07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
KARAAĞAÇ KÖYÜ
18 Eylül 2018 Salı Bu yazı 41555 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Köyümüz Kırıkkale’mizin en güneyinde, Çelebi Dağı’nın doğu yamacında, ilimizin en son köylerinden biridir. Yazın tozundan, kışın çamurundan gidilemediği, köye gelen devlet yetkililerinin bir an öce şu çamurdan, şu tozdan kurtulalım deyip kaçtıkları köydür.

Okumanın yazmanın çok kıymetli olduğu, öğretmenlik mesleğinin pek muteber sayıldığı altmışlı, yetmişli yıllarda her evde iki üç kişinin öğretmen olduğu, Anadolu’nun kuş uçmaz kervan geçmez köylerine yetiştirdiği insanlarla ışık olan köydür, Karaağaç Köyü.

Kışının gerçekten kış gibi olduğu, 1200 rakımıyla, buzlu havada vardıysanız şanslısınız. Çamurlar ve sular sizlere cam gibi bir asfalt olmuştur. Evlerin, ağaçların üzerindeki püssen, kar beyazlığı, güzelliğini çok zaman unutamayacağınız kartpostallık büyülü bir duruma bürünmüştür.Böyle bir hava, böyle bir görünüm köyümüzün en güzel zamanıdır.

Yok, eğer kışın ılıman, yağışlı bir havada gelmişseniz şansınıza küsün. Ayakkabınızın biri çamurun içinde diğeri elinizde seke seke yolunuza devam edebilir, ananızdan doğduğunuza pişman olabilirsiniz. Sizin şansınıza küstüğünüz gibi bu köyde alamadığı hizmetlerden dolayı ilin,köylerine hizmet sunmayan yetkililerine küsmüştür.

 

Karaağaç Köyü deyipte geçmeyin. Bu köyün devletin her kademesini yönetecek bilgi,tecrübe ve ehliyete sahip insanların olduğu unutulmamalıdır. Karaağaç Köyünde olduğu gibi, 60 yaşının üzerinde en az yüz öğretmenin olduğu başka bir köy bulamazsınız. Geçen zamanda onlarda her kademede çocuklarını okutarak Karaağaç Köyü’nü eğitimi en yüksek köylerin arasına katmışlardır.

Eğer yazın temmuz veya ağustosun sıcağında yayla havası alayım Karaağaç Köyü’ne gitmişseniz, eviniz veya kalacağınız yer yolun kuzeyindeyse çok büyük sansınız var demektir. Çünkü yolun güneyindeyseniz devamlı kuzeyden esen rüzgârla evinizde veya bahçenizde oturmanız mümkün değildir. Vardığınıza varacağınıza pişman olursunuz.

Caminin önünde sohbet ederken Haydar Amca sohbete şöyle başladı:

  • ’Hoca, okudunuzda ne oldu. Keşke okumasanız da siyasetçi olsaydınız, daha çok işimize yarardınız. Bak, falanca falanca siyasette nerelere geldi. Kimi milletvekili, kimisi meclis üyesi oldu. Herkes biryerlerde söz sahibi oldu.Kırşehir’in köylerinegidinde bakın; sanki onların okumuşumu var, bizim köy gibi. Keşke bizde Kırşehir’e bağlansak, Çevremizdeki Kaman’ın köyleri İstanbul gibi oldu.Kırıkkale’nin bürokratları bizim köye bakmıyorlar. Bu köye ne vali geliyor ne de kaymakam. Bizim buralardan Cumhurbaşkanımızın haberi olmadan bir şey yapmazlar. Hocam, bizim köyün durumunu bir yazda Cumhurbaşkanımızın haberi olsun. Şu çevrede en güzel köy, parmakla gösterilenköy bizim köyümüzdü, şimdi en geri kalan köy bizim köy oldu’’dedi.

Caminin önündeki sohbet koyu idi. Cemaattekilerden bazıları:

’AKP bizim köyde birinci parti oldu. Bu parti on altı yıldır hükümet. Köylü şu andaki hükümete elinden gelen katkıyı yıllardır esirgemeyip verdiği oylarla yaptı. Siyasiler ise oyumuzu alıp bizi kandırdılar. Kesinlikle bu durumdan Cumhurbaşkanımızın haberi olmalıdır. Boşuna hiç heveslenmeyin Cumhurbaşkanımızın haberi olmazsa biz yazın tozu kışın çamuru daha çok yaşarız. Biz bu akılda olursak daha siyasiler bizi çok kandırır. Aha Hoca gazetede yazıyormuşsun. Yaz Hoca bir daha bizim yolumuzu yapıp bizi çamurdan kurtarmazlarsa direk Cumhurbaşkanına yazın. Bizi tozdan ve çamurdan kurtarmayana oy yok. Sözmü, komşular? Bizi oy aldıktan sonra unutan siyasilerede bizi görmeyen yöneticilere de kırgınız, küskünüz, sende bu köyün evladısın iyi yaz ki köyün işlerinin yapılmasına katkın olsun’’diyerek sözlerine devam etti.

Karaağaç Köyümüz, Kırşehir Kaman’a bağlı Akpınar, Tatık,Selim ağa köyleriyle sınır olup ilimizin güneyin de devletimizin ilgisine ihtiyacı olan köylerimizden biridir. Çok gülünçki köyün su sorunu daha yarım yamalakyeni çözüldü. Köyün devlet yoluna iki bağlantısı var. Biri soğuk asfalt bakıma ihtiyacı var; diğeri ise yazın tozdan, kışın çamurdan geçilemeyen yoludur. Köy içi yolları yürünemeyecek kadar bakımsız ve kötüdür.

Acilen köyün devlet yoluna bağlantısı olan iki girişiasfaltlanmalı, köy içi yolları da bordo taşı döşenmelidir. Kış gelip, ağır kış koşulları oluşmadan, köy içi yollarına bakım yapılmalı,ayrıca köyün önemli günleri için toplantı yeri olarak uygun bir yere devlet katkılı bir köy konağı yapılmalıdır.

 

                                             İsmail DursunKUZUCU


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Halis Köse  -  20-09-2018 - 09:45
Bu köy Kurtuluş savaşı gazisi Ali kuzucu,Mehmet Kuzucu, ŞEHİT, Ali Avcı gazi,Abdurrahman Kuzucu gazi,İbiş Öztürk şehit,Haydar Kuzucu imam,Abdullah Ayan gazi,Kanber Ayan gazi,Dede çavuş gazi, Mehmet Ayan şehit,Mustafa Ayan gazi,Ali Doğan gazi,Hüseyin Ulusoy gazi,Çakırın Osmanın babası şehit,ÖMER PEHLİVAN SÖZERİ ŞEHİT Gevey Ayan ın babası, Mehmet Çavuş Sözeri gazi, Hacı Hamit Göklp gazi,Mehmet Kıymaz şehit.Bunlar Karaağaç Köyünün Çanakkale ve İstiklal Harbinin ŞEHİT VE GAZİLERİDİR.Gaziler gününüz kutlu olsun.Haydar Hoca,esaret altında ibadet kabul olmaz diye fetva vermiştir.Halkı savaşa teşvik etmiştir.Karaağaç Köyüden otuz, çevre köylerden ikiyz atlı ile Atatürk ü Kamandan alıp Ankara beynam a kadar eşlik etmilerdir.Müdür bey bu köy her hizmete layiktir. Kalemine sağlik.
Hakan ÖZTÜRK   -  18-09-2018 - 14:22
Saygıdeğer hocam ve hemşehrim. Bizi köyümüze görürsünüz bir an. Ama önemli hususlara ve köyümüzün yarasına tam yerinde değinmişsiniz. Kaleminize, yüreğinize sağlık. Saygı ve hürmetlerimle...
71  -  18-09-2018 - 10:23
sevgili hocam karaağaç köyünü güzel anlatmıssınız.hocam yalnız siz bildiğim kadarıyla il genel meclis üyesiniz bu bahsettiğiniz köy yallarının asfalt işleri sizin de içerisin de olduğunuz özel iadare genel sekreterliği ve il genel meclisi yapıyor.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net