28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KİME NİYE KURBAN
28 Ağustos 2018 Salı Bu yazı 20296 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İslam dininin aslında her şartı bir başka güzel, anlamlı, gerekli ve insanlığın bir şeylerine gereklidir. Yani gereksiz hiçbir şartı olmayan bu İslam dinin bir vecibesini daha yerine getirdik.

Kurban bayramını elhamdülillah idrak ettik. Tekbirlerimizi getirdik, namazımızı kıldık ve kurbanlarımızı kestik.

Biz biliyoruz ki kurbanların ne etleri ne kanlar Allah’a ulaşır. Onların takvası ulaşır rabbimize ve Rabbimizin emridir kurban. “Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes. (Kevser 108/2)

Bazıları ünlü etçi Nusret’in değerinin on katı para vererek yediği etleri unutup, yada mangal keyfim var başka neyimiz var ki dediğini unutup, hayvan kesmenin cinayet olduğunu söylüyor. Burada nasıl ülkemizin üzerinde oynanan dolar oyunu varsa aslıda bu sözler ile de İslam’ın üzerinde oyun oynama gayreti güdülüyor.

Aslında bunu başaramazlar, bu milleti İslam’dan soğutamazlar diyeceğim ama gayri nizami harbin psikolojik bölümünü o kadar iyi kullanıyorlar ki maalesef başarıyorlar. İnsanlar artık kurban kesmek yerine sahil kenarlarına tatil yapmayı tercih ediyor. Eğer azıcık içinde Allah korkusu var ve bunun şart olduğunu biliyorsa o zamanda veriyor parayı hiç görmeden kestiriyor kurbanını.

Tabi ki son teknoloji kullanılarak hayvana eziyet etmeden, çevreye zarar vermeden, insanları rahatsız etmeden kesilmeli kurbanlar. Ama evlatlarımız da bunun ne olduğunu anlatmamız gerekmez mi? Allah için kaçımız çocuğumuza yada torunumuza kurmanın ne olduğunu anlattık bu bayram.

Birde biz bilmiyoruz ki ne olduğunu neyi anlatacağız.

Allaha kurban kesiyoruz ama Allahtan sınırlı korkuyoruz. Ne abarttım mı? Öyle mi dersiniz. Kaçımız 32 farzı eksiksiz sayarız. Hadi onu boş verin İslam’ın beş artını sayarız. Kaçımız İslam’ın şartlarına uyuyoruz. Kelime-i şahadet kolay dedik onu. Kaçımız dinin direği namazı eksiksiz ve tadili erkâna uygun kılıyoruz. Oruç tutarken hangimiz boğazımıza hâkim olduğumuz gibi dilimize, gözümüze sahip oluyoruz.

Allah için kendimizi test edelim; Hangimiz gelirimizi hesaplayıp ona göre zekât veriyoruz. Cuma günleri hoca yine para istedi alayı ile cebimizdeki bozuklukları veya en küçük kâğıt parayı verdiğimizde zekât verdik sanmıyor muyuz?

Birde hac var değil mi? Diyanete yazıldık mı ondan kurtuluyoruz. Doğrudur. Gerçekten sorumluluktan kurtuluyoruz. Ama kaçımız farklı meşru yöntemleri kullanarak hacca gitmeye çalıştık. Veya kaçımız madem hacca gidemiyoruz bir umre yapalım Rahmanın evine Resulün evine gidelim dedik. Sadece umreye gitmek için maaşsız, komisyonsuz, maddi bir kuruş çıkarı olmadan koşturan benim gibi insanları küçümseyip, hor gören, arkadan konuşan kalbi Kabe sevgisi bilmeyenlere aslında ayrıca bir sayfa ayırmak gerekiyor. Ama sadece onları Allaha havale edip susuyoruz.

Uzun lafın kısası kurbanı biz bilmiyoruz ki anlatalım. Çocuğumuza kurban olurum diyoruz ama ilgisiz davranıp yaptığı bir hatada şamar vurmayı terbiye sanıyoruz. Eşimize kurban oluyoruz sokak ortasında öldürüyoruz. Arkadaşımıza kurban oluyoruz ardından gıybet ederken sınır tanımıyoruz.

Vatanımıza kurban olurum diyoruz askerden kaçıyor, ekonomik savaş oldukça hükümet yıpranıyor diye seviniyoruz. Bayrağımıza kurban oluyoruz dalgalandırmak için üflemiyoruz bile.

Hülasa oturup kime neye kurban olduğumuzu ve nedenini önce kendimiz bilip sonra da efradımıza anlatmamız lazım. Gerek milli gerek dini değerlerimizi öğretmeliyiz ki bayramı sahilde güneşlenmek gören bir neslimiz olmasın. Her şeyin yeri ve zamanı var.

Allah bayramda devleti milleti ezanı korumak için nöbet tutan, ailesinin yüzünü göremeyen askerden polisten razı olsun. Onların kurbanları kabul olsun inşallah.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Cemre  -  29-08-2018 - 15:01
Çok doğru çok haklı çok anlamlı yazmışsınız baskanim. Anlayan anlar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net