28 Şubat 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
Ak Partinin MHP’ye İhtiyacı Var!
24 Eylül 2018 Pazartesi Bu yazı 31581 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemizde gündem Yerel Seçimler…

Aylardır erken seçim olacak mı tartışması yerini ittifak söylentilerine bıraktı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ittifak konusunda ilk adımı atarak İstanbul’dan aday çıkartmayacaklarını açıkladı.

Ak Parti ise buna karşılık her seçim bölgesinde aday çıkartacaklarını ifade ederek, şimdilik ittifaka kapılarını kapattı. Şimdilik diyorum çünkü Ak Parti henüz ülke genelinde yaptırdığı anketlerin sonuçlarını almadı.

Net bir şekilde ifade edebilirim ki, Ak Parti bu ittifakı kabul edecek. Çok bir zaman geçmesine gerek yok, anket sonuçlarını alır almaz Milliyetçi Hareket Partisi ile ittifak konusunda görüşmelere başlayacak. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli her zaman olduğu gibi yine bir takım sorunları erken görerek bu adımı attı. Anket sonuçlarını alan Ak Partide tehlikeleri görüp Sayın Bahçeli’nin çizgisine gelecek.

Neden mi? Hatırlayın…

2014 Yerel Seçimlerinde Melih Gökçek gibi güçlü bir isimle Ankara’da seçime girişti. Buna karşın CHP eski MHP’li Mansur Yavaş’ı aday göstermiş ve Gökçek kıl payı seçimi kazanmıştı. Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım, Ak Partinin Melih Gökçek gibi marka bir adayı yok. Mansur Yavaş ise aynı gücünde duruyor, üstelik bu sefer İYİ Parti etkeni de var. Mansur Yavaş’ın hem CHP ile hem de İYİ Parti ile güçlü diyalogları var. Her ne kadar Kırıkkale’ye geldiğinde Ümit Özdağ’a CHP ile ittifak yapacak mısınız? Soruma Ümit Özdağ ittifak yok cevabını verse de CHP ve İYİ Parti bazı stratejik bölgelerde ittifak yapacaklar. Düşünün CHP ve İYİ Parti ittifakının adayı Mansur Yavaş’a Ak Parti Ankara’da ne sıkıntılar yaşar?

Milliyetçi Hareket Partisinin ittifakta istediği illerin başında Adana geliyor. Adana’da ORC şirketinin yaptığı son ankette MHP %26, CHP %23, Ak Parti %20 çıktı. Bu tabloda MHP seçim zaferine en yakın parti konumunda duruyor. Ak Partinin seçimi kazanma ihtimali ise CHP’den daha düşük. Yani burada yapılacak bir ittifakta Ak Parti zararlı değil karlı çıkabilir.

Kırıkkale’ye gelecek olursak MHP’nin istediği iller içerisinde değiliz. Ak Partinin Kırıkkale’de sıkıntı yaşayabileceği bir seçime doğru gidiyoruz. Bir MHP’li olarak kabul ediyorum ki, şuana kadar çıkan aday adaylarının içerisinde, 24 Haziran seçimlerinde çok etkili olan Halil Öztürk gibi bir marka isim göremiyorum. Her biri birbirinden değerli genç ve dinamik arkadaşlarımız çalışma yapıyorlar ancak seçim zaferi getirecek bir hava göremiyorum. Üstelik Mustafa Pekdoğan ve Mahir Yılmaz gibi hem karşılığı olan hem de bölgecilik faktörlerini çok iyi kullanan iki kurt siyasetçinin adları CHP ve İYİ Partiye geçiyor. CHP-İYİ Parti ittifakının Mahir Yılmaz gibi bir aday çıkartmasının Ak Partinin ciddi bir şekilde aleyhine olacağını kabul etmemiz gerekiyor.

Şayet Kırıkkale’de Ak Parti, MHP Tabanını etkileyecek ve her bölgeden destek alacak bir aday ile seçimlere girmezse çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır. Üstelik iki kutuplu bir seçim olması halinde, son genel seçim oylarına göre %40’lara düşen Ak Partinin %35 seviyelerine düşmesi halinde yaşayacağı sıkıntı kat be kat büyüyecektir. Bu bağlamda Ak Parti ve MHP ittifakı kaçınılmaz bir hal almaktadır. Ak Parti böylesine güç kaybetmişken ve Kırıkkale’de her geçen gün biraz daha erimekteyken, diğer Anadolu kentlerinde de farklı bir durum olacağını sanmıyorum.

24 Haziran seçimlerinden önce Meral Akşener, Fatih Altaylı ile Teke Tek programında Selçuklu Bölgesinde (Konya, Kayseri, Kırşehir, Aksaray, Kırıkkale, Çankırı, Çorum) patlama yapacaklarını iddia etmişti. Seçim sonuçlarına baktığımızda bu bölgede İYİ Parti beklenen patlamayı yapamasa da ciddi bir oy potansiyeli olduğunu ispat etti. Küskün birçok Ak Partili ve MHP’linin de bu partiyi destekleyeceğini varsayarsak, Kırıkkale gibi kentlerde ciddi bir İYİ Parti görebilir.

Ak Parti, Kırıkkale’de tüm bölgelerde karşılık bulan, tüm ideolojik görüşlerinden oy alacak, tüm partilere hitap edecek, halkta sempatik bulunan bir aday belirleyemezse, 24 Haziran’dan çok çok daha vahim bir sonuçla karşılaşabilir. İşte bu yüzden Ak Parti ile MHP’nin ittifak yapacağından emin olabilirsiniz. Çünkü Meclis çoğunluğunu tek başına sağlayamayan ve kalesi olan illerde rekor oy kaybı yaşayan Ak Partinin belediyeleri kaybetmesi demek, bir dahaki genel seçimlerde çok daha büyük sorunlarla karşılaşacak demektir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net