21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 11
15 Ağustos 2018 Çarşamba Bu yazı 14404 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

’KTYG’’ nin TATİL TRAFİĞİ VE YOL GÜVENLİĞİ UYARILARI‏:

‘’Kurban Bayramında Trafik Kurbanı Olmayın!...’’

Oktay KIRLANGIÇ * Fahrî Trafik Müfettişi * (TFTM ve KTYG İl Temsilcisi)

(N O T:Derneğimiz T. P. E. (Türk Patent Enstitüsü) 2014 / 13994 - Hizmet nolu patentine sahip olup, açıklamalarımızın kaynak gösterilmeden alıntı ve yayımlanması yasaktır.)

KALİTELİ ARAÇ VE KALİTELİ YOL OLSADA, KALİTELİ ŞOFÖR OLMAK ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR. KALİTELİ ve GÜVENLİ ŞOFÖR OLARAK hem kendinizi ve ailenizi ve hem de diğer araçlarda bulunan insanların can güvenliğini lütfen tehlikeye atmayınız.

          Bunun için tatil ve bayramlar öncesinde KTYG(Karayolu Trafik Yol Güvenliği Derneği) olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, çeşitli beyanatlar ve açıklamalar yapılmaktadır.

          Bunları seyahat öncesi yapılması gerekenlerden başlayıp, devam eden sürecin türüne göre değişik başlıklar altında toplayıp, okuyucu ve sürücülerin bilgisine sunuyorum:

*

          Seyahat edeceklerin yola çıkılmadan günler öncesi aracın genel teknik -  periyodik bakım ve kontrollerini, konu hakkında bilgili ve tercihan da yetkili birimlere yaptırmalıdır. Bu noktada güvenilirlik ve bilinirliğe yönelik, Özel servisler de tercih edilebilir.

          Bununla ilgili detaylı ayrıntıya girmeyeceğim. Zira günümüzde kullanılan araçların marka ve modellerine göre, farklılık arz eden durumlar mevcut. Bu itibarla genel bilgilendirme yaparak detayların tasnifini sürücülerimize bırakacağım.

          Yapılması gerekenlerle ilgili olarak, ekonomik şartlar ne olursa olsun, kesinlikle ve hiçbir surette yaptırmamazlık yahut ta idare eder gibi bir düşünceye girilmemesi önerilir!

Olası maddi hasarlı kazalar için aracınızda mutlaka kaza tespit tutanağı, kasko poliçesi ve zorunlu mali sorumluluk sigorta belgelerini mutlaka yanınızda bulundurunuz. Bir kaza halinde ölüm ve yaralanma yoksa da polis veya jandarmayı mümkünse çağırmadan anlaşarak ve birbirlerinizden ilgili belge fotokopilerini alarak yollarınıza devam edebilirsiniz.

          Gerek seyahat ve gerekse tatil süresine yönelik ihtiyaç malzemeleri (giyecek - yiyecek, varsa kullanılan ilaç vs.’ ler) önceden tedarik edilerek, hareket günü telaşesine bırakılmamalı. Böylece olası unutulmuş olanlar hazırlanmış olur.

          * ) Bilhassa bayram tatillerinde, mümkünde birkaç gün önceden yola çıkılmalı, aynı şekilde de erken dönülmelidir. Bu şekilde hareket size daha avantajlı gelecektir.

* *

A - ) Özel araçla şehirlerarası yolculuk yapacaklar:

          1.) Çok zorunlu olmadıkça, gece yola çıkılmamalıdır. Gece yolculuğu için ve uzun yola gidilecekse, sürücünün mutlaka yol tecrübesinin olması gerekir. Aksi halde gerek kendi ve gerekse yolcuların hayatını riske atması söz konusu olur.

          2.) Uykusuz, yorgun ve aç karına yola çıkılmamalı. Mümkünse sabah dinç vaziyette yola çıkılmalı. Sabah kahvaltısını mutlaka tam yapmalı. Aşırı şekilde yemekten de daima kaçınmalı.Yolculuk için rahat ve geniş bir elbise giyilmelidir. Bayan sürücülerin kısa topuklu ayakkabı giymesi uygun olur.

          3.) Yolculuk için yanınıza alkolsüz sıvı içecekler almalı. Yolda ve mola yerlerinde ayran yoğurt gibi uyku getirecek maddelerden de kaçınmalıdır. Aracın istiap haddinden fazla yolcu ve yükte alınmamalıdır.

          4.) Mutlaka ön ve arka koltuklarda emniyet kemerlerini takmalı, ön koltuğa 12 yaşından küçük çocuk veya bebek kesinlikle oturtulmamalı, kucakta çocuk almamalıdır. Küçük çocuk arka koltukta özel ‘’Çocuk koltuğu’’nda ve emniyet kemeri bağlı olarak oturtulmalıdır.

          5.) Seyahat esnasında sürücünün cep telefonu ile konuşmaması, bunu mola verdiği yerde yapması ve tekrar kapatması, yolcuların araçta stresli üzücü kavgaya sebebiyet verecek konuşmalar yapmaması, sürücünün dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması, hoş sohbet edilerek ve neşe içerisinde, hafif müzik dinleyerek yola devam edilmelidir.

          6.) Araç sürücülerinin hız kurallarına ve takip mesafelerine kesinlikle uymaları, kabak lastiklerle yola çıkmamaları, aşırı sıcaklarda asfalt yolun kayganlaşacağını ve fren mesafesinin uzayacağını düşünmelidir. Mıcırlı yollarda ise daha dikkatli hareket edilmelidir.

          7.) Uzun yola gideceklerin kesinlikle tecrübeli şoför olması, mesafenin durumuna göre tercihan ve mümkünse çift şoför olarak yola çıkılmalı. Yaklaşık her 200 – 250 km. de, yani 2 – 3 saatte bir, ortalama 20 – 30 dakikalık mola verilmeli. Araçtan inerek el yüz soğuk suyla yıkanmalı, bir miktar yürüyüş yapıp, uyku getirecek içecekler ve yiyeceklerden kaçınarak, çay kahve içilmeli. İhtiyaçları karşıladıktan sonra tekrar yola devam etmelidir.

          8.) Hız limitlerine uyarak seyir yapılmalı, takip mesafelerine uymaları, tek şeritli yollarda karşı yolun boş olduğunu görmeden sollama yapılmamalıdır. Köprü ve tepe üstü - viraj - tünel içlerinde kesinlikle sollama yapılmamalı ve birbirinizle yarışmamalısınız!

          9.) Araç kullanırken sol şeride sadece sollama yaparken geçiniz. Sol şeridi diğer araçların sollama yapması için açık tutunuz ve sürekli kullanmayınız. Tek şeritli veya çok şeritli yollarda, sollama yaptıktan sonra normal şeridinize dönünüz. Bölünmüş yollarda (duble yol) hız sınırları otomobiller için azami 110 km / h olmasına rağmen, yerleşim yerlerinden geçerken hız sınırınız azami 50 km / h  dir.

          10.)Sıcak ve uzun geçen yaz günlerine tekabül eden trafiğin stresini de nazarı itibara alarak, daha sakin saygılı - dikkatli bir şekilde araç kullanarak, muhtemel bir olumsuzluk önlenmiş olacaktır.

11.) Yol güzergâhında karşılaşılabilecek hava muhalefetine yönelik bilhassa çisentili yağmurda, şiddetli yağışa oranla çok daha dikkatli davranılması gerekir. Kum fırtınasıyla karşılaşınca paniklemeden sakince seyre devam edilmeli. Şayet şiddetli ise o takdirde de uygun bir yere, motor kısmını rüzgârın ters yönüne (arkasını) çevirip, dörtlüleri yakıp beklemelidir.

          12.) Varış noktalarına yaklaşırken dikkatinizi dağıtmayın heyecanlanmayın hız ve kural ihlali yapmayın. Çünkü kazaların çoğu hedefine 20 ila 30 km kala olmaktadır. Lütfen aynı dikkatle varış noktasına tam ve salimen kavuşuncaya kadar yol kurallarına uyunuz.

* * *

          * * ) Gerek bayram ve gerekse yaz tatili yolculuğuna, Toplu Ulaşım araçlarıyla şehirlerarası otobüslerle gideceklerin, mutlaka Ulaştırma Bakanlığının D1 ve / veya D2 belgeli firmalarından, bu mümkün değilse B1 ve / veya B2 belgeli otobüslerle seyahatlerini yapmalılar.

B - ) Şehirlerarası yolcu taşıyan firmalar olarak:

          1. )Terminal çevresinde veya yakını yerlerde korsan firma ve otobüslerin yolcu almalarına kesinlikle izin verilmemelidir. Böyle yapan firma ve şahıslar polis veya jandarmaya bildirilmelidir.

Korsan firmalarla biletsiz - yer numarasız ve / veya mükerrer biletle, ara koridorda seyahat edilmemesi, can ve mal güvenliği açısından hayati öneme haiz uyulması gereken bir kuraldır. 

          2. ) Belgeli ve güvenilir firmaların da, şoförlerini mutlaka yeterince uykusunu almış ve dinlenmiş, yorgun olmayanları sefere çıkarmalıdır. Mesafesi500 km. ye kadar olan seferlerde, mutlaka iki şoför, daha fazla olan mesafelerde ise kesinlikle 3 şoför bulundurulmalıdır.

          3. ) Mümkünse ileri yaşta şoför yerine, daha gençler sefere yazılı, yaşları 60’ ı geçenlerin, kalp – şeker ve tansiyon gibi hastalığının kontrolü, mutlaka sağlık muayenesinden geçirilip, elverişli ise sefere çıkarılmalıdır. Mal sahibi baba – oğul olarak otobüs kullananların, mutlaka 3. bir yedek şoförü de yanlarına almalıdır.

          4. ) Otobüsün içi sefere çıkmadan önce temizlenip havalandırılıp - dezenfekte edilerek, konforlu hale getirilmelidir. Bir seferden diğerine gönderilirken, bakımları tam olarak yapılmalıdır.

Koltuklarındaki tüm yolcuların emniyet kemerlerini takmaları, takmayanların da ikna edilerek takmaları sağlanmalıdır.

5.) Yolcularını güvenli olarak taşımaları, yollarda yarış yapmamaları, müşterilerine uçak yolcusu gibi saygı gösterip hizmet etmeliler. Direksiyonda cep telefonu kullanmamaları, sigara içmemeleri ve kibar davranmaları gerekir

          6. ) Bilhassa ön koltuklardaki yolcular, şoförün tek olduğunu tespit ederlerse, 155’ i arayıpşoför takviyesi istemelidir. Ayrıca esneyen ve / veya sık - sık otobüsü sebepsiz yere durdurarak dinlenen, yüzünü yıkayan, aracımız da arıza var diyen otobüslerin durumlarını da polise bildirmelidir. Tüm bu işlemler sırasında da kesinlikle şoför ve diğer personelle tartışılmamalıdır.

          7. ) Radar olmayan bölgelerde hız yapılmaktadır. Hız limitlerine uyulmalı ve diğer rakip firmalar ile yollarda yarış yapmamalıdır. Kanuni güvenlik olarak çıkış yerlerinden varış noktasına kadar olan tüm mesafede hız kurallarına uyulmalıdır.

          8. ) Kurallara uymayıp yolcu güvenliğini hiçe sayarak, daha çok ticari düşünen Otobüs firmaları, bu kazalardan ve ölümlerden, tamamen aslî kusurlu ve sorumludur. Ulaştırma Bakanlığı da kanun gereği bu firmaların isimlerini açıklamak zorundadır. Zira kaza yapan firma isimlerinin kapatılması da yine kanun gereği suçtur!

          9. ) Daha çok para kazanma hırsı ile standart yakıtının dışında, ucuz diye yakıt olarak kesinlikle 10 numaralı yağ kullanılmamalıdır. Yakıt ikmali esnasında yolcuların bu konuya bilhassa dikkat etmeleri ve muhtemel bir olumsuzluğu ise derhal 155’ e ihbar etmeleri gerekir.                                      

          10. ) Uzun mesafeli yolculuklardan, yaşlı ve çocuklar rahatsızlanmakta, ilk yardım ise yapılamamaktadır. Hizmet kalitesi açısından, aynı zamanda personelden birisinin İLK YARDIMI yapabilecek düzeyde otobüste bulunması uygun olur.

          11. ) Firmalar bilhassa bayram süresince her otobüse bir sivil görevli koyarak personeli denetlettirmelidir. Uymayanlar daha sonra hizmet içi eğitime alınarak eğitilmelidir. Davranışında değişiklik olmayanlarında işlerine son verilerek, öncelikle yolcu güvenliği ve memnuniyeti esas alınmalıdır. Çalışan şoförlerinin bünyesinde kayıtlı personel olduğunu, çıkış ve varış terminallerinde Trafik Zabıtasına belgeleriyle denetletip tasdik ettirmelidirler.

C - ) Karayolları Genel Müdürlüğünce dikkat edilecek hususlar:

1 - ) Mıcırlı, bakım ve onarımda olan yolları trafiğe açmamaları,

2 - ) Bakım ve onarımda olan yolların, gece ve gündüz yol kullanıcıları için ileriden görülebilecek, hız düşürülebilecek güvenli mesafede işaret, sinyal veya reflektörlerle donatmaları.  

3 - ) Eksiklerin tüm bölgelerde Karayolları Bölge müdürlüklerince denetimlerinin yapılarak, bu eksikliklerin bayram trafiği yoğunluğundan önce gidermeleri.

4 - ) Güzergâhlardaki ‘’Kara Nokta’’olarak tanımlanan yerlerin, yolun acemisi olanlarca belirlenmesi amacıyla özellikle yönlendirme levhalarıyla belirtilmesi.

5 - ) Bazı bölgelerde istisnai de olsa ‘’Kum Fırtınası’’olabilirliği yönünde uyarıcı işaretleme yapılarak, sürücülerin dikkatinin çekilmesinin sağlanması.

D - )  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma olarak:

          1. - ) Denetim elemanlarını fazlalaştırarak, normal zamana oranla ortalama üç katına çıkan bayram trafiği yoğunluğunun, daha az kaza ile sonuçlanmasını sağlamak.

          2. - ) Yoğunluğu fazla olan şehirlerarası tüm yollarda, havadan helikopter ile karayollarının denetlenmesini veya yönlendirilmesini sağlamak.

          3. - ) Şehir terminallerinden çıkış yapan otobüslerin, varış noktasına göre şoförlerininiki veya üç olmasının, şoförlerin otobüste olup olmadıklarının, resimli ve kimlik kontrolü de yapılarak karşılaştırmalı. Mazeret üretenlerin ise otobüslerinin bağlanarak, yerine yeni otobüs istenmelidir.

          4. - )EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) ve Jandarma’ nın yol kontrollerinde, otobüslerin çıkış ve varış noktasına göre, mutlaka çift veya üç şoförünün bulunduğunun, yalnız kimliğini değil kendisini de görmeleri ve varış noktasındaki terminal polisinin de, çift veya üç şoförünü de teyit eden bir kontrolün yapması gerekir.

          5. - ) Yolların karadan daha sık aralıklarla denetlediği gibi, şehirlerarası ana yollarda Helikopter ile havadan denetimde yaparak, daha çok etkili olunması ve bir kaza anında da acil müdahale etme imkânının sağlanması gerekmektedir.

          6. - ) Yollarda otobüslerin kontrollerinde gece veya gündüz demeden, sadece aracın değil, yolcuların emniyet kemeri takmalarının da kontrolü yapılmalıdır. Takmayanlar için sert önlemler yerine, onları uyarıp ikna ederek tüm yolcuların, emniyet kemeri takmaları konusunda alışkanlık kazanmalarının sağlanması gerekir. 

          Otobüs firmalarımızın ‘’ÖNCE HİZMET’’ bilinciyle hareket etmeleri, otobüs yolcularının da kendi güvenlikleri için duyarlı olmaları ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları halinde, yollarımız ‘’KAN GÖLÜ’’ olmaktan çıkacak, dini bayramlarda can kayıplarımız ve gözyaşlarımız daha azalacak, bayram merasimleri cenaze merasimine dönmeyecek, sevinçlerimiz ise daha da çok artacaktır. 

* * *) Trafik ve Yol Güvenliği alanında uyarılarımızı mutlaka dikkate almanızı, tüm hususi araç sürücülerinin yollarda birbirlerine saygılı ve sabırlı olmalarını bir kez daha hatırlatırız. Bu bilgiler

sürücü ve yolcular için, en önemli ve güvenliği ilgilendirmektedir.

“Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” (4.)


Alpay LÖK * Mak. Y. Müh.(FRENTEKNİK)(15 Ağustos 2018 – Çarşamba)Yılda üç ek SP denetiminden geçen Otobüs frenlerinde kusur oranı % 3.9’a düşmüştür.


Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi:Bakım/Tamir ve Ek Denetimin aynı çatı altında fakat bu denetim için ayrılmış bir hat üzerinde ve bu denetim için yetkilendirilmiş farklı uzmanlarla, yetkili servislerde yapılması sağlanabilir.


Bu ek Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi:Ülkemizde BSTB (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı) tarafından organize edilebilir. Bu şekilde onaylanmamış tadilatlar önlenebileceği gibi, tip onayların devamının denetimi ve PGD (Piyasa Gözetim ve Denetimi) konusunda da destek alınabilir.


Sektörle işbirliği içinde hazırlanacak ve Türkiye’ye özgü olacak; - “Yeni Mevzuat ve ISO/IEC 17020 B veya C” ikilisine göre akredite olacak Yetkili Servisler veya - “Yeni Mevzuat ve ISO/IEC 17020 A” ikilisine göre akredite olacak bağımsız kuruluşlar Yetkili Servislerde bu denetim için ayrılmış bir hat üzerinde gerekli denetimleri yapabilirler.


Sürdürülebilir Yola Elverişlilik için Filo Mühendisliği:Öte yandan ağır ticari taşıtların; - Kullandıkları Yedek parçaların “Güvenli”ve “Eşdeğer”olduğu, - Bakım ve Onarım işlemlerinin “Eşdeğer” servislerde yapıldığı, - Aldıkları yakıtın doğru olduğu, - Sigorta ve vergilerinin yatırılmış olduğu, - Yıllık Araç Muayenesinin yapıldığı, - Sürücülerin gerekli eğitimleri aldığı, - İş güvenliği yasalarına uyulduğu, - Kışın takılan Kış lastiklerinin mevzuata uygun, kaplama ise ECE R 109 tip onaylı, olduğu- nun denetimi ve belgelenmesi, - Tip onaylarını düşürecek onaysız bir tadilat yapılmadığı, - Ek “Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi”nin yapılması veya yaptırılması, - Kamyonlarda “Damper Devrilme Uyarı”, Otobüslerde "Yangın Algılama ve Uyarı", "Havalı Kapı Kapanma Kuvveti"ve “Güvenlik Kamerası” gibi karmaşık düzeneklerinin denetimi, - “Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” gibi hayatî konuları MMO (Makine Mühendisleri


Odası) tarafından eğitilip yetkilendirilecek "Filo Mühendisi" tarafından da denetlenmelidir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net