olduğu bu oyla partinin başına geçmek isterken Kemal Kılıçtaroğlu iste koltuğu bırakmak niyetinde değil. Bu filmin neticesini delegelerin toplamaya başlamış oldukları kurultay yapılsın imzaları belirleyecek. Peki, ne olur derseniz, mevcut yönetim kolay pes etmez ama Muharrem ince de bu işi kolay bırakmaz.

Bana göre bu değişimden Muharrem ince faydalı çıkar ve en azından siyasette yerini biraz daha sağlamlaştırıp yerel seçim sonuçlarına göre tekrar ve bu sefer daha etkili delegelere istediğini yaptırır.

İyi partinin genel başkanı Meral Akşener partisi kadar bile oy alamadı ve parti yeni kurulmuş olmasına rağmen yüzde ona dayandı. bu partide de dillenmese de bir ertesi gün fırtınası kopuyor. Daha ilk seçim diye kimse sesini yükselmedi belki ama önümüzdeki yerel seçimlerde lider değişimi için kazan kaldıranlar öyle etkisiz elemanlar değil ağır toplar olur.

HDP acayip bir sessizliğe büründü. Belki Cumhuriyet Halk Partisinin desteği ile barajı geçtiklerini unutturmak istiyor belki ne olursa olsun barajı geçtik sevinci ile dinlenmeye mi geçtiler bilmem. Ama şu gerçek ki mecliste geçen dönem olduğu gibi yine etkili olacaklar. Bölücü örgüt ile ilişkilerini keserler mi derseniz. Hayır kesmezler.

Saadet partisi ise aşırı abartılıp, kendilerini çok farklı gösteren ve olağan dışı büyüklükte gösteren basına kızıp, yerele daha etkili çalışma derdine düşmüş.

Yukarıda söz ettiğim film gibi “ertesi gün” ortaklık karışık durumda. “ertesi gün” bazılarının ocağında çok fazla etki yapmadı belki ama bazılarının bucağında ne ot koydu, ne canlı. Yeniden inşa için çok zaman gerekecek. En azından yerel seçime kadar sabır edenler de ortama katılınca ertesi gün fırtınası daha da bitmiş değiller.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazli  -  09-07-2018 - 19:43
Çok teşekkür ederim gönlünüz gibi olsun ömrünüz...
yorum  -  08-07-2018 - 15:05
olayları geniş bir perspektiften ve halkın dilinden kaleme almışsınız. teşekkürler!
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net