21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 16
26 Eylül 2018 Çarşamba Bu yazı 17831 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

ÇOCUKLAR KORSAN’ a EMANET!

KTYG, OKULLARIN AÇILMASIYLA İLGİLİ TEKRAR UYARIYOR:

Dr. Suat SARI * KTYG Genel Başkan Yardımcısı * İstanbul İl Temsilcisi.

Okullar 17 Eylül Pazartesi (geçen hafta) açıldı. Milyonlarca öğrenci servis araçlarıyla yollara döküldü. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği (KTYG) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Temsilcisi Dr. Suat SARI, sadece İstanbul’ da 8 bin korsan okul servisi bulunduğunu söyledi.

KTYG Gen. Bşk. Yrd. Dr. Suat SARI;40 bin okul servis aracının olduğu ülkemizde, yeterli denetimin sağlanamadığından, araçların birçoğunun ‘‘KORSAN’’olarak çalıştıklarını söyledi.

        İstanbul’ da mevcut 5. 250 okulda okuyan 3 milyon öğrenci, 20. 000 okul servisi tarafından taşınmaktadır. Bu araçların 8 bini korsan!Kreş servislerinde de aynı durumyaşanıyor.

        Belediyeler tarafından hazırlanan ‘’Öğrenci ve personel servis taşımacılığı yönergeleri’’ nin birçok yaptırımı barındırdığını, ancak gerek polis ve gerekse belediye zabıtasının bu kadar aracı denetlemesinin mümkün olmadığını kaydeden Dr. SARI, okul servislerinin lisanslı bir sisteme geçilmesi gerektiğini belirtti.

Dr. SARI‘’Okul servis araçlarına getirilen 3 noktalı emniyet kemeri,  koltuk oturma kontrol sensörleri ve araç içi kamera sistemleri uygulamasının bir yıl ertelenmesi, çocuklarımızın güvenliğini göz ardı etmek anlamı taşıyor’’diye uyardı!

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneğiolarak;‘’Çocuklar seviş araçlarından inerken, aracın tepe lambalarının sürekli uyarı vermesini ve diğer araçların da bu esnada durmaları, trafik güvenliği için uyulması gerekir’’ dedi.


Trafikte Anarşi

Dr. Müh. ALİ HELVACI * KTYG Gen. Bşk. Yrd. (Em. Müsteşar)

‘’Prof. Dr.Esfender KORKMAZ’ ın trafikle ilgili hazırlamış olduğu bir yazıyı sunuyoruz.’’

Dünyadaki tüm büyük şehirlerde, trafik sorunu yaşanır. Ancak her şey kuralına uygun olduğu için, trafikte olanlar beklemeyi sabırla karşılarlar. Bizde ise hem trafik var, hem de karmaşa var.

Söz gelimi, Tayland gibi ülkelerde motosiklet kullananlar önündeki otomobili geçmez. Trafik düzeni içinde devam ederler. Bizde motosikletlerin nasıl zikzak yaptıklarını ve bu yüzden oluşan kazalara üzüntü ile şahit oluyoruz. Üstelik motosikletler sanki göreve giden polis araçlarıymış gibi korna çalarak yol istiyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanının Cuma konvoyu youtube'da var. Geçiş sırasında yollar kapanıyor Yüzlerce çakarlı araç var. Tepede helikopter ve arkada akrep var. Konuşan bir hanım 20 dakika beklediklerini söylüyor. İslam’da şatafat ne kadar doğrudur, tartışılması gerekir.

İstanbul Üniversitesi Balta Limanı'nda Çıldır Göl şenliği için, Çıldırlı iş adamlarını toplamıştım. Çıkınca genç bir iş adamının Mercedes'inde polis çakarları vardı. Bu ne iş yapar diye sordum. AKP gençlik kollarında diye cevap verdiler.

1990'lı yılların ortasında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanlığım sırasında, Üniversite genel sekreter yardımcısı aracına  çakar taktırmıştı. Kendisine ''sen polis misin?''diye sordum. Olayı Üniversite yönetim kuruluna taşıdım. Bugün ise önüne gelen herkes, çakarlı araç kullanıyor.

Hakkı olmadığı halde, yasaya uygun olmadığı halde çakarlı araç kullanmanın ufak bir para cezasından başka hiçbir müeyyidesi yoktur. Yasaları çiğnemenin müeyyidesi daha yüksek olmalıdır.

TEM yolundan Fatih Köprüsü'ne gelişte ve gidişte, dakikada en az on adet çakarlı araç geçiyor. Bunlardan birisinin bir ilçe belediyesinin fen işleri müdürü olduğunu öğrendim. İstanbul'da ne kadar ilçe belediyesi varsa, başkanları ve başkan yardımcıları, hepsi çakar kullanıyor ve arıza şeridinden gidiyor.

Eski bir bakanın arıza şeridinde çakarla beraber ''yolları açın''şeklinde arabadan anons yaptığına şahit oldum.Yine aşağıdaki iki haber basında yer aldı; 2012'de İstanbul Baro Başkanı'na çakarlı araç kullandığı ve emniyet şeridini ihlal ettiği için polis ceza kesti.

Düşünün yasaları savunanlar da ve koruması gerekenler de yasayı çiğniyor.Yine bir diğer habere göre, trafik ekipleri İstanbul'da beş günde "tepe lambası"kullandıkları için 106 kişiye para cezası kesti.

 Bunlar arasında bazı iş adamları, belediye görevlileri ve İstanbul'daki dört üniversite rektörünün de olduğu belirtildi.Rektörlerin kırmızı plakası var. Bir de aynı rektörün polis çakarı kullanması hem yasalara, hem topluma, hem de bilime saygısızlıktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda, kara yollarında geçiş üstünlüğü olan araçlar sıralanmıştır.''Madde 71- Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar öncelik sırasıyla şunlardır:’’

a) Cankurtaran araçları, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar,

b) İtfaiye araçları, orman yangınlarıyla mücadele eden araçlar,

c) Hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayişi korumak için acele olay yerine giden zabıta araçları,

d) Bir trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar,

e) Afet ve acil durum hâllerinde afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlar,

f) Koruma ile görevli ve korunan araçlar,              

Bu araçlar görev halinde iken geçiş üstünlüğü hakkına sahiptir.Zorunluluk olmadığı hallerde geçiş üstünlüğünü kullanmak yasaktır.

''Dünyada trafikte polis ve güvenlik görevlileri dışında, yalnızca bizde herkes çakar kullanıyor. Dedim ya, balık baştan kokar.’’ 

 

            Arabanıza su şişesi bırakıyorsanız dikkat!

1.-)Uzmanlar bütün araç sürücülerini yaz aylarında araçlarında plastik su şişesi bırakmamaları konusunda uyarıyor.

2.-)Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada yaz ayında kliması çalışmayan bir aracın 22-35 derece sıcaklığa ve güneşin altında bırakılan bir aracın iç sıcaklığının bir saat içinde 44-55 dereceye kadar ulaştığı görüldü.

3.-)Güneşli bir günde aracın içinde unutulan su şişesi felakete yol açabilir. Oklahoma’da yer alan Midwest İtfaiye Teşkilatı’nın yaptığı bir deneyde aracın içine plastik su şişesi bırakıldı.

4.-)Su şişesi büyüteç görevi görerek, güneş ışınlarını 120 derecelik bir sıcaklıkla aracın içine yansıtıyor. Önce aracınızın koltukları yanıp sonra da aracınız tutuşabilir.

5.-)İtfaiyeci David Richard’sın, KFOR News’e “Plastik su şişeleri, güneş ışınlarını aracın içine yakından yansıtarak bir felakete yol açabiliyor”dedi.

6.-)Dioni Amuchastegui ismindeki bir mühendis de aynı tehlike hakkında herkesi uyarıyor.

7.-)Amuchastegui, “Öğle yemeğinde hızlıca bir şeyler yemek için bir yere girdim. O sırada aracımın içinden hafif duman çıktığını gördüm. Aracıma girdiğimde plastik su şişesinin az kalsın koltukları yaktığını fark ettim”dedi.

8.-)O sırada yanında olan iş arkadaşı Idaho Power, Facebook’ta şöyle bir gönderi paylaştı: “Herkesin arabasında su şişesi var. Ya arabanızda şişe bırakmayın ya da güneş ışınlarının denk gelmeyeceği torpido gibi yerlere koyun” dedi.

* * * 

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net