26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası-14
12 Eylül 2018 Çarşamba Bu yazı 17375 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

TRAFİKTE 10 NUMAFA FACİA!

mmo-logo

UYARIYORUZ: AKARYAKIT ZAMLARI 10 NUMARA YAĞ KULLANIMINI ARTTIRACAK!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri İbrahim M. Tataroğlu akaryakıt fiyatlarındaki artış ve 10 numara yağ kullanımına ilişkin 6 Eylül 2018 tarihinde basın bülteni yayınladı.

Basına ve Kamuoyuna;

Gümümüzde ticari araçlarda 10 numara yağ kullanımı ve bundan kaynaklanan yangınların yol açtığı ölüm ve zararların daha önce yaptığımız basın duyuruları ve en son 19 Temmuz tarihli bildirimizde dile getirdik. Basında geniş bir şekilde yer alan bu bildirimiz ne yazıkki iktidar tarafından dikkate alınmadı. 5 Eylül 2018de Mersin’de olan otobüs yangını bunun bir işaretidir. Bugün bir kez daha yetkilileri, denetimleri artırmaları için uyarmak istiyoruz.

Ülkemiz yaşanan ekonomik kriz ve hemen her kaleme gelen büyük fiyat artışları akaryakıt fiyatlarına da yansımaktadır. 10 numara yağ sorunu ve yol açtığı ölüm ve zararların nedeni akaryakıt fiyatlarındaki artış ve denetimsizliktir. Denetimsizlik iki şekilde olmaktadır:

  1. Araçlara kaçak 10 Numara Yağ satışının ve doldurulmasının engellenememesi,

  2. Araçlara 10 Numara Yağ yakacak düzenekleri ve tadilatları yapan merdiven altı servislerin engellenememesi.

Üçüncü bir denetim eksikliği de Euro 5 ve Euro 6dizel motorlarda emisyon değerinin tutturulması için kullanılan AdBlue katkısının kullanılmasını önleyen AdBlue Emülatörü kullanımının da engellenememesidir. 10 Numara yağ gibi yangınlara neden olmasa da çevreyi kirleten bu yasadışı tadilatın engellenmesi şarttır. AB’de bu cihazları takan ve kullanan filoların çalışma izinleri iptal edilmektedir.

Türkiye’de akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV ve KDV dünyanın hiçbir ülkesinde bu denli yüksek değildir. Yoğun olarak akaryakıt kullanan tüketici; özellikle de taşımacılık ve tarım sektörü;  zarar etmemek için daha ucuza elde edilen ancak aracın motoruna ve çevreye büyük zarar veren 10 numara yağ olarak isimlendirilen ve hiçbir standarda uymayan, merdiven altı denilen yerlerde üretilen bu maddeyi kullanmaktadırlar. 10 numara yağın yakıt olarak kullanımı sırasında motorda sıcaklık yükselmekte, motor sistemi bu sıcaklık artışı için tasarlanmadığından ötürü motor aksamında yanabilen kablo vb. elemanların yanması sonucu ölümlü yangınlar çıkmaktadır. 

Verilere bakıldığında Türkiye'de son 10 yılda benzin fiyatlarına yüzde 248 zam yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Bu duruma ek olarak son 1 yılda akaryakıt fiyatları 82 kez değişikliğe uğramıştır.

10 numara yağ adı verilen baz ve atık yağlardan elde edilen, içerisine solvent karıştırılan yağların dizel motorlarda son 10 yılda kullanımı artmıştır. Bu yağlar 18 -20 kiloluk tenekelerde ya da açık olarak her sürücünün temin edebileceği koşullarda satışa sunulmaktadır. “Alternatif yakıt” sayılamayacak bu zehirli yakıt dünyada başka bir ülkede kullanılmamaktadır.

Yaşanan kazalar göstermiştir ki işletme veya araç sahipleri yönetmeliğin hükümlerini yerine getirmemekte, yönetmeliğin söz konusu araçlarda uygulanıp uygulanmadığı, 10 numara yağ kullanılıp kullanılmadığı gibi trafik güvenliğini tehlikeye atan hususların takibi ve denetimi hiçbir kurum ve kuruluş tarafından yapılmamaktadır. Kısaca, özel ve kamuya ait toplu taşıma araçlarında ciddi bir güvenlik sorunu oluşmuştur.

Yaşanan kazalar kamusal denetim yetersizliği ve mevzuat eksikliklerini işaret etmesinin yanı sıra iktidarın her alanda olduğu gibi bu alanda da MMO’nun denetim ve mühendislik hizmetlerini devre dışı bırakma çabalarını bir kez daha göz önüne sermektedir.

10numara yağ kullanımı ile;

  • * Trafikkazalarında can kayıpları artmakta, * Yıllık 2 milyar TL vergi kaybı yaşanmakta,

  • * Yakıt (!) tam yanmadığı için çevre kirliliği oluşmakta, *Araç motor aksamını yıpratmakta,

  • * Haksız rekabete sebep olmakta, * Parlayıcı patlayıcı solvent kullanımından dolayı, yangın riskinin kat be kat artması gibi istenmeyen olaylar yaşanmaktadır.

Kamuoyunu ve yetkilileri uyarıyoruz; Neler Yapılmalıdır?

  • * ) Akaryakıttaki ÖTV oranları düşürülmelidir. * ) 10 numara yağ satışını ve düzenek montajını önleyecek denetimi artırılmalıdır. * ) Piyasa denetimini zorlaştıran kamusal yönetsel çok başlılık ortadan kaldırılmalıdır. * ) Mali önlemler ile piyasa denetlenmelidir.

* ) 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununda piyasayı düzenleyecek ve denetleyecek değişiklikler yapılmalıdır. * ) Atık yağların kontrol yönetmeliğinde düzenlemeler yapılarak denetim artırılmalıdır. * ) Madeni yağ lisanslarında düzenlemeler yapılmalıdır. (Çevre, kalite, denetim, idari önlemler). * ) Motorda ve yakıt deposunda yangın söndürme sistemi zorunlu hale getirilmelidir. * ) AdBlue Emülatörü satışı ve montajı önlenmeli, montaj yapanlara yaptırım uygulanmalıdır. * ) UDHB Yol Kenarı Denetim İstasyonlarında ağır ticari taşıtlara istatiksel olarak Egzoz testi yapılmalı ve yakıtlarından numune alınmalıdır. * ) Bu denetimleri daha iyi yapabilmek ve sürekliliği sağlayabilmek için MMO’nun eğitim verip yetkilendireceği Makina Mühendisleri ile yapılacak Filo Mühendisliği projesine destek verilmelidir.07.09.2018. * İbrahim M. TATAROĞLU *
TMMOB Makina Mühendisleri Odası * İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri.

Cep telefonu trafikte kaza riskini 4 kat arttırıyor!

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel Gönen, trafikte cep telefonu kullanımının kaza riskini 4 kat arttırdığını belirterek, “Kulaklık ile konuşmakta kaza riskini azaltmıyor” dedi.

Toplumsal hayatın önemli araçlarından biri olan cep telefon kullanımındaki kaza riskine dikkat çekmek isteyen TOTBİD,"Hayata Değil Cep Telefonuna Ara Ver" sloganıyla hazırladığı kamu spotuyla bu hayati konuya kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedefliyor.
Doç. Dr. Gönen;“Bugün yaşanantrafikkazalarınınen önemli nedeni cep telefonu kullanmaktır. Araç içerisinde cep telefonu kullanımı kaza riskini 4 kat arttırıyor. Kimi yayınlarda 9 kat arttırdığı belirtilmektedir. Direksiyonda cep telefonu kullanımının alkol gibi dikkat dağınıklığına neden olduğunun da altını çizerek, hands freze kullanımda kaza riskini azaltmıyor onlarda sizi kazaya sürüklüyor” dedi.
Trafikte seyir halindeyken cep telefonunda mesaj veya mail okumanın büyük tehlike oluşturduğu için
,“Trafiktekazaya maruz kalan kişilerin büyük çoğunluğu, ilk kaza olduğu anda ölmektedir. Bunların hastaneye ulaşabilen% 30' u ise ilk gün kaybedilmektedir. Kalanların% 32' si ortopedi ve travmatolojiye başvurmaktadır. Bunların da % 30 kadarı kalıcı sakatlıklara maruz kalmaktadır!  Bu amaçlarla TOTBİD olarak cep telefonu kullanımından doğan kaza riskine dikkat çekmek amacıyla‘’Hayata Değil Cep Telefonuna Ara Ver’’sloganıyla, cep telefonunun kaza riskini vurgulamayı amaçladık” ifadelerine yer verdi.

Avrasya Tüneli’ ne tersten giren şoför kaza yaptı!

Suat Sarı Bildiriyor:* https://www.haber46.com.tr

Kadıköy’de sabah saatlerindebir sürücü, şehirlerarasıyolcu taşımacılığıyaptığı otobüsle, AvrasyaTüneli’ne ters yöndengirdi. Şüpheli gözaltınaalındı(NEYİN ŞÜPHELİSİ?!).

Olay, saat 05.40 sıralarındaAvrasya Tüneli’ninAvrupa’dan Asya’ya çıkışındameydana geldi.

İstanbul’a yolcu getiren Aslan Gök,kullandığı 60 NK 300 plakalı otobüs ileD 100 Karayolu Koşuyolu Mevkii’ndeters yönde ilerleyerek Avrasya Tüneli’negirdi.Otobüsün ilerlediğiters istikamettenşans eseri araç gelmedi.

Otobüs, bir süre ilerledikten sonra tünelinhavalandırma sistemine çarparakdurabildi. Kazada, yaralı ve can kaybıolmazken, otobüs çekici yardımıylatünelden çıkartıldı.

Kazada hasar gören tünelin havalandırma sistemlerisöküldü. Olaynedeniyle Avrupa’dan Asya yönünetrafik 4 saat kapatıldı.

Gözaltınaalınarak polis merkezine götürülen Otobüs sürücüsü Aslan Gök, polisteki ifadesinde,Avrasya Tüneli’ne yanlışlıkla girdiğinisöyledi. Gök ifade işlemlerinin tamamlanmasınınardından serbest bırakıldı.

  


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net