27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 13
05 Eylül 2018 Çarşamba Bu yazı 18031 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU BAŞKANLIĞINA:

ÜNİVERSİTE GENÇLERİ TRAFİK KAZALARINDA ÖLMESİN!

Ülkemizde 15 - 24 yaşarası gençlerimizin sayısı 13. 442. 000 olup, toplam nüfusumuzun % 16 sını teşkil etmektedirler. Trafik ve yol güvenliğinde yılda yaklaşık 2. 831 gencimiz ölmekte dir. Bunların çoğu da 18 yaşını bitirmiş üniversite gençleridir.

Gençlerimiz en fazla hız, alkol, emniyet kemeri takmamak, yarış yapmak, cep telefonu ile konuşmak ve takip mesafesine uymamaktan, yani 6 temel ölüm riskini es geçmekten ölmektedir.

Derneğimiz trafik ve yol güvenliğinde eğitim ve araştırma yapan bir ihtisas kuruluşudur. 18 ilde aktif temsilcilikleri, bir ihtisas kütüphanesi ve bu alanda yayın yapan www.trafik.org.tr web sitesi ile Türkiye’ nin en büyük STK dur.

2547 Sayılı Kanun yalnız eğitim vermek değil, aynı zamanda yöneticilerin kendi öğrencilerinin can güvenliğini de bu eğitim içinde korumasıdır. Bu amaçla birçok üniversiteye şahsi çabamızla koruyucu konferanslar geçmişte vermiş olmamıza rağmen, daha kurumsal nitelikte üniversite gençlerimizin can güvenlikleri için hazırladığımız 45 + 45 dakikalık konferanslarımız, slayt desteğinde AB ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)verileri de kullanılarak hazırlanmıştır.

Konferanslarımız üniversite kampüslerinde projeksiyon destekli verilmekte ve ücretsizdir. Ancak: Ankara dışından talep edildiğinde ulaşım ve iaşe masrafları davet eden tarafa aittir.

          Geçtiğimiz aylar içinde Dokuz Eylül Üniversitesinden 3 hukuk fakültesi öğrencisi ve Kapadokya üniversitesinden de5 öğrenci, toplu halde ölmüşlerdir. Bu yalnız iki örnektir.

Gençlerimizin bu 4 yıllık eğitim hayatlarında fakültelerinden güvenli bir şekilde mezun olmak ve geleceğe daha kaliteli bir yaşamla başlaması için, daha çok can güvenliği konusunda bilinçlenmesi şarttır. Bu nedenle STK + Üniversite işbirliği üniversitelerimize her yıl vermeyi düşündüğümüz bu konferanslarla daha kaliteli bir yaşam sunacaktır.

Sizlere emanet edilen bu gençlerimizin hayatlarının korunması için, bu yazımızın tüm üniversitelere gönderilmesi ile desteklenmesi veya birlikte kalıcı bir proje şeklinde devreye alınarak planlı bir uygulamanın her yıl yapılmasını talep etmekteyiz. Saygılarımızla.

KTYG (Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği) adına,

                           İhsan Memiş                           Dr. Ali Helvacı

                           Genel Başkan.Genel Başkan Yardımcısı.

BACASIZ ENDÜSTRİ” ye DİNAMİT!

(DHA) ALINTIDIR!

Antalyada turistleri taşıyan tur otobüsüdevrildi; 2 ölü, 33 yaralı.

Sebep - Sonuç: Eğitim + Yol + Sistem = Bitmeyen Trafik Faciaları.

Bu mektup;

• Ülkemizin İlk “Cumhur başbakanı”Sn. RecepTayyip ERDOĞAN’ı dakapsar; çünkü hem Cumhurbaşkanı,hem de Başbakanlık=Tüm BakanlarınBaşkanı makamındadır ve

İçişleri Bakanı SüleymanSOYLU’ yu; çünkü İçişleriBakanıdır, Belediyeler veEmniyet Teşkilatı onunalanındadır.

Ulaştırma ve Altyapı BakanıCahit TURHAN’ı; çünküülkemizin çoğunluk yolları, doğrudanonun bakanlığına bağlıdır ve diğer yollariçin de bu Bakanlıktan, standart ve/veya görüş/proje alınır; Özel İdare,Köy, Orman Yolları gibi…(Daha önceKGM- K.yolları Genel Md. lüğü yapmıştı,12 yıl kadar. Yani; deneyim çok fazla Çözümler, -ne yazık ki- ideal noktadaolmasa da…)

Milli Eğitim Bakanlığınızı memnuniyetlekarşılayanlardan olduğumu önceki yazımda belirtmiştim Sn. Eğitimci Prof.Dr.Ziya SELÇUK Hocamız.

*

Evet,SAYIN CUMHURBAŞBAKAN VEBAKANLAR!“BACASIZ ENDÜSTRİ”olan turizmimize

1 DİNAMİT daha attık. Bunlar özeldinamitlerdir, yani ülkemizde bulunanturistlere özel

Aslında tüm dünyaya hitaben yıllardırsüren genel bombalarımız ayrı birderttir:

“SAKIN ÜLKEMİZE GELMEYİN!TRAFİĞİMİZ, SİZİ YER!”

Ülkemizin Trafik Güvenliği OrtamınınKurul(a)mamasının ve Korun(a)mamasının sebepleri ortadadır. Demekki bu sebepler giderilirse, çözümler degelecektir.

• Eğitim: Sn.ZİYA SELÇUK Bakanımızınalanındadır. MEB, ülkemizdeki bugünekadarki SÜRÜCÜ, ÖĞRENCİ, EĞİTİMCİLERE;KÖTÜ TRAFİK EĞİTİMLERİverilmesinin ve bunların yarattıklarıfaciaların en büyük sorumlusudur.

• Yol:KGM;“KUSURSUZ (‘ a indirgenmeyeçalışılmış) YOL SUNMAMIŞTIR.

• Sistem: İçişleri Bakanlığı; Güvenli TrafikSeyrüseferini düzenleme görevini aslaiyi yapmamıştır. TRAFİK YASAMIZIN bileÖLÜ YASA olarak üretiminin ve bunundüzeltilmemesinin failidir.

Sn.SOYLU,bunu düzeltmek için doğru çaba-sarfetmekle yükümlüdürArabada telefona bakanlar dikkat:


2 saniyenin telafisi 185 metre!


Jandarma’ nın araştırması, arabada telefonla uğraşmanın kazaları artırdığı gerçeğini ortaya koydu. Buna göre direksiyonda iki saniye telefona bakan sürücünün, direksiyon hâkimiyetini sağlaması için 185 metre boşluğa ihtiyacı var.

Jandarma Genel Komutanlığı, “Araç sürüşü esnasında cep telefonukullanımının etkileri” hakkında yaptığı çalışmada, seyir halindeyken cep telefonu kullanımının tehlikesini açıkladı.
Seyir halinde
 telefon kullanımının “Alkollü araç kullanmaktan daha tehlikeli olduğu”belirtildi. Raporda, cep telefonu kullanımı için, “Trafikte her an görülen bir tehlikeye dönüşmüştür” denildi.
Jandarma,
“Bir sürücünün aracıyla saatte 120 km hızla giderken telefonunun çalmasısonucu ekrana bakmak için gözünü sadece 2 saniye süreyle yoldan ayırması durumunda görmeden alacağı mesafe 66 metredir” dedi. Sürücünün tekrar yola baktığında ve durmayı veya manevra yapmayı zorunlu kılan bir tehlike gördüğünde durabileceği mesafenin ise yaklaşık 119 metre olduğu vurgulandı. “Yani sürücünün 2 saniyelik süre için 185 metrelik bir boş alana ihtiyacı var” denilerek tehlikenin boyutu gözler önüne serildi.
Raporda, şehir içinde ise saatte
50 km hızla giden bir araç sürücüsünün 2 saniyede aldığı mesafenin 27 metre olduğu kaydedildi. Bu hızla ilerleyen şoförün durmak isterse ayrıca 26 metrelik bir mesafeye ihtiyacı olduğu belirtildi.
Raporda,
“Şehir içinde araçlarınsadece birkaç metre arayla birbirlerini takip ettiği göz önüne alınırsa, arkadan veya yandan çarpmalar kaçınılmaz olacaktır” denildi.
Ayrıca seyir halinde iken
 cep telefonu ile konuşan şoförlerde görülen olumsuz etkiler şöyle sıralandı:
- Muhakemede boşluk,- Yol şartlarına daha az dikkat,- Yol çizgisini takipte zafiyet, - Kalp atışı yüksekliği ve gerginlik,- Göz hareketlerinde azalma,- Görüş açısının azalması - Tepki süresinde azalma olarak tespit edilmiştir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  16-09-2018 - 23:38
SAYIN MUSTAFA AKIN BEY (TEMA): Yaklaşık 3 aydan beri her çarşamba günü periyodik olarak \'\'Trafik Sayfası\'\' hazırlamaya çalışıyorum. Şehir dışında olmanızdan dolayı haberdar değilsiniz. Yazıları dizi formatında hazırladığımız için, köşemde resimsiz olarak yayımlanmaktadır. Arzu ettiğiniz takdirde önceki sayfaları, köşemizin alt kısmında yazı listesinden okuyabilirsiniz. Sizin TEMA olarak Kırıkkale\' ye unutulmaz hizmetleriniz olmuştur. Adınız TEMA ile özdeşleşmiş olarak bu şehrin tarihine geçtiniz. Taşıdığınız bayrağı bıraktığınız arkadaşlarınız da aynı yolda yürümeye devam etmektedirler. Diktiğiniz ağaçlar bugün artık bir orman özelliğine dönüşme yolunda büyümektedir. Bizde sizinle bağlantılı olarak, has bel kader bu çorbada bir nebzecik tuzumuzun olmasının, gururunu taşıma onuruna sahip olduk. Sizin gibi vatan evlatlarına bu toprakların her yerinde, şiddetle ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim. Sevgilerimle, Allah\' a Emanet Olun.
TEMA mustafa Akın   -  12-09-2018 - 23:41
Oktay Bey, kırıkkale beni çevre konularındaki calismalarim sayesinde tanıdı. O yüzden ismimin başına TEMA yazdım. Kırıkkalede sosyal sorumluluk projelerinde hep destek oldunuz. Sayfanızı yeni gördüm. Bir kaç satır da olsun yazmak istedim. Insan emniyeti açısından güzel konulara değinmişsiniz. Artık her sabah bu sayfayı takip edeceğim. Kırıkkale de 28 yıl görev yaptım. Ben kirikkaleyi, kırıkkale beni çok sevdigini hissediyorum. Araciliginizla tüm kırıkkale ye ye saygilarimi sunuyorum.
Oktay KIRLANGIÇ  -  10-09-2018 - 22:20
FAZLI BEY: Yazılarıma yapmış olduğunuz kıymetli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.Malum olduğu üzere üç ayı geçen bir süredir periyodik olarak çarşamba günleri, gazetenin de desteğiyle \'\'TRAFİK SAYFASI\'\' düzenlemekteyim. zaman zaman da okuyucularımızdan görüş ve öneriler almaktayız. Bunları da ilgili yerlere intikal ettirerek neticelendirmeye çalışılmaktadır. Yorumunuzda çok önemli bir konuya temas etmişsiniz. Evet, direksiyon başında cep telefonuyla konuşmanın bedeli, kaza riskini dörde katlamakla eşdeğerdir! Konuyla ilgili olarak (12 Eylül/Çarşamba-Trafik Sayfası) nda açık şekilde yazı bulacaksınız. Bu konu her şeyden önce irademiz dahilindeki bir iş olduğundan, başka bir araca gerek yoktur! Direksiyona geçince nasıl ki kontağı açmadan önce \'\'Emniyet Kemeri\'\' nin takılması bir alışkanlık yapılacaksa, aynı şekilde GSM kapatılıp bırakılacak sonra marşa basılacak ki nizami bir sürüşe başlanmış olsun! Bunun için de \'\'Kit\'\' e filan gerek yoktur. Ama daha başka konularda üniversitemizin önderliğinde yapılacak araştırma - geliştirmelerden tabii ki iftihar ederiz.
Fazli  -  07-09-2018 - 23:19
Oktay hocam; araçta telefon kullanıldığında sonuç felaket oluyor. Bizim üniversitemize çok değerli bir rektör atandı. Bir öneri bu Ersan Arslan rektörümün öncülüğünde arge bölümü ülkeye ilaç gubi gelecek bir yazılım geliştirsin. Araçlarda kit zorunlu olsun. Kit olmadan tel çekmesin. Çok mu şey istedim? Yapılır valla oktay hocam sivil ve üniversite el atsin bak nas8l olur
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net