29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Eğitimin En Önemli Problemi
07 Ağustos 2018 Salı Bu yazı 24324 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemizin günümüz itibari ile bir çok önemli probleminin olduğu bir gerçektir. Hiç şüphesiz acil ve hayati önem taşıyan problemlerimizle mücadele etmekteyiz. Fakat uzun yıllardır hepimizin kanayan yarası olan eğitim sorunu hem iktidarın hem de muhalefetin anlaştığı tek konu olsa gerek.

LGS’nin açıklandığı bugünlerde artık milli eğitimin doğru yönetilmediği tescillenmiş ve bakanlık tarafından da kabul edilmiş olacak ki ilgili bürokratları görevden alma cesaretini gösterdi.

Eğitimde elinizi nereye atsanız elinizde kalıyor. Doğru yürüyen hiçbir şeyin kalmadığı apaçık ortada. Ama benim eğitim konusunda en çok önemsediğim konu her şeyin başı olan ve eğitimde olmazsa olmaz olan Öğretmen yetiştirme meselesidir.

ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sonuç raporuna göre yeni mezun öğretmenlerin kendi bölümlerine ilişkin 50 soru üzerinden yapılan hesaplamada ortaya çıkan sonuçlara göre, fen bilimleri ve teknoloji mezunlarının başarı ortalaması 11.82, kimya öğretmenlerinin 14.14, fizik öğretmenlerinin 16.25, matematik öğretmenlerininse 11.97 oldu. En başarılı branş Psikolojik Rehberlik ve Danışma alanında da 50 sorunun 34´üne doğru yanıt verdikleri görülüyor. Türkçe ve Din kültürü ve ahlak bilgisi testlerinde 50 soruda doğru yanıt ortalaması 29 çıktı. Sınava öğretmen olarak göreve başlayabilmek için 308 bin 125 aday başvurmuş ve bunlarda 260 bin 805´inin sınavı geçerli sayılmış. 48 bin öğretmenin sınavı geçerli kabul edilmemiş. Bu sonuçlar öğrencilerimizin yetersiz bilgi ile mezun olduklarının açık bir göstergesidir.

Öğretmenlerin yetersiz mezun olmalarındaki en önemli sebep, öğretmenlik mesleğinin toplumda maddi ve manevi itibarlarının azalması sebebi ile  eğitim fakültelerini seviyesi düşük olan öğrencilerin tercih etmesidir.  Seviyesi düşük öğrenci seviyesi düşük ve seksen bir vilayette açılan eğitim ve fen edebiyat fakültelerinde profesör görmeden mezun olmaktadırlar.

Üniversite sınavında açıkta kalmayayım, hiç yoksa öğretmen olurum anlayışında olan eğitim ile, öğrenci ile pedogoji ile hiç ilgisi olmayan, öğretmenliğe tamamen bir iş gözü ile bakan öğrenciler eğitim fakültelerini tercih etmektedirler. Hal böyle olunca üniversiteden mezun olan öğrencilerin KPSS’de bu sonucu almaları gayet doğaldır.

Öğretmenlik mesleğine ilginin artırılması için öğretmenlerin özlük haklarının giderilmesi, liyakate dayalı yükselme, sözleşmeli-ücretli-kadrolu öğretmen ayrımcılığına son verilmelidir. Öğretmen atamalarında öğretmenlik mesleğinin haysiyetine yakışmayan mülakatın derhal kaldırılması gerekmektedir. 3600 ek göstergenin bir an önce çıkması ve emeklilikte öğretmenlerimizin rahat etmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda çağın gereklerine yetişemeyen öğretmenlerimizin emekli olmaları teşvik edilmelidir.

Öğretmen liselerinin  yeniden açılması ve çocukların liseden itibaren öğretmen olacağım psikolojisi ile yetişmesi sağlanmalıdır.

Yıllardır kangrene dönen eğitimin sorunlarına bir an önce el atılmalı, köklü sorunlara köklü çözümlerin getirilmesi için çalışmaların bir an önce başlamasını diliyorum.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net