22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
ALTA DÜŞTÜM DİYE YERİNME, ÜSTE ÇIKTIM DİYE SEVİNME-2
10 Temmuz 2018 Salı Bu yazı 22545 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

24 Haziran seçimlerini Yerel anlamda Analiz yapıp, seçmenimizin yorumlarını paylaşacağım yazımın ikincisini değerli okurlarımın bilgi ve beğenisine müsaade eden Cenabı Allah (C.C) Hamdüsenalar sunarak, okurlarımı kelimelerle, cümlelerle selamlıyorum…

24 Haziran Seçimleri Kırıkkale Seçmeni için; Fay hatlarında biriken streslerin boşaltıldığı 7.5 (r) gücünde depremin yaşandığı, seçimin galibinin seçmen mağlubunun siyasiler olduğu bir seçim olmuştur. Seçim bitmiş ama ilimizde artçı şoklar halen devam etmektedir.

Bu seçimle birlikte siyasi partiler içerisinde yaklaşık yirmi yıldır biriken enerji, stresini dört ayrı siyasi partinin hattındaki faylarının kırılarak Kırıkkale Seçmeninin hissettiği ölçüde bir sarsıntıya neden olmuştur. Siyasi Partiler içindeki muhalif gruplar streslerini başka partilere yönlendirdikleri “ikâme” oylarla boşaltarak hem kendi partilerinden hemde adaylardan intikamlarını almışlardır. Öyle ki; At İzi İt İzine karışmış, kimin tavuğunun kimin kümesine yumurtladığı belirlenememiştir.

Tahminde öteye geçmese de: AK Parti içi muhaliflerinin MHP’ne milletvekilliğinde oy kullandığı, MHP’nin de Cumhurbaşkanlığı seçiminde tercih kullandığı; MHP’si içindeki muhaliflerin ise tercihlerini CHP Milletvekili ve Cumhurbaşkanı adayına kullandığı, CHP parti içindeki bazı gruplarının ise tercihlerini Akşener ve İYİ Partiye kullandıkları Kırıkkale Seçmeninin dillendirdiği konuların başında gelmektedir.

Bu seçimle birlikte Kırıkkale Seçmeni için Tabu haline gelmiş olan Yörecilik; Keskincilik, Obacılık, Kırşehircilik, Yozgatçılık,  … cılık, cılık, cılık… Olmuştur. Nokta.

Artık her yörenin insanı her partiye ve her yörenin adayına oy verir hale gelmiştir. Kırıkkale siyasetini yönlendirmeye çalışan bazı kimseleri üzse de bu durum Kırıkkale Siyasi Yaşamı için olumlu bir sinyaldir. Artık bundan böyle siyasi parti adaylarının aidiyet’leri ne göre değil, Ehliyet-Liyakat ve Sadakat (Dini İslam ve Türk Milleti değerlerine)’lı adaylara oy verileceği gerçeği Kırıkkale Seçmeni tarafından ortaya konulmuştur. Siyasi Parti Genel Merkezlerinde ileride yapılacak seçimlerde aday belirlerken Kırıkkale için bu durumu değerlendirecekleri kanaatindeyim…

Yerel temelde partilerin il-ilçe teşkilatlarında yapılan yanlış organizasyonlar ve il yönetimdeki yapılan bazı yanlışlıkların ve aksaklıklarının seçmenin oy kullanma eğilimi üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu yadsınamaz. Örnek verilmek istenirse; Kamuoyu bilgisinden uzak tutulan bazı ihaleler, insan kaynaklarında şahıslara yapılan Mobbing ihlallerinin, belediyelerce ödenmeyen maaşların, İş-Kur personel istihdam projelerinin, uzun süre Kırıkkale Halkının istifadesine sunulamayan demirle betonun uyumsuz organizasyonu olan Köprülü-Kavşak projesi v.b gibi etkenler sayılabilir. Her ne kadar bu söylenenler özellikli konular olsada Kırıkkale Seçmenin oy kullanma eğiliminde olumsuzluklar meydana getirdiği aşikârdır.

Kırıkkale Seçmeninin genel manada yaptığı bu eleştirileri Analiz ettikten sonra Siyasi Partiler ve Adaylarına karşı seçmen tarafından yapılan oy kullanımının tarafsız ve objektif analizine;

AK Parti: Bilindiği üzere Ak Parti MHP ile yaptığı İttifak Yasası ile kurduğu “Cumhur” ittifakı ile bu seçimlere girmişti. Seçim Kanunda herhangi bir değişiklik yapılmadığı için mevcut “d’hondt sistemi” 24 Haziran seçimlerine girilmiş, merkezi yoklama ile tespit edilen Milletvekilliği listesi ile TBMM listesini belirleme seçimlerine ve parti tarafından belirlenen Recep Tayyip Erdoğan ismi ile Cumhurbaşkanlığı Başkanlık seçimlerine girildi. İttifak Yasası ile gelen seçimler bir havuzda oy toplanmasını anımsatan bir liste ile TBMM seçimlerine;  her partinin kendi adayını belirleyerek ya da yüz bin imzalı oy ile aday olma imkânı veren bir sistemle Cumhurbaşkanlığı Başkanlık seçimlerine gidildi. Kırıkkale Seçmeni Cumhurbaşkanlığı Başkanlık seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye Ortalamasını üzerinde % 65 (110.063) oy vererek tercihini belirledi.

YSK seçmen tabanına göre 203.667 seçmeni bulunan ve katılımın %87.94 olduğu bir seçim ortamında Cumhur ittifakı % 67.9 (76.844 AK Parti, 42.626 MHP) oy alarak 2 Milletvekili çıkartmaya muvaffak olmuştur. Bu dağılımda d’hondt sistemi ne göre MHP oyları AK Parti oylarının yarısından fazla olduğu için iki milletvekilliğini 1, 1 şeklinde paylaşmışlardır. Bu tablodan da görüleceği üzere;

AK Parti bir önceki 1 Kasım 2015 seçimlerdeki % 62.33 (102.479) başarısını  %18.63 düşürerek 3 Vekil olan sayısını 1’e indirgemiştir. Bunda AK Parti içerisindeki muhalif grupların MHP’ye oy ikâmesinin, aday adaylığı için müracatta bulunup seçilemediği için kendisini parti seçim çalışmalarından soyutlayan aday adayları ve taraftarlarının, Ramazan Beyin seçim sonucu partide yaptığı (öz eleştiri) basın toplantısında ifade ettiği gibi yüz eskimesinin olumsuzlukları olduğu muhakkaktır. Bunun dışında yukarıda belirttiğimiz genel manadaki olumsuzluklarının da kısmi oy kayıplarına yol açması yadsınamaz boyutlarda olmuştur.

AK Parti de meydana gelen bu değişikliğe Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can Bey’in ve Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen Bey ile Teşkilatı’nın seyirci kalmayacağını, çözüm üreterek partiyi yaklaşan Mahalli Seçimlere en iyi şekilde hazırlayacaklarına hiçbir kuşku yoktur. Her ikisi de tecrübeli, çalışkan ve problemlere çözüm odaklı yaklaşan siyasetçidirler. Bu vesileyle 27. Dönem AK Parti Milletvekili seçilen Ramazan Can’ı Kutluyor, Kırıkkale için yaptığı ve yapacağına inancımız olan hizmetler için Allah yar ve yardımcısı olsun diyorum.

MHP bir önceki 1 Kasım 2015 seçimlerinde % 20.86 (34.305) oy almıştı. 24 Haziran erken seçimlerine Cumhur İttifakı ile girmiş oylarını % 24.2 (42.626)’a taşıyarak 1 Milletvekilliği elde etmiştir. MHP, AK Parti içinden gelen ikâme oylar ile oylarını % 8 artırarak taşıdığı 42.000-43.000 bandındaki oy oranını muhafaza etmenin yanında partisine oy veren seçmenin makul ve mantıklı (tayin, atama, işe başlama v.b) isteklerini karşılamak durumundadır. MHP Kırıkkale Teşkilatını bekleyen önemli bir konuda içindeki muhalif kesmin CHP ve diğer partilere taşıdığı seçmenlerini geri nasıl kazanacağının çalışmalarını yapmak olacaktır.

24 Haziran erken seçimlerinde 27. Dönem MHP Kırıkkale Milletvekili seçilen Halil Öztürk Bey’i kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

CHP Millet İttifakı olarak girdiği 24 Haziran erken seçimlerinde % 15.3 (26.886) oy alarak Millet İttifakına isabet eden 1 Milletvekilliğini uzun bir aradan sonra hanesine yazdırmıştır. CHP bir önceki 1 Kasım 2015’deki %13.63 (22.415) olan oyunu % 1.7 artırarak ittifak ortağı İYİ partiden 1 vekilliği almasını bilmiştir. CHP teşkilatı da İYİ partiye kayan oyların analizini yapmak zorunda kalacaktır.

Yine bu vesileyle 27. Dönem CHP Kırıkkale Milletvekili seçilen Ahmet Önal Bey’i tebrik ediyor. Kırıkkale’miz için uyumlu ve olumlu hizmetlerde bulunmasını temenni ediyorum.

İYİ Partiye gelince; bir önceki seçimlerde parti olarak seçmen tabanı olmayan 6-8 aylık bir kuruluş aşmasıyla Türk siyasi hayatına ve Kırıkkale siyasetine girmiş bir partiden bahsediyoruz. İYİ parti kuruluş aşamasındaki yaşadığı sıkıntılar ve Genel Başkanı Meral Akşener ‘in Cumhurbaşkanlığı adaylığı için tercih ettiği imzalı adaylık sürecini değerlendirdiğimizde 24 Haziran seçimlerinde Milli İttifak çatısı altında alınan % 13.7 (24.020) seçmen oyunun yabana atılmayacak bir rakam olduğunu söyleyebiliriz. Bu seçimler için İYİ parti söylenecek iki durum var. Birincisi Parti teşkilatlarının (İl-İlçe) seçim çalışmalarında zayıf kalmalarıydı. İkincisi ise hiç sayısal tabanı olmayan bir partiye seçmen kazandırmanın sosyolojik olarak zorluklarını yaşamalarıydı.

SP ve Vatan Partisi, HÜDAPAR, HDP gibi partilerinin Kırıkkale seçmeninden aldıkları oy oranları kamuoyunda beklendiği gibi gerçekleşti. Sadet Partisinden yüksek beklentisi olanlar yanıldı. Türkiye’miz genelinde olduğu üzere Kırıkkale genelinde de seçmen artık kendisini TBMM’ de temsil yeteneği olmayan partilere oyunu kullanmak istemiyor…

24 Haziran Seçimlerinin tek galibi Siyasi Partilerin önünde olan Türkiye Cumhuriyeti Seçmenidir. Türk Seçmeni bir seçer, iki seçer;  baktı sözler yerine gelmiyor, Ülkesinin âli menfaatlerine zarar getirecek siyasetçi babasının oğlu da olsa onu kenara koyabilir. Tıpkı ANAP’ta, DYP’de, DSP’de v.b olduğu gibi…

Türk Halkının siyasi partilere ve liderlerine son sözünün analizini de Hz. Mevlana’nın şu sözleriyle noktalamak yerinde olur sanırım:

“Ne kadar sözüm varsa düne aittir bundan sonra, her gün başka bir ırmakta akacağım, artık yeni şeyler yapmak, yeni şeyler söylemek lazım. Dünle beraber gitti canım, canımın içi.

Her gün bir yerden göçmek ne iyi.

Her gün bir yere, konmak ne güzel

Bulanmadan, donmadan, akmak ne hoş.

Dünle beraber, gitti cancağızım

Ne kadar söz varsa, düne ait.

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…    HZ. MEVLANA “

 

Sağlıcakla Kalın…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net