17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ŞANSA ÇEVRİLMELİ
23 Temmuz 2018 Pazartesi Bu yazı 19007 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Son seçimlerle üç milletvekilini de iktidar partisinden olduğu bir ortamdan ilimiz Kırıkkale üç partiden de vekil çıkaran bir il durumuna geçti.

            Elbette Kırıkkale Akparti teşkilatı için bu durum çok iç açıcı değil.

            Bu neticenin alınmasında nelerin etkili olduğu tabi olarak parti içerisinde değerlendirilip bir faaliyet sonu incelmesi yapılacaktır. Bu inceleme sonucunda da gerekli dersler alınacaktır.

            Kimine göre sıralama hatalı, kimine göre başka adaylarla yola devam edilmeliydi. Kimine göre ise niye bir Keskin’li sıralamamaya konulmadı tepkisi neticesinde alınan bir sonuçtur bu sonuç.

            Aday adayının bol olduğu bu tür seçimlerde doğal olarak birileri seçilecek birileri bu ipi göğüsleyecek. Kimi seçerseniz ve aday konumuna getirseniz getirin bir diğeri mutlu olmayacak. Belki de bu seçimlerde en fazla ittifak olunan adaylar üzerinde fazlaca durulmalı. Ama karar mekanizması olan genel merkez bazen yerelin sesini pekte duymamaktadır.

            Olan oldu.

            Şimdi Kırıkkale üç farklı partiden vekil çıkardı.

            Bu bazılarına göre krizdir ama bu krizi fırsata çevirmek yine bizim elimizdedir.

            Bu görev öncelikle vekillere düşüyor. İlin sorunlarını çözmek, Kırıkkale’ye bir şeyler katmak için seçildiler. O halde parti ayrımını bir kenara bırakıp güçleri birleştirmesi gerekiyor her üçünün de.

            İkinci görev siyasi parti il başkanları ve yöneticilerine düşüyor. Onlar birleştirici bütünleştirici bir rol oynayarak önce kendileri sonra da vekilleri bir ayara getirip, güzel çalıştaylar yapmalı ve yerelden genele bir istek baskısı yapmalıdır.

            Üçüncü görev ise bizlere yani halka düşüyor. Gerek seçilen vekilleri ve gerekse parti yöneticilerini bu işe teşvik edilmeli. Olası bir ortak hareket durumunda bu insanlara parti farkı gözetmeksizin destek olunacağını onlara hissettirmek durumunda olmalıdır.

            Böyle bir birlikteliğin yörenin sorunlarını çözmede ne denli etkili olduğu örnekleri vardır. İlin derdi olunca söz konusu siyasi düşünce ve çekişme bir kenara bırakıldığı zaman çok şey çözülecektir.

            Ankara’nın burnunun dibinde bir iliz. O kadar yakın ki üniversite öğrencilerini ve öğretim görevlilerini ilimizde tutamıyoruz. O halde bizde bu yakınlığı fırsata çevirmeliyiz.

            Makine Kimya Kurumunun düne kadar ilimizde ne denli etkili olduğu ve bir ili kalkındırmakta ne denli etkisinin olduğu bizim tarihimizde bir vakadır, bir gerçektir. O halde bu Makine Kimyanın çok etkili duruma en azından eski durumuna getirilmesi için ortak akıl üretilmelidir. O akıl üzerine yapılabilecekler ortak deklarasyonla ulusal baza aktarılmalıdır.

            Bu kadar silah ve mühimmatın daha düne kadar üretildiği bir şehirde bir askeri birliğin olmaması ilginçtir. Silah ile mühimmat ile ilgisi olmayan il ve ilçeler askeri açıdan aslan payını alıyorlar.

            İşte size fırsat; bir hesaba göre iki milyon bir hesaba göre altı milyon genç kısa bedelli askerli yapacaklar. Buradan elde edilen gelirin savunma sanayine aktarılacak kısmi ile bu fabrikaların canlanması sağlanmalıdır. Nihayetinde bir vekilimiz savunma komisyonunda  iki vekilimiz Adalet komisyonundadır ve orada da etkili olabilirler.

            Eğer 28 günlük askerlik gerçekleşirse, milli ve yerli bir kampanya yapıp, Kırıkkale’ye gerekli ortam hazırlanıp burada yaptırılmalı askerlikleri. Binlerce insanın şehre akması, bir simit, bir çay, bir çorap alması, bir günde olsa otellerde kalması ilimizi ihya eder.

            Hadi büyüğü küçüğü, halkı vekili, partilisi partisizi ile buna omuz verelim. Niye olmasın. Büyük düşünelim büyük gerçekleştirelim.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net