25 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 15
19 Eylül 2018 Çarşamba Bu yazı 13602 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ UYARISI

OKULLAR AÇILIRKEN OKUL MÜDÜRLERİNE,VELİLERE ÖĞRENCİLERE !..

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN TRAFİK GÜVENLİĞİ SAĞLANDIMI? 

Fikret KOÇ * KTYG.Genel Başkan Yardımcısı(www.trafik.org.tr

Türkiye de kreşe, anaokuluna  giden öğrenciler dâhil yaklaşık 20 milyon öğrenci okula başlarken bunun en az % 50 si okula servis araçları ile gidip gelmektedir. 40 bin okul servis aracının olduğu ülkemizde, yeterli denetim sağlanamaması sebebi ile araçların bir kısmı  korsan olduğu gibi sürücülerin de bir kısmı sonradan korsan  olarak çalışmaktadır.

Bu nedenle yıl içerisinde birçok okul servis araçlarının karıştığı trafik kazaları meydana gelmekte,öğrenciler ve aileler mağdur olmaktadır.

Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde emniyet ve güvenlik yönünden birçok hükümler olmasına rağmen şu hususlar noksandır. İhaleyi açan, kabul eden ve onaylayan, okul aile birliği, servisin günlük hizmetlerinde yönetmelik dışına çıkıldığında, bu ihaleyi birinci ihtardan sonra fesih edebilmelidir.

Çünkü taşınan kendi okulunun çocuklarıdır. Bu yetki ve denetim, trafik zabıtasının yanında okul aile birliğinin hakkıdır. Velilerin ve okulun şikâyetlerinin ise öncelikle okul aile birliği içerisinde acilen çözümlenmesi, devamında ise ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünde en kısa zamanda kurulacak ve okul aile birliği temsilcisinin de bulunduğu bir komisyon tarafından çözümlenmesi hususu, mülki idare amirliğine bildirilmesi gibi ucu açık bırakılmamalıdır.

Çünkü mağdur olan öğrencilerdir ve velilerdir. Okul aile birliği aynı zamanda servis denetim komisyonunda en tabi üyesi olmalıdır.Ayrıca ihaleye giren taşıma firmalarının öğrenci sayısına göre, okula girdiği ihale şartlarının yanında teminat vermesi esastır.

Teminat banka, ayni veya nakdî de olabilir. Bu olmadığında birçok sorumsuzca olaylar yaşanmakta ve aileler mağdur olmaktadır. Sigorta her ne kadar var ise de öğrencilere karşı sorumluluğun artırılması şarttır.

Diğer bir hususta okul servis araçlarında görev alan rehber personelin maliyetleri en öne alınarak çoğu kez araçta bulunmamakta, denetim esnasında sorulduğunda çoğunlukla hasta, işi vardı denilmektedir.Bazen de hiç ilgisiz insanlar veya akrabalar bu görevlere korsan olarak bakmaktadırlar.

Bu nedenle yetki belgesi verilirken her servis için yönetmelikte belirtilen şartlara haiz  yedek şoför ve rehber istenmesi yönetmeliğe dâhil edilmelidir. Denetlemede bu kimlikler esas alınmalıdır. Okul aile birliği de güzergâh üzerinde sivil anlamda denetleme yapıp, rapor tutma yetkisine sahip olmalıdır.

Çoğunlukla Rehber personel üzerinde belirtilen standart da sarı renkte ve üzerinde reflektif şeritler yer alan, ön ve arka kısmında “REHBER” yazılı ikaz yeleği giymediği, lise mezunu ve 22 yaşını doldurmuş kişilerin olmadığı görülmektedir.

Sürücüler daha nitelikli olmalıdır. Araç içerisinde sigara içilmesi, tespih çevrilmesi, argo konuşulması vs. çok olmakta ve öğrenciler bunları rol model olarak almaktadırlar.

Daha da önemlisi okul servis aracının şoförleri çoğunlukla ilk haftalardan sonra başka işlere gitmekte ve denetim esnasında sorulduğunda yetkili şoförün kardeşiyim, amcasıyım denmekte veya evde hasta denilerek, korsan taşımacılık yapılmaktadır.

Diğer bir sorun, okulların çevrelerindeki kaldırım genişlikleri, trafik çizgileri ile yasak levhaları kesinlikle yeterli değildir.

Çocukların Servis araçlarından okul önlerinde indikleri zaman ve okul sonrası bırakıldığı yerlerde, ‘’DUR’’ikaz lambalarının sürekli uyarı vermesi ve diğer araçlarında bu esnada durmalarını, çocuklarımızın Trafik güvenliği için uygulanması ve uyulması gereken bir öneri olarak sunmaktayız.(12. 09. 2018 – Çarşamba / 21: 12).*Saygılarımla,

KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ (KTYG) <turkiyetrafik@gmail.com>

Çocuğunuz okul yolculuğunu güvenli geçiriyor mu?

Çocuğunuzu göndereceğiniz okula sonunda karar verdiniz, hem de ne uğraşlarla. Aile büyüklerinize danıştınız, arkadaşlarınıza ve komşularınıza sordunuz, internetten araştırdınız. Bütün seçeneklerinizi değerlendirdiniz ve bütçeniz doğrultusunda çocuğunuzun kaydını yaptırdınız. Tebrik ederiz, ilgili bir ebeveyn olarak gerçekten zorlu bir süreci bitirdiniz. Peki, seçtiğiniz okul evinize uzak ve çocuğunuzu servise yazdırmanız kaçınılmaz ise şimdi ne yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz?

1) Servis Şoförü ve Rehber Personel Kalitesi:

Aslına bakarsanız bu süreçte, servis şoförlerimize ve iniş-binişlerde yardımcı olacak rehber personellere büyük iş düşüyor. Çocuklarımızın güvenliğini ve huzurunu sağlamak, en çok onların ellerinde. Anne ve babalar olarak bizler çocuklarımızı madde bağımlısı, öfkeli veya adli suçlara karışmış kişilere emanet etmek istemeyiz. Yılda bir defa servis şoförlerinin ve rehber personellerin hekim kontrolünden geçiyor olmaları gerektiğini unutmayın. Okul yönetiminizin personel seçimlerine titizlikle yaklaştıklarından emin olmanızda fayda var.


2) Çocuklarımızın Eğitimi:

Çocuklarımıza vereceğimiz eğitimler, onların geleceklerini şekillendirmesinde büyük önem arz ediyor. Servis yolculukları esnasında uyulması gereken bazı kurallar olduğunu onlara öğretmek çok önemli. Servise bindikleri anda emniyet kemerlerini bağlamalarıve şoför söylemeden yerlerinden kalkmamaları gerektiğini de onlara anlatmalısınız. Yolculuk boyunca ise şoförün dikkatini dağıtıp, kazaya sebebiyet verebilecek bağırışlardan ve şakalaşmalardan uzak durmalarını söylemelisiniz. Ayrıca biniş ve iniş yapacakları zaman servisin arka tarafından geçmemeleri gerektiğini hatırlatmanızda fayda var.


3) Okul Servisi ve Yeni Yönetmelik:

Bu yolculuğun en önemli parçalarından birisi de kuşkusuz okul servisinin kendisi. Çocuklarımızın sağlıklı koşullarda okuldan eve, evden okula taşınması için yeni yönetmeliğe göre bazı standartların karşılanması gerekiyor. Mesela kapıların şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik olması gerekmekte. Aracın her koltuğunda 3 noktalı emniyet kemeri olması şart. Okul taşıtı yazısı ve ‘’Dur’’kırmızı ışık lambası bulunması da olmaz ise olmazlarımızdan. Çocuklarımızın camlardan sarkmaması için ise servis aracının camları sabit olması çok önemli bir diğer zorunluluk.


Peki, hangi okul minibüsü bu özellikleri karşıladığına baktığımızda, Türkiye’de yeni yönetmeliği ilk uygulayan okul minibüsü Ford Transit. Araç içi IP kameraları ile servisin içinde neyin olup neyin bittiğini 30 gün boyunca kayıt altına alıyor, böylece şikâyetiniz olması durumunda kayıtlara ulaşabilme imkânınız oluyor. Araç takip sistemi ise Ford Transit’in bir diğer önemli teknolojik gücü. Aracın hangi rotayı takip ettiği ve nerede olduğu takip ediliyor. Şoförlerin servis içerisinde çocukları unutma ihtimali de düşünülmüş. Koltuk sensörleri sayesinde, kontak kapandıktan sonra 15 saniye boyunca sürücü ‘’Koltukları kontrol ediniz.’’yazısıyla uyarılıyor. Araçta öğrenci kalması durumunda ise kontak kapatıldıktan sonra, sırasıyla devreye giren uyarılar ile (15 saniye sonra sesli uyarı, 30 saniye sonra dörtlü flaşörlerin yanması, 5 dakika sonra ise kornaların çalmaya başlaması) Ford Transit Okul Minibüsü güvenliği en yüksek seviyeye çıkartmaktadır.

* *

Yeni Transit Okul Minibüsü, Türkiye' deki yeni yönetmeliği ilk uygulayan
Ford Transit 16 + 1 okul minibüsünde;

GÜVENLİ KAPI.
Otomatik kayar kapı ve güvenlik fitili sayesinde, kapı kapanırken bir engel çıkarsa; kapı otomatik olarak geri açılarak yolcuları/öğrencileri koruyor.

SESE KULAK VER.
Geri vites sesli ikazı sayesinde, araç geri vitese takıldığında etrafındaki yayalar sesli bir şekilde uyarılıyor.

DİKKAT!
Aracın arkasındaki reflektörlü OKUL TAŞITI yazısı sayesinde, Ford Transit trafikte kolayca farkediliyor.

DUR.
Yolcular/öğrenciler binerken ve inerken aracın arkasındaki
‘’DUR’’ lambası diğer sürücüleri uyarıyor.

360 DERECE GÖRÜŞ.
360 derece görüş sağlayan dış kameralar ve harici monitör, aracın dışını monitöre yansıtarak, sürücüye görüş kolaylığı sağlıyor.


TÜRKİYE’ DEKİ YENİ YÖNETMELİĞİ İLK UYGULAYAN OKUL MİNİBÜS’Ü FORD TRANSİT!

KAYIT ALTINDA. 
Araç içi IP kameraları, Ford Transit’in içinde neyin olup neyin bittiğini 30 gün boyunca kayıt altına alıyor (NVR). Üstelik bu kameralar, her türlü darbeden ve titreşimden de etkilenmiyor.

NVR sisteminin güç beslemesi kontak kapandıktan sonra devreye giren 9800 mA’lik pil üzerinden sağlanıyor. Bu pil kontak açıkken şarj oluyor, kontak kapalıyken ve araç uzun süre park halindeyken aracın aküsünü koruyor.

Üstelik araç içi IP kameraları, gece görüş özelliği sayesinde aracı sürekli kayıt altına alıyor.

TAKİPTESİNİZ. 
Araç takip sistemi sayesinde, aracın hangi rotayı takip ettiği ve nerede olduğu, anlık olarak takip ediliyor.

KOLTUKLARA BAKIN. 
Koltuk sensörleri sayesinde, kontak kapandıktan sonra 15 saniye boyunca sürücü
‘’Koltukları kontrol ediniz.’’yazısıyla uyarılıyor.

KOLTUKTA BİRİ VAR MI?
Kontak kapalıyken arka koltuklarda 9 kg üzerinde bir ağırlık olduğunu sistem saptadığı anda, devreye giren önleyici aksiyonlar: 15 saniye boyunca sesli uyarı, 30 saniye sonra 4’ lü flaşörlerin yanması, 5 dakika sonra uyarı amaçlı korna çalması.

ARIZA YOK. 
Koltuk sensörlerinde arıza olduğunda, harici monitörde arızalanan koltuk sensörüne ait bir uyarı çıkar. Ayrıca arıza giderilmediyse her kontak açılışında sesli bir şekilde tekrar uyarı verilir.Ambulans Şoförüne Saldırı!


Samsun İlkadım’da sağlık ekipleri önceki gün meydana gelen bir trafik kazasına müdahale ediyordu.


          Bu sırada yoldan geçen bir araç aniden durdu. Araçtan inen 2 kişi, ambulans şoförü Ahmet TURGUTa (38) saldırdı.


          Burnu kırılan Ahmet TURGUT, çevredekilerin kavgayı ayırmasının ardından kendi acısına aldırmayıp, yaralıları hastaneye götürdü.KEŞKE DEMEYİN!


Denizli’ de dün Mustafa ÇAKIR (26) direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobille beton bariyere çarptı.


Arka koltukta Pamukkale Üniversitesi’ nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğrenci olan Safiye ŞAHAN (22) oturuyordu.


Arka koltukta emniyet kemeri takmayan Safiye, ön camdan fırladı! Üniversiteli ağır yaralandı. Kazada yaralanan Mustafa ÇAKIR ile birlikte hastaneye kaldırıldı. Safiye ŞAHAN öldü. 15 gün sonra doğum gününü kutlayacaktı!


Ondan geriye kalan fotoğraflardan biri, otomobilde çekilmişti. Safiye o fotoğrafta emniyet kemerini takmıştı!


(Oysa ki her defasında araçta ‘’Emniyet Kemeri’’ nin takılı olması gereklidir!)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Ocak 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net