29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Dolardaki Fedakârlık, Sadece Vatandaşla Kalmamalı
27 Ağustos 2018 Pazartesi Bu yazı 20162 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Rahip Brunson olayı ile Türkiye ve ABD arasının gerilmesinin faturası hâliyle vatandaşa yansıdı.

Dolarla alınan ithal ürünlerin raflarda artışı, daha evvel dolar üzerinden ürün almış esnaf ve dolar olarak kira ödeyenler...

Bunun yanı sıra euro ve altının değeri de yükselince, zaten pamuk ipliğine bağlı borsa da yükseldi ve enflasyon tavan yapınca hepimiz artan bu kurdan misliyle etkilendik.

Bu durum karşısında ülke olarak yine kenetlendik ve tavrımızı koyduk. Daha evvelki yılda olduğu gibi bankadaki dolarlarımızı bozdurarak, Amerikan markalı ürünleri almayarak, pankartlar açarak...

Fakat dikkat ettiyseniz, daha evvel insanlar dolarlarını bozdurmak için seferber olmuşlardı. Kimi esnaf döviz bozduran kişiye hediye veriyordu, kimisi Hacc parasını, kimisi kömür parasını bozdurup tepkisini dile getirmişti. Bu defasında bu denli tepki oluşmadı.

Bunun iki nedeni olmalı.

Birincisi, elindeki dövizini bozdurup harcamış ve hiç doları euro alamamış vatandaş, şu ekonomik sıkıntı içinde zaten döviz alıp biriktirecek durumda değil.

İkincisi ise; vatandaş bu gösterdiği sağduyuyu biraz da üst mercilerden, bir iş adamından, büyük bir esnafdan, milletvekillerinden bekliyor.

Siz hiç büyük bir iş adamının veya devasa alışveriş merkezi sahiplerinin, çıkıp da şu kadar dövizimi bozdurup ülkemin bankasına yatırıyorum dediğin duydunuz mu?

En son hükümet dönemindeki Kırıkkale milletvekilimiz Sayın Abdullah ÖZTÜRK gibi "bu son maaşımızı hakettiğimizi düşünmüyor ve devletimize bağışlıyorum" diyecek kadar fedakârca davranan bürökrata denk geldiniz ni?

İşte vatandaş da böyle bürökratlar, iş adamları görmek istiyor.

Söz konusu vatansa gerisi teferruattır dugusuyla, bu millet, yeri gelir tankın önüne bedenini de siper eder, yeri gelir mayın dolu tarlaya da gözünü kırpmadan girer, yeri gelir kuru ekmek yer her bir kuruşunu devletine de feda eder.

Ama bu fedakârlık sadece vatandaşla kalmamalı.

 

* * *

 

İslamın şartlarından biri olan HACC ibadetini yerine getirebilmek için vatandaş parasını biriktirmiş. Yıllarca kuranın çıkmasını bekliyor. Kendi ülkemizde dolar bazında diyanete para yatırılacağı için vatandaş da haliyle dolar olarak biriktirmiş. Yıllarca gitmek için can attığı Hacc için eline geçen, dişinden tırnağından artırdığı 3-5 kuruşuna dolar alıp bankaya yatırmış. Bir de bakıyor ki ortalık karışıveriyor kriz çıkıyor. Herkes dolarını bozdursun. Dedem zar zor denklediği Hacc parasını tepki için bozduruyor. Sonra doların kuru yükselince elindeki hac parası miktarın gerinde kalıyor ve umutlar başka bahara.

Kömürle ısınan apartmanlarda her daire için miktar belirleniyor. Misal 300 dolar. Vatandaş tepki için sinirlenip dövizini bozduruyor. Sonra alırım kömürü diyor. Bir hafta sonra bir de bakıyor ki lira bazında araya uçurum girmiş.

Tamam, amenna, hep birlikte tepkimizi koyalım, bunu yapmamız da gerekiyor. Fakat halkın da tamamen ezilmemesi için bazı şartların da oluşması gerekiyor.

HACC İBADETİMİZ NEDEN TÜRK LİRASIYLA OLMASIN? Neticede paramızı kendi ülkemize, kendi diyanetimize yatırmıyor muyuz?

KENDİ ÜLKEMİZDE NEDEN DOLARLA KÖMÜR VEYA BAŞKA ÜRÜNLER SATILIR? Türk lirası harici satış yapana ceza gelsin. Döviz bazında ev veya işyeri kiraya verenlere yaptırım uygulansın.

Zaten yükselen enflasyon karşısında ezilen vatandaş, bir de dövize yaptığı tepkilerle ezilmesin.

 

* * *

 

Esasında bu tepkinin zamanlaması da yanlış oldu. Hatta geç bile kalındı diyebilirim.

ABD, pkk'ya, pyd'ye mühimmat ve silah verdiğinde, Suriye'de pyd militanlarıyla yanyana benim mehmetçiğime bomba atarken, kurşun sıkarken göstermeliydik bu tepkiyi. ABD, Afrin'e bomba depolarken, Sur'a kanaslı keskin nişancılar yerleştirdiğinde göstermeliydik.

Bizimkisi tepkiden ziyade, biraz da tepkiye etki oldu sanki.

 

Ama yine de, Türk milletinin hiçbir zaman ülkesine yapılan hareketine duyarsız kalmayacağını, yeri geldiğinde gözünü kırpmadan vatanı için her şeyini feda edebileceğini, tüm dünya bir kez daha gördü. Tarih boyunca böyle olmuştur ve böyle olacaktır da...

Ne demiş büyük önder Atatürk;

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET, DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR".

 

Sağlıcakla kalın.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ahmet Öztürk   -  14-09-2018 - 12:57
Tebrik ediyorum seni kardeşim. Yazın her zamanki gibi çok güzel. 👏👏👏
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net