27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 6
11 Temmuz 2018 Çarşamba Bu yazı 16327 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Trafik Kazalarını Azaltacak Öneriler / Tedbirler (3.)

Ali HELVACI * Dr. Müh. Müsteşar (E) KTYG Gn. Bşk. Yrd. (11. Temmuz. 2018 / Çarşamba)

25) Sürekli araç kullanmak yorgunluğa ve uykuya sebep olacağı için, dinlenmeden yola devam etmek son derece tehlikelidir. Yaz sıcağında en az 3 saatte bir verilecek 10-15 dakikalık molalar bile insanımıza çok şeyler kazandırabilir. Molalarda biraz yürümek,“en az 100 metre yürüyünüz”çok iyi gelir, kan dolaşımını dengeler.

* ) Yasal sınır bir günde devamlı olarak 4 - 5saatten ve 24 saatte toplam 9 saatten fazla araç kullanmak yasaktır. 4 - 5 saat sonra en az 45 dakika araç dışında dinlenmek gerekir.Ayrıca sürücünün yol izlemesine engel olacak hal ve hareketler yapmayınız. Aracın ön konsol önüne, çakmak, kalem, nazarlık vs. koymayınız

* ) Uyku getiren veya aşırı gürültülü müziklerden kaçınmak gerekir. Uzun süreli düz yollar insanın uykusunu getirir. Şehirlerarası yollarda araç kullanırken, üzücü, stresli müzik dinlemeyin. Dinlendirici müzik dinleyiniz. 

26) Araç kullanırken mutlaka direksiyon simidini 9-15 şeklinde tutunuz. Ayrıca tek el ile araç kullanmayınız. Yan dikiz aynalarınızı 90 dereceye ayarlayınız. Arka dikiz aynanızı tam geriyi görecek şekilde ayarlayınız.

27) Trafik kazalarının çoğu düz yollarda ve 13.00-15.00saatleri ile gece0.3-0.5saatleri arasında gelmektedir. Sürücü mahallinin sıcaklığı veya havasızlık araç   kullanımında olumsuz  etkenler arasındadır. Araç kabinini havalandırmak gerekir.

28) Hususi araç kullananların; karayolu kullanımında hız limitlerine uymanızın yanında en fazla 3 saat araç kullanarak mutlaka mola vererek dinleniniz. Sağlık sorunlarınız var ise onlara ait ilaçlarınızı da yanınıza almayı unutmayınız. Uykusuz, yorgun, aç karnına veya alkol alarak veya aşırı yemek yiyerek kesinlikle araç kullanmayınız.

* ) Araç kullanırken sol şeridi daima kullanmayınız. Sol şeridi diğer araçlara da açık tutun. Tek şeritli ve çok şeritli yollarda sollama yaptıktan sonra normal şeridinize dönünüz.

* )Mümkünse gündüz araç kullanmayı tercih ediniz.  Bazı yollarda bakım ve onarım çalışmaları  ve zeminlerde mıcır olduğundan bu alanlarda hızlarınızı düşürünüz.

29) Otoparka dönen kaldırımlar, engelli rampaları ve yaya yolları, yayalarındır gerçeğini unutmayalım. Kaldırım işgali yüzünden yolda yürümek zorunda kalan kişiler de trafik dehşeti yaşamazlar. Kaldırım işgali;  ilgililer, kaldırım savaşçıları tarafından ve toplumsal mücadeleyle önlenirse, kaldırım terörünün öldürdüğü ve engelli bıraktığı kişilerin gelecek açısından oluşturduğu tehlikeli ve korkutan istatistiki tabloda, böylece meydana gelmez.

30) Kentsel dönüşüm nedeniyle şantiye alanına dönen tüm şehirlerde; eğitimsiz ve deneyimsiz hafriyat kamyonu ve iş makinalarını kullananlar günde 14-15 saat çalışmak zorunda kalıyorlar. Uzun süre direksiyon başındaki bu kişiler reflekslerini kaybederek, trafik kazalarına sebep oluyorlar. Hafriyat kamyonu kazalarını azaltmak için öncelikle eğitim eksikliği tamamlanmalıdır.

* ) İnşaat sektöründe hafriyat kamyonu talebi yoğun şekilde artınca, eğitimli, deneyimli ve bilinçli şoförde bulmak zorlaştığından ve acemiler tarafından yapılan bu hizmet yüzünden de kazalar her gün artarak davam ediyor. Bu tür trafik kazası hafriyat terörü olarak adlandırılıyor. Önlemek için; tüm sürücüler bir merkezde toplanmalı, eğitimleri güncellenerek tamamlanmalı, karne gibi belge verilmeli ve belgesi olmayanların çalıştırılmaması esas olmalı, kamyonların ve sürücülerin çalışma saatleri, sıkı denetimle kontrol altına alınmalıdır.

* )Periyodik araç muayenesine ek olarak, yılda en az2 kere yetkili servisler tarafından başta fren sistemi, dış ayna ve hız sınırlayıcı için detaylı teknik güvenlik denetimi yaptırılmalıdır. 

31)Biliyoruz diye es geçmeyiniz. Ölümlü kazaların hepsi bilip te uymamaktan ve 2saniyelik bir hatadan kaynaklanmaktadır. Kendi canınız, eşiniz, çocuğunuz, anne  ve babanızın canını2 (iki) saniye için harcamayınız.

32)Motosikletler, Türkiye motorlu araç sayısının yaklaşık %16 sını teşkil etmektedir. Yani otomobil sayımızdan sonra motorlu bisiklet gelmektedir. Bundan sonrada kamyonetler gelmektedir. Böyle olunca motosikletlerle de ciddi ölümler ve ağır yaralı kazalar olduğundan motosiklet kullananların kurallara çok dikkat etmeleri sağlanmalı ve caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.      

* )Motosiklet kullananların % 72 sinin eğitimsiz ve belgesiz olmalarına ve motosiklet kullananların, daha çok kendi şeritleri yerine diğer araçların arasında bulunan dar koridorları kullanarak geçmek istediklerinden dolayı genellikle, 4 tekerli araç sürücüleri tarafından da yol hakkına dikkat edilmemektedir.

33)Turizm sezonu girerken; Türkiye'ye Dünyanın tüm kıta ve devletlerinden yaz ve kış demeden kısa ve uzun vadeli daha çok guruplar şeklinde turistik ziyaret yapılmakta, bunun dışında Avrupa’dan Asya'ya karşılıklı karayolu transit geçişleri de daha çok önem kazanmaktadır. Yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye ye giriş sayısı yıllık yaklaşık 30 milyonu bulmaktadır. Bu rakam yaklaşık Türkiye toplam nüfusunun % 40 ına tekabül etmektedir.Türkiye'ye ekonomik ve sosyal imkân sağlayan turizm potansiyeli sebebiyle, TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİkonusundaki gerekli güvencelerin, gerek yasalar gerekse kurumsal açıdan çok ivedi biçimde önlemi ve politikası, güçlendirilmelidir.

* )Turizm sezonunda, turizmin yoğun olduğu sahil bantlarında ve devlet karayollarında denetim görevi yapan polis ve jandarmanın İngilizce bilenlerden seçilmesi ve onlara yollarda danışmanlık hizmeti vermesi ülkemiz açısından çok yararlı bir gösterge olacaktır.

* )Türkiye Seyahat Acenteleri turistlere öncelikle can güvenliği alanında bakmalı ve güncellenmesi gereken yasal düzenlemenin yapılması, Türkiye'nin yabancı ülkeler karşısındaki görünümüne güven ve önem sağlayacaktır. Ayrıca Ülkemizin saygınlığını da artıracaktır.

34) Trafik ve yol güvenliği alanındaki uyarılarımızı mutlaka dikkate almanızı, tüm hususi araç sürücülerinin yollarda birbirlerine daha saygılı ve sabırlı olmaların da yarar görülmektedir.

35) Yapılanmalarda, (TS/ISO 39001) Yol Trafik Güvenliği (YTG) Standardına da uyulmalıdır.

Trafik ve yol güvenliği alanında danışmak için web sitemiz  www.trafik.org.tr dir. Lütfene-posta ile danışınız.Bu amaçla ülkemizde yaşayan tüm insanımıza; sağlıklı, huzurlu ve kazasız yolculuklar dilerim.Hafriyat terörüne karneli önlem


Son 2 yılda 52 vatandaşın ölümüne neden olan hafriyat kamyonları için İBB harekete geçti. Tek havuzda toplanacak hafriyat kamyonu sürücüleri eğitimden geçirilip karne alacak. Hata yapanın karne notu düşürülecek, notu yetersiz olan meslekten men edilecek.


 


 


Kızım cinayete kurban gitti’


Kuzey Ormanları Savunması ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi dün hafriyat kamyonu terörüne karşı İBB önünde protesto gösterisi düzenledi. Grup, özellikle 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında çalışan hafriyat kamyonlarına yönelik denetim işlemlerinin yapılmadığını savundu. Yoğurtçu Parkı’nın yaya yolunda hafriyat kamyonunun ezerek öldürdüğü Şule İdil Dere’nin annesi Nesrin Arslan da protestoya katılan gruptaydı. Anne Arslan,“Kızım cinayete kurban gitti. Buna kazaydı diyemezsiniz” dedi. Grubun yaptığı açıklamada da, “Elektronik Araç Denetim sistemi ile etkin denetim yapılmalıdır. Şoförleri potansiyel katil haline getiren sefer başına ücretlendirmeden vazgeçilmelidir” denildi.


 


Ölüm yolundan okula gidiyorlar:


Geçtiğimiz hafta 56 yaşındaki Ali Önlem’in bir hafriyat kamyonunca ezildiği Arnavutköy’deki Milli Egemenlik Caddesi’nde de veli ler endişeli. Çünkü cadde üzerindeki Boğazköy İlköğretim Okulu var ve çocuklar dakikada 1 kamyonun geçtiği caddeden yürüyerek okula gidiyor. Caddeden sağ salim evlerine ulaşmaya çalışan çocukların ellerini aileleri bir an bırakmıyorlar. Kamyonların bu caddeyi kullanmaması için yıllardır mücadele veren mahallelilerden Hasibe Coşkun,“Kamyonlar çok hızlı ilerliyorlar. Korkuyoruz”diyor. Dilaver Durmuş“Caddede çok fazla kamyon var. Kamyonların biran önce buradan gitmesi lazım”diye tepkisini gösteriyor.Nihal Kayadakızını iki kez kamyonun altında kalmaktan kurtardığını söylüyor.DHA 
Freni Boşalan TIR Bakkala Girdi!


Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde park halindeyken freni boşalan tır, yol kenarındaki bakkal dükkânına girdi. Kazada şans eseri yaralanan olmadı.


 


Edinilen bilgiye göre kaza, Şehit Fatih Mehmet Zorlu Caddesi üzerinde park halinde olan İsmail Kındıl’a ait 41 U 9846 plakalı dorseli tır, henüz belirlenemeyen sebeple bir anda frenden kurtularak hareket etmeye başladı. Yokuş aşağı yaklaşık 50 metre giden TIR, cadde üzerinde işletmeciliğini Ekrem Çaylı’nın yaptığı bakkal dükkânına çarparak durabildi. Kaza sonrası bir süre trafiğe kapatılan yol, polis ekiplerinin yaptığı çalışma sonrası kaza yapan TIR’ın olay yerinden kaldırılmasıyla tekrardan trafiğe açıldı.


 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  16-07-2018 - 18:50
Sayın Mustafa BALTACI ve Mehmet YEŞİLYURT Beyler: 4. Trf. Sayfamıza (27.06), 6. Trf. Sayfamıza (12.07) de yapmış olduğunuz okuyucu yorumlarınız için teşekkür ederim. Elimde olmayan gecikmeden dolayı da özür dilerim. Mustafa Bey; talebiniz gayet yerinde bir öneri. Şehir içi trafiğini ilgilendirdiği için belediyeye yönelik bir konu. Tarafımdan gerekli çalışmanın yapılacağını belirtmek isterim. Mehmet Bey; yorumunuza sonuna kadar katılıyorum. Bahis mevzuu rahatsızlıklarla ilgili müteaddit köşe yazılarım oldu. Konu temelde aile terbiyesine ve eğitime dayandığı için, ne yazık ki şikayetlerin sonu gelmiyor! Kişinin ahlakı olmazsa, başkalarına saygı duymazsa, rahatsızlık vermekten ve huzursuzluk yaratmaktan da zevk alıyorsa, aslında bu kişi / kişilere yapılması gereken psikiyatri tedavisidir! Bunlara milli servet düşmanlarını da eklemek gerekir. Bu kabil psikopatlar için de ailelere ve eğitimcilere maalesef çok iş düşmektedir! Emniyet güçlerince yapılacak şey, yakaladığını bağlayıp parka çekmek olacaktır. Cezai müeyyidesi için de şehrimizde 90 civarında listeli FTM vardır. Bu arkadaşların icraatları da, bu konularda maalesef yetersiz kalmaktadır! Gece belli bir saatten sonra şehrin sakin caddeleriyle birlikte, bilhassa eski Samsun Yolunun ralli sahası olduğu bilinmektedir! Keza bu motosikletlerin ya plakasız veya alta eğilmek suretiyle kullanıldığı da gözlemlenmektedir! Modifiye egzozlu araçlardaki durumda farklı değil!
Mehmet YEŞİLYURT  -  12-07-2018 - 13:01
Oktay abi ülkemizin en büyük kangırenini ele almışınız.Bunun için ve uyarılaranız için teşekkür ediyorum.Birde özellikle gece saatlerinde hastaları,çocukları,yaşlıları,mesaiden gelen uykkusuzları ve herkesi aşırı rahatsız eden motosikletlerin bilerek çıkarttırılan seslerinin kestirilmesi veya cezai müeyyideleri ile ilgili yazarsanız belki birilerine hatırlatmış olursunuz.iyi çalışmalar diliyor teşekkür ediyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net