27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
ŞAMAN ATEŞİ TURANI KAPLADI
31 Ağustos 2018 Cuma Bu yazı 22365 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İlk defa 2016 yılında Macar Turan Kurultayına katılmaya karar vererek, Türk Ocakları Kırıkkale şubesinden arkadaşlarımızla program yapmıştık.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfından değerli dostumuz sayın Ahmet Açıkgöz’ün bu programımız hakkında verdiği destek ve yardım hiç unutulacak gibi değildi. Fakat ülkemizde gerçekleşen 15 Temmuz hain darbe girişimi sebebi ile grubumuzun büyük bir bölümü yurt dışına çıkamayarak büyük hayal kırıklığına uğramıştık.

Kurultay’a Macar Turan Vakfı’nın davetlisi olarak katıldım. Atatürk Havalimanından Budapeşte’ye indiğimizde Kurultay delege heyetini görevli arkadaşlar karşıladılar. Budapeşte’de yerleştiğimiz otelin en güzel yanı tüm Türk Dünyasından gelen delegelerle aynı mekanı paylaşıyor olmamızdı. Dünya Türklüğü ile tanışıp sohbet etme imkanı bulduk.

Delege heyeti ile Tuna nehri turundan sonra Macar Parlamentosunda Parlamento başkan yardımcısı bizi ağırladı.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte’de geçen iki günden sonra Kurultay alanına yakın bir şehir olan Kesckemet şehrinde otelimize yerleşerek Cuma günü Buğaç Kasabasına geçtik. Buğaç halkının yemek davetine katılarak ikram ettikleri enfes yemek ve yaptıkları müzik eşliğinde eğlendik.

Cumaertesi sabahtan Kurultay alanına geçtik. Saat 13.00 gibi resmi açılış yapıldı.  Alan, At gösterilerinin ve müzik, dans gösterilerinin yapıldığı  iki ana bölümden oluşuyordu. Bunun yanında hediyelik eşyalar, yemek alanı, ziyaretçi çadırlarının kurulduğu alanda mevcuttu.

Kurultay’da düzen, intizam harikaydı. Yiyecek, içecek, tuvalet imkanı çok  iyiydi. Koskoca kurultay alanında sigara içilmemesi ayrı bir güzellikti.

27 ayrı Türk boyundan kardeşlerimizle bir arada olmak bizim için ayrı bir anlam taşıyordu. Ömrümüzün belki de hiçbir döneminde karşılaşamayacağımız kardeşlerimizle bir arada olmak her şeye değerdi.

Yıllardır Turan rüyası gören Türkiye Türklüğünün gerçekleştiremediği bu kurultayı  bir avuç  Macar Turancılarının yapmış olmasına gıpta etmemek elde değil. Keşke Türkiye’de de bu kurultay olsa dedik. TİKA önemli ölçüde katkı sağlamış, Yunus Emere Vakfı stant açmıştı. Bu kısa yazıda bahsedemeyeceğimiz kadar çok aktiviteleri gördük.

Turan gerçeğini kurultay çerçevesinde bile olsa yaşamış olmak çok önemliydi. Turan’ın hayal olmadığını anlamamıza sebep oldu.

Tuva, Karaçay, Kırgız, Tatar kardeşlerimizle aynı masada oturmak, onlarla sohbet etmek bambaşka duygular yaşamamıza sebep oldu.

Güney Azerbaycan’dan gelen kardeşimizin elinde bayrağıyla bozkurt yapması, İngiltere’den katılan Kırım Türk’ü ailenin heyecanı görülmeye değerdi.

Türkiye’den kendi imkanları ile katılanlar, Avrupa’dan gurbetçiler sadece Türk Milliyetçiliği şuuru ile oradaydılar. Bir gün Turan’ın gerçekleşeceğini bildikleri için oradaydılar.

Macar Turan Vakfı başkanı Andras Biro’ya böyle muhteşem bir kurultay düzenlediği için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

İnşallah ülkemizde de bir gün Turan’ı hayal edenlerin bir araya geleceği büyük toylar düzenlenir diye umut ediyoruz.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net