28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KİMDEN YANASIN
17 Ağustos 2018 Cuma Bu yazı 22309 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dolar gereğinden fazla artışa geçmeden önce bir yazı yazmış ve ekonomik savaş geliyor demiştim. Evet, tam da öyle oldu ve ekonomik savaş dünyanın başına bela olduğunu artık kendi vatandaşlarının bile dike getirildiği Amerika başkanı ile kahraman ülkem arasında yapılmaya başladı.

Aslında bilge kral’ın Türk’e mektup başlıklı mektubunu yayınlıyordum sizlere bu dünyanın bu günkü halini bu dünyadan göçmüş bir bilgenin nasıl dile getirdiği hepimiz görelim diye.

Ancak gündem ekonomik savaş olunca bu konudaki düşüncelerimi paylaşıp, daha sonra mektuba devamı uygun gördüm.

Ekonomik savaşın başlaması ile Amerika elinden gelenleri bir bir uygulamaya başladı. Aslında tabii ki elindekilerin hepsini uygulamaya koymadı ama yapabileceklerini de yapmaktan geri kalmayacağını gösteren hamleleri de hayata geçirdi.

Benim tarihi şan ile dolu ve gerek kılıç, gerek tüfek ve gerekse başkaca kalleşlikle üzerine geleni bertaraf etmekte mahir olan ülkem ise karşılığını verme durumunda gereğini yapmaya başladı.

Bize saldıran ülkenin bize uyguladığı vergilerin aynısını da onlara misli ile uygulamaya başladı.

Bazı sosyal medya silahşorlarını görüyorum, yada dost meclislerinde sohbetlerde dile gelen bir yanlış var.

Efendim cebindeki yüz doları bozdurmakla olmaz veya efendim Amerika’nın ürettiği cep telefonunu almamakla bu iş olmaz. Niye olmuyor. Neden olmazmış. Bizler ne çabuk unuttuk Hz İbrahim olayını. Hatırlayalım hatırlayalım ki tarafımız belli olsun.

            Nemrud İbrahim peygamber'in ateşte yakılması emrini verdikten sonra meydan yere odunlardan büyük bir yığın yapılmış. Odunları tutuşturmuşlar sonra.

            Alevler o kadar yükselmiş ki bulutların tutuşacağını sanmış çocuklar. Korkmuş kaçmış bütün hayvanlar. İbrahim peygamber'i mancınıkla ateşin tam orta yerine 
atacaklarmış askerler. Atacaklarmış ki Nemrud'un bir kral olduğunu anlasın, görsün; bir daha ona karşı gelmesin İbrahim peygamber. 

            Bu sırada bir karınca ağzında bir damla su ile koşa koşa gidiyormuş. Hem de boyu göklere varan cehennemi ateşe doğru.  Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş hemen yanına yanaşıp: "Bu acelen niye? Nereye böyle?" diye sormuş. Ağzında bir damla su taşıyan karınca o bir damlayı ellerinin arasına alıp:  "Duymadın mı" demiş. "Nemrut, İbrahim peygamber'i ateşte yakacakmış. İşte ateşin olduğu yere su götürüyorum.  Bu sözleri duyan karınca kendini tutamayarak uluorta kahkahalarla gülmeye başlamış. "Sen şu ateşe dönüp hiç bakmadın mı?" diye sormuş. "Ne kadar büyük. Senin bir damla suyun ona ne yapabilir ki?" 
            Su taşıyan karınca, "olsun" demiş. "HİÇ OLMAZSA HANGI TARAFTAN OLDUĞUM BELLİ OLUR.

            Valla aslında yazımın konusu milli üretim olacaktı. Milli üretim ile bugünkü durumu bir daha yaşamayız diyecektim. Çocukluğumuzdaki “yerli malı yurdun malı” anlayışı ile dışa bağımlı kalmadan üretip yaşamayı önceleyen bir yazı olacaktı ama konu buraya geldi.

Ama buda az bir şey değil. Kendini küçümseyen, yapılanları küçümseyen, parmağındaki yüzüğü, hac umre parası olarak sakladığı doları bozduranı küçük görenlerin kime hizmet ettiğini de sormak açısından bu yazı da oldu.

            Kimin tarafındasınız? Nemrud mu? Hz. İbrahim mi?

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net