15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
trafik sayfası 10
08 Ağustos 2018 Çarşamba Bu yazı 17178 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

YILBAŞINDAN İTİBAREN ULAŞTIRMADA ÇOK ŞEY DEĞİŞİYOR!

Dr. Müh. SUAT SARI * KTYG Gen. Bşk. Yrd. (İstanbul İl Temsilcisi)

Ulaştırma Bakanlığı Araç Takip Sistemi’ni (ATS) devreye sokacak. Bu sayede Türkiye genelindeki 17 yolcu kapasitesinin üzerindeki tüm otobüs ve minibüslere takip cihazı takılacak. Böylece otobüslerin güzergâhları ve yerleri anlık olarak takip edilebilecek. Sistemin devreye girmesiyle birlikte bu alanla ilgili yeni bir sektör daha açılacak. Otobüs firmaları yetkilendirdiği firmaların yolcularını sisteme kaydetme işini üstlenebilecek.

Yeni Şafak' tan Ahmet Fatih Erturan' ın haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yolcu otobüslerinde devrim niteliğinde yeni güvenlik düzenlemelerini hayata geçiriyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının yaptıkları ortak çalışma kapsamında aynı hava taşımacılığında olduğu gibi kara taşımacılığında da güvenlik en üst seviyeye çıkarılıyor. Bakanlık, 1 Ocak 2019’da devreye almayı planladığı Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ni (U-ETDS) 2 ay öne çekerek kasımda başlatıyor. Türkiye genelinde yapılan toplantılarla yeni sisteme ilişkin yolcu ve turist taşıyan işletmeler bilgilendirildi.

YOLCULARIN YÜKLERİ KAYIT ALTINA ALINACAK

Sistemle, Türkiye genelindeki otobüs taşımacılığı yapan tüm işletmelerin taşıdığı yolcuları e-Devlet üzerinde kurulan sisteme kaydetme zorunluğu getiriliyor. Bundan sonraki süreçte otobüs işletmeleri taşıdıkları yolcuların kimlik numaraları ile isimleri ve yükleri e-devlet üzerinden kayıt altına alacak. Otobüste ismi sisteme işlenmemiş yolcular veya otobüsteki yolcunun ismi sistemdeki kişiyle eşleşmediği durumlarda ve sisteme işlenen yolcudan fazlası olduğu durumlarda işletmelere ağır cezalar kesilecek.

YOLDAN YOLCU TOPLAYAMAYACAK

Öte yandan yeni sistemle birlikte başkasının yerine de bilet alma ve yol üstünde yolcu toplama devri bitiyor. Buna göre, otobüs şirketleri başkası adına ikinci bir şahsa bilet satamazken güzergâh üzerindeki bilet satış yerleri dışında da yolcu alamayacak. Şirketlerin e-Devlet’e işlediği isimleri kolluk kuvvetleri kontrol edebilecek. Herhangi bir şüpheli isim veya yük ile karşılaştıklarında kontrol için güvenlik güçleri otobüse yönlendirilerek kontrolü sağlanacak.

“Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” (3.)

Alpay LÖK * Mak. Y. Müh.(FRENTEKNİK)(08 Ağustos 2018 – Çarşamba)

 

Sürdürülebilir Yola Elverişlilik ve Araç Muayenesi:

Araç Muayenesi Gerek Şarttır, ancak Yeter Şart değildir. Araç Teknik Güvenlik Denetimi denildiğinde akıllara ilk gelen Araç Muayenesi AB’nin ilgili teknik mevzuatının (2009/40/EC) minimum şartlarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni şekli 2014/45/EC olan ve 2018’de devreye girecek olan AB'nin bugünkü 2009/40/EC teknik mevzuatına göre Basit, Çabuk ve Ucuz ve sökme takma olmadan, yapılması gereken Araç Muayenesi, örneğin fren sistemini yine ilgili AB mevzuatının minimum şartlarına göre denetlemektedir.

Ülkemizin henüz taraf olmadığı 2009/40/EC’ye göre Basit, Çabuk ve Ucuz ve Sök-Tak olmadan yapılan Araç Muayenesinde;

- ) Aracın fren sisteminde Fren Tip Onayını düşürecek bir tadilat, yanlış bir Yedek Parça kullanımı (örneğin onaysız fren balatası veya fren diski) veya yanlış bir ayar yapılıp yapılmadığı denetlenemez,

- ) Aracın fren sisteminde “tamir edilemeyecek”parçaların, örneğin bazı fren valflerinin veya havalı disk fren kaliperinin, korsan parçalar kullanımıyla tamir edilip edilmediği denetlenemez,

- ) Ticari araçlara özgü OBD (On Board Diagnostic) test düzeneği olmayan (şart olmayan) Araç Muayene istasyonlarında ABS, ASR, Retarder, ESP, AEBS, LDW gibi bir kısmı 1.1.2016’den itibaren üretilen yerli ve ithal ağır ticari taşıtlarda zorunlu olacak karmaşık ve araç üreticisine özel Elektronik Güvenlik Sistemlerinin çalışır durumda olduğu denetlenemez,

- )"On numara yağ tadilatı", "Yangın Algılama ve Uyarı", “Damper Devrilme Uyarı”, "Havalı Kapı kapanma kuvveti denetimi"ve “Güvenlik Kamerası”gibi karmaşık düzeneklerin detaylı denetimi yapılamaz.

Trafik kazalarını azaltması için büyük umutlar bağlanan ve zorunlu olacak olan Elektronik Güvenlik Sistemlerinin (ESP, AEBS, LDW) sürekli çalışır durumda olması gereklidir.

Soru 1:Bir araca Doğru Yedek Parça ile Doğru Bakım yapıldığı ve Tip Onayı şartlarının devam ettiği Araç Muayenesi veya başka bir şekilde denetleniyor mu?

Soru 2:Araç Muayenesinden geçen bir araç gelecek muayeneye kadar hukuksal olarak Yola Elverişli ve Güvenli midir?

Soru 3:Kayıtdışı Yedek Parça ve Bakım ile Yola Elverişli ve Güvenli olunabilir mi?

Üç sorunun yanıtı da HAYIR’ dır.

Bu tür karmaşık düzeneklerin, gelişmiş AB ülkelerinde olduğu gibi, ulusal olarak düzenlenen, Yetkilendirilmiş Akredite Yetkili Servisler tarafından yapılacak, sökme ve takmalı, çok detaylı ve ek bir teknik güvenlik denetiminden geçirilmeleri gerekmektedir. Bu teknik güvenlik denetimi sırasında fren gibi yaşamsal önemi olan sistemlerin performansının, 2009 / 40 / EC’ nin değerlendirmesinden farklı olarak, fabrika çıkış değerlerinde olması aranmalıdır. Bu ihtiyaçtan dolayı Almanya'da otobüsler Araç Muayenesine (HU) ek olarak yılda üç (3), diğer 7. 5 ton üstü ağır taşıtlar yılda bir (1) kez daha SP (Sicherheitsprüfung) ulusal teknik denetimden geçmektedir. Bu ek ve farklı içerikteki denetimde otobüs ve ağır taşıtların fren denetimi "fabrika çıkış değerlerini sağlama"ölçütüne göre denetlenmekte, yani otobüs dâhil tüm ağır taşıtların hizmet süresince frenlerinin "ilk günkü gibi"olması istenmektedir.
Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net