27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Artık Bir Eğitim Sistemimiz Olsun
18 Eylül 2018 Salı Bu yazı 20394 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yeni umutlar, yeni beklentiler, yeni temenniler ve serzenişler içerisinde yeni bir eğitim-öğretim sezonu daha açtık.
Her yıl yapboz tahtasına dönen sistem karmaşası yüzünden, bırakın başarıyı, her şey tepetaklak oldu adeta. Sınavlarda SIFIR çeken öğrenciler, derece yapıp yüksek puan aldığı halde bir yere yerleşemeyeler, öğretmeni ile alay ederek, kucaklayıp çöp kovasına bırakacak kadar saygısız olanlar, okul avlusunda, ayrıldığı kız arkadaşını ve onun arkadaşını vuranlar vs. vs.
Laçkalaşmışlığın, disiplinsizliğin, sonrası hesap edilemeden getirilen kural, kavram ve sistemlerin, eğitime eğilirken öğretimin, öğretime eğilirken eğitimin hep ihmal edilişi. Keşmekeş sistemlerle, deyim yerindeyse bir neslin geleceği çöpe atıldı. Geleceğimizi emanet edeceğimiz, varımız yoğumuz çocuklarımız bir nevi kobay gibi denendi sistemlerle.
  Bu yıl, milli eğitim yeni bakanımız ile, ülkemiz adına ve İl Milli Eğitim yeni müdürümüz ile de, şehrimiz adına umutlarımız bir hayli fazla.
  Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk ilk geldiği günden itibaren sürekli nerelerde yanlış yapıldığını ve en çok kan kaybeden yaraları tedavi etmek için sürekli analizler yapıyor. Gelir gelmez "o sistem iyi değil ben bunu getiriyorum, bundan sonra da biraz da böyle devam edelim" tarzında hiç olmaması en olumlu başlangıçtı mesela. Geçen hafta "TÜRK EĞİTİM SISTEMİNİ BULMA KONFERANSI" düzenlemesi ve bu konferansa yanlızca eğitimciler değil, işadamları ve sivil toplum kuruluşları, önemli ekonomistlerin katılması, herkesin fikrine yer verildiği, ortak düşüncelerle eğitimin nitelikli hâle getirilmek istendiğinin bir göstergesi olarak işareti veriyor.
Atatürk'ün yeniden müfredata girmesi ve milli bayramlarda okullarda kutlamalar yapılması kararı da bir nebze olsun yüreklere su serpti. Görüldü ki müfredattan çıkarılmasının hiçbir artısı olmadığı gibi, bilakis geçmişinden bihaber yetişen nesil, daha da vahim bir mahiyet almaya başladı.
Kırıkkale'mizde de eğitim-öğretim adına olumlu ve umut vaadeden gelişmeler yaşanıyor. Geçen yılın sonlarında göreve atanan Sayın Yusuf Tüfekçi, babacan ve sıcak tavırlarıyla evvela öğrencilerin yüreklerini fethetti. Sulakyurt'ta ziyarete gittiği bir okulun öğrencileri, okulu süsleyip, kendilerince bando takımı yaparak karşılama töreni yapmışlardı. Bu bir sevginin, sıcaklığın, kucaklaşmanın gösterisiydi aslında. Sayın Tüfekçi'in 23Nisan gösterisinde çocuklarla ip germe oyunu oynaması ve uçurtma şenliklerine katılması "şimdiye kadar araya konmuş buzdağlarıın erimesine yetmişti bile.
Bu yıl da Milli Eğitim Müdürümüzün, ilimizin sevip saygı duyduğu simasi valimiz İlker Haktankaçmaz beyle geçen hafta düzenlediği "Eğitm Çalıştayı" ile eğitim adına çok mühim adımlar atıldı. Bir çok kesimden katılımlar ile alınan fikirler doğrultusunda eğitimin düştüğü girdaptan çıkarılması için ortak çareler ortaya kondu. Ümit ediyoruz ki, İnşallah bu atılan adımlarla eğitimin kanayan yarası bir an önce tedaviye sonuç verir de önce NİTELİĞİ bulunup, sonra da KALİTESİ artırabilir.

Çocuklarımız;
Gelecek çağı aydınlatacak ateş.
Ve o ateşi meşaleye çevirmek gerek.
Ya kül olup çöpe gider,
Ya ışık olur aydınlatır ufku.
Aleyhe giden güruhû,
Lehe çevirme vaktidir bu ruhu.

Yeni eğitim-öğretim yılının çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize başarılar getirmesi temennilerimle...


Esenlikler diliyorum....

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Murat Kırca  -  20-09-2018 - 20:20
👏👏👏👏 Eline saglik Hakan
Ülkü Kaya Çelik   -  19-09-2018 - 17:27
Hakan yine çok güzel bir konu, yine çok güzel yazmışsın arkadaşım. Kalemine sağlık
Ahmet Öztürk   -  19-09-2018 - 17:25
Hakan kardesim yeni müsait olabildim..Düşüncelerin için seni tebrik ederim..
Selçuk Topbaş  -  18-09-2018 - 23:06
Yüreğine sağlık Hakancim.Yine harika bir anlatım
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net