23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 12
29 Ağustos 2018 Çarşamba Bu yazı 14399 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 
İŞTE BAYRAM TRAFİĞİ KATLİAMI!


Bayram tatilinin 9 günlük bilançosu belli oldu: 142 kişi yaşamını yitirdi, 859 kişi yaralandı!


Türkiye haber ajanslarında(26 Ağustos 2018 – Pazar / 18. 35) de açıklanan, 17 Ağustos mesai bitiminden itibaren Kurban Bayramı tatili süresince yurt genelinde şehirlerarası - şehir içi yollar ve kırsal yerleşim birimlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplamda 147 kişi yaşamını yitirdi, 859 kişi de yaralandı.Alınan tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen, bu bayram tatilinde meydana gelen üzücü trafik kazaları, geçmiş bayramlara göre rekor seviyede gerçekleşti.Konuyla ilgili devlet görevlilerinin yaptığı açıklamalara göre 54 bin polisle denetim yapıldığı ifade edilmektedir! Ama sonuca bakılınca da, bu kontrol ve denetimin ne derce gerçekleşmiş olduğu ne yazık ki görülmektedir! Yâni demek oluyor ki resmi kontrol ve denetim yetersizdir!


İster istemez akla şu geliyor: ‘’Acaba denetim yapılmasa ne olur?’’ İnsan bunu düşünmek dahi istemiyor!


Bayram öncesi kamuoyunu bilgilendirme amacıyla yapılmış olan açıklamalar, verilen beyanatlar hiçbir şey ifade etmiyor! İnsanımız bilsin veya bilmesin, kendi işine geldiği gibi hareket ediyor.


Açıklamalarda yolculuk sırasında kesinlikle uyku getirici gıda içecek  (ayran – yoğurt – vb)alınmaması belirtildiği halde, hemen her mola yerinde buna rastlanıldığı aldığımız bilgilerdir. Keza yorgun ve uykusuz yola devam etmenin riskinin yüksekliği, hedefe yaklaşıldıkça kaza yapma olasılığının arttığı da belirtildiği halde, tüm bunların umursanmadığı görülmektedir!


Bayram tatili seyahatleri süresince internete düşen, izlerken de insanın gülecek mi yoksa ağlayacak mı bilemeyeceği görüntülerin, bu 54 bin görevli tarafından görülememesi, yapılan kontrol ve denetimlerin ne denli ciddi ve geçerli yapıldığının bir belgesi olsa gerek! Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” (5. son)


Alpay LÖK * Mak. Y. Müh.(FRENTEKNİK)
MMO tarafından eğitilip sertifikalandırılmış ve ilgili bakanlık tarafından yetkilendirilmiş yaklaşık 3500 Filo Mühendisinin (300 Araç/Filo Mühendisi ve Türkiye çapında 1 Milyon Ağır Ticari Araç için) eğitilmesi ile ticari araçların teknik güvenlik denetimi “Sürdürülebilir Yola Elverişlilik”sağlanacak şekilde perçinlenmiş olacaktır.


MMO’nun yetkilendirilmesinin ardından sektörün ve üniversitelerin eğitimci desteği vermesiyle 3500 Filo Mühendisi sayısına üç yıl içinde ulaşılabilmesi mümkündür. Üç yılın ardından sayıları 500 bini bulan minibüslerin de kapsam içine alınmasıyla 1,5 Milyon ticari taşıt 5000 Filo Mühendisi ile denetim altına alınmış olur.


Trafik Kazaları neden arka arkaya geliyor?


Son aylardaki, özellikle otobüs, kazalarının artması ister istemez şu soruyu akıllara getirmektedir; “Bu kazalar neden arka arkaya geliyor?”.


Kanımızca nicel birikim nitel dönüşüme geçmiştir, yani araç sayısının hızla artmasının yanında risklerin üst üste gelmesi ile kazalar artmıştır.


Ülkemizin kabul ettiği yeni AB mevzuatları sonucu trafiğe çıkan araçların teknolojik gelişmişliği karşısında, özellikle ticari araçların teknik denetiminin yetersizliği bu tür kazaların artması ile ortaya çıkmıştır.


Özellikle otobüs kazalarından sonra; - Otobüs üreticileri her kazadan sonra "Freni tutmayan veya gaz teli takılan"emniyetsiz araç ürettikleri haksız suçlaması ile karşı karşıya kalmakta, - “Çok az kazanıyoruz”diyen Halk Otobüsü sahipleri, tamamen denetimsiz ve kayıt dışı merdiven altı tamircilerde merdiven altı parça kullanımıyla bakım yaptırdıkları otobüsleriyle yolcu taşıdıkları şüphesiyle karşı karşıya kalmakta, - Yolcular neredeyse "freni patlayan veya yanan otobüste ölmek yolculuğun fıtratında varmış" diye düşünmeye başlamaktadır.


“Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” Teorisi: Sorunun temelinde Kayıtdışı Ekonomi (Kazanç, Bakım, Parça, Servis, Yakıt vs.) vardır. Kayıtdışı Ekonomi ile mücadele edilmediği sürece bu tür kazalar ne yazık ki sürecektir.


“Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” için; - Engel: Kayıtdışı (Kazanç, Bakım, Parça, Servis, Yakıt, İşçilik vs.) - Çözüm: Kayıtiçi (Kazanç, Bakım, Parça, Servis, Yakıt, İşçilik vs.)


Sorun nerede veya kimde?


Otobüsler mi sorunlu? Hayır, çünkü bu otobüsler dünyanın en güvenli otobüsleri. Sürücüler mi kötü? Hayır, çünkü uluslararası nakliyedeki Türk sürücüleri Avrupa'nın en iyisi. Sorun Araç Muayenesinde mi? Hayır/Belki, çünkü noksan da olsa AB ortalamasına yakın seviyede bir muayene sistemimiz var. Sorun yollarda mı? Hayır/Belki. Sorun Kış Lastiği Genelgesinde mi? Belki/Evet. Sorun ülkemizin Ulaştırma politikasında mı? Evet, ama tek başına değil.


Sorun yukarda sayılmış olasılıkların belli bir oranda bileşkesinde. Sorunun çözümünde birinci sıradaki engel Kayıtdışı (parça, servis, işçilik, yakıt, kazanç) var. Çözüm için ilk adım yük ve insan taşımacılığındaki her şeyin Kayıt içi olması.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net