18 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
trafik sayfası 18
10 Ekim 2018 Çarşamba Bu yazı 13699 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

TUZAĞA DÜŞMEYİN!

Oktay KIRLANGIÇ

Son günlerde kamuoyunda bilhassa sürücüleri ilgilendiren,‘’Radar Cezası’’hakkındaki çelişkili bilgilere bir açıklık getirme gereği duydum.

        Bu konu hakkında geçtiğimiz günlerde bir ulusal basında da haber yayımlandı. Ancak haberde verilen bilgiler ile bazı gerçeklerin çeliştiğini biliyoruz.

        O nedenle de sürücülerimizin tuzağa düşmesi, radar cezası yiyerek mağdur olmasını önlemek amacıyla, olanları ve olması gerekenleri açıklayacağız.

2918 sayılı (KTK) Karayolu Trafik Kanunun ilgili maddelerine göre hız ihlâlinden dolayı radar marifetiyle ceza yazılması söz konusudur.

        Bunun da kuralı gereği;hız sınırını belirten işaretlerin konulmuş olması ve radar uyarı işaretinin olması gerekmektedir.

        Belirlenen hız sınırının aşılması halindeki ceza değeri ise; a-)% 10’ dan % 30’ a kadar (2018 için: 235. 00 – TL), b-)% 30’ dan fazla aşıldığında ise (488. 00 – TL) dir.

        Tahakkuk eden cezanın da tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde ise, % 25 indirim uygulanmaktadır. Örnek (100. – TL) için (75. – TL) ödenmektedir. Geciktiğinde de bu defa aylık faiz eklenmektedir!

Tebliğ edilen cezaya geçerli ve belgeli bir itiraz söz konusu ise, yine bu da 15 günlük yasal süre içinde, orada‘‘Trafik Mahkemesi’’ varsa oraya, yoksa ‘’Sulh Ceza Hâkimliği’’ ne ilgili evraklarıyla birlikte müracaat edilmesi gerekir. 

        İtiraz edecek kişinin şunları gayet iyi bilmesi icap eder. Aksi takdirdedavayı kaybeder ve mahkeme masraflarını da üslenmeniz söz konusu olur!

1.-) Cezanın düzenlendiği yolda hız sınırı kaç km / sa?

2.-) Hız sınırları levhalandırılmak suretiyle doğru bir şekilde gösterilmiş midir?

3.-) Radar uygulaması yapılacak yol üzerinde, o yolda radar uygulaması yapıldığına dair herhangi bir uyarı levhası bulunmakta mıdır?

4.-) Yapılan ölçüm neticesinde taşıtın hızı ceza tutanağına yazılmış mıdır?

5.-) Tutanakta bulunan araç bilgileri, tarih ve yer bilgileri doğru mudur?

Belirlenen hız sınır ihlali, toleransının 1 – 2 birim üzerinde olabilirliği söz konusu. Bu da cihaz hata payı veya kalibre (ayar) farkından kaynaklanabilmekte. Böyle bir farkı mahkeme hâkimi kabul edebildiği gibi redde etmektedir.

        Tüm bunların ötesindeki son farklı durum ise, buraya kadar anlatılanların tamamını iptal eder niteliktedir. Yargıtay’ ın‘‘devletin sürücülere tuzak kurmasının hukuka aykırı olacağı’’şeklinde kararına karşı, (EGM) Emniyet Genel Müdürlüğünün (11. 03. 2013 / 10) sayılı genelgesinde ‘’Son yıllarda meydana gelen trafik kazalarının analizi yapıldığında, özellikle aşırı hız ve yakın takip gibi kazaların oluşumunda büyük rol oynayan kural ihlallerinin, radar ikaz levhaları ve ekiplerin bulunduğu bölgelerde yapılmadığı, ancak bunların bulunmadığı bölgelerde, sürücülerin başta hız olmak üzere birçok kuralı ihlal ettiği, kazaların oluşmasına sebep oldukları anlaşılmaktadır.

        Dolayısıyla sürücüler üzerinde oluşan yakalanma riskini artırmak, tüm güzergâhlarda başta hız ihlali olmak üzere, trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazandırmak amacıyla, radar ile hız denetimlerinde kullanılan (‘’Radar İkaz Levhası’’uygulamasına son verilmiştir)’’.

Ayrıcabazı yerlerde hız sınırını ‘’82 Km’’gösteren trafik levhasından başka, kuytu bir yere konulmuş ‘’50 Km radar uygulaması’’yazan levhaya dikkat etmezseniz yahut ta ‘’50’’ile giderken bir anda ‘’30’’ levhasını görüp hızınızı düşürmezseniz, cezayı yersiniz!

Bir diğer hususta son uygulamaya konulan, tüm resmi sivil emniyet mensuplarının ve jandarmanın da bundan böyle trafik ihbar tutanağı tanzim ederek ceza yazabilmesine yönelik çıkarılmış olan karardır.

Bundan böyle trafikte seyrederken, her an ve her yerde sürücüleri gözetleyen bir gözün, ama FTM (Fahrî Trafik Müfettişi), ama Polis, ama Jandarma olabileceğini düşünmeniz lazım!

Onun için kurallar uyulmak ve sağlıklı kalabilmek için konulmuştur.

Fren ve ‘’Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi’’ (2.)

Alpay Lök * Mak. Y. Müh. (FRENTEKNİK)     DEVAMI.

Bu tür karmaşık düzeneklerin, gelişmiş AB ülkelerinde olduğu gibi, ulusal olarak düzenlenen, "Yetkilendirilmiş Akredite Yetkili Servisler"tarafından yapılacak, sökme ve takmalı, çok detaylı ve ek bir teknik güvenlik denetiminden geçirilmeleri gerekmektedir. Bu teknik güvenlik denetimi sırasında fren gibi yaşamsal önemi olan sistemlerin performansının fabrika çıkış değerlerinde olması aranmalıdır.

Bu ihtiyaçtan dolayı Almanya' da otobüsler yılda üç (3), diğer 7. 5 ton üstü ağır taşıtlar bir (1) ek Ulusal teknik denetimden (SP) daha geçmektedir. Bu ek ve farklı içerikteki denetimde otobüs ve ağır taşıtların fren denetimi "fabrika çıkış değerlerini sağlama"ölçütüne göre denetlenmektedir. Yani otobüs dâhil tüm ağır taşıtların frenlerinin hizmet süresince "ilk günkü gibi" olması istenmektedir.

Bakım / Tamir ve Ek Denetimin aynı çatı altında fakat bu denetim için ayrılmış bir hat üzerinde ve bu denetim için yetkilendirilmiş farklı uzmanlarla, yetkili servislerde yapılması sağlanabilir. Bu ek “Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi” ülkemizde BSTB (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı) tarafından organize edilebilir. Bu şekilde onaylanmamış tadilatlar önlenebileceği gibi, tip onayların devamının denetimi ve PGD (Piyasa Gözetim ve Denetimi) konusunda da destek alınabilir.

Sektörle işbirliği içinde hazırlanacak ve Türkiye’ ye özgü olacak “Yeni Mevzuat ve ISO / IEC 17020 B veya C” ikilisine göre akredite olacak yetkili servisler veya “Yeni Mevzuat ve ISO / IEC 17020 A” ikilisine göre akredite olacak bağımsız kuruluşlar yetkili servislerde bu denetim için ayrılmış bir hat üzerinde gerekli denetimleri yapabilirler.

Öte yandan ağır ticari taşıtların;
- Kullandıkları yedek parçaların güvenli olduğu, 
- Aldıkları yakıtın doğru olduğu, 
- Sigorta ve vergilerinin yatırılmış olduğu, 
- Yıllık muayenesinin yapıldığı,
- Eşdeğer parça ile eşdeğer bakım yapıldığı, 
- Doğru servislerde bakım yapıldığı,
- Sürücülerin gerekli eğitimleri aldıkları,
- İş güvenliği yasalarına uyulduğu,
- Kışın takmak zorunda oldukları kış lastiklerinin mevzuata uygun (kaplama ise tip onaylı)

   olduğunun denetimi ve belgelenmesi,
- Tip onaylarını düşürecek onaysız bir tadilat yapılmaması,
- Ek
“Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi”nin yapılması veya yaptırılması,

-"Yangın Algılama ve Uyarı", “Damper Devrilme Uyarı”, "Havalı Kapı kapanma kuvveti"

ve “Güvenlik Kamerası”gibi karmaşık düzeneklerinin denetimi,
-
“Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” gibi hayati konuları MMO (Makina Mühendisleri Odası) tarafından eğitilip yetkilendirilmiş "Filo Mühendisi" tarafından da denetlenmelidir.

MMO tarafından eğitilip sertifikalandırılmış ve ilgili bakanlık tarafından yetkilendirilmiş  yaklaşık 3500 Filo Mühendisinin (300 Araç / Filo Mühendisi ve Türkiye çapında 1 Milyon Ağır Ticari Araç için) eğitilmesi ile ticari araçların teknik güvenlik denetimi “Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” sağlanacak şekilde perçinlenmiş olacaktır.

MMO’ nun yetkilendirilmesinin ardından sektörün ve üniversitelerin eğitimci desteği vermesiyle 3500 Filo Mühendisi sayısına üç yıl içinde ulaşılabilmesi mümkündür. Üç yılın ardından sayıları 500bini bulan minibüslerin de kapsam içine alınmasıyla 1, 5 Milyon ticari taşıt 5000 Filo Mühendisi ile denetim altına alınmış olur.      

http://www.autoparts.com.tr/haber-detay/1228/fren-ve-ticari-arac-teknik-guvenlik-denetimi

MİNDER ÜZERİNDE ÖLÜMÜNE YOLCULUK!

Hem kendini hem de yoldan geçen yaya ve arabaları tehlikeye atan genç, şaşkın bakışlara aldırmadı. Adana Seyhan Bulvarı’ nda hareket halindeki üç tekerlekli motosikletin sepetinde taşıdığı halı, sünger yastık ve minder gibi ev eşyalarının üzerine oturup yolculuk yapan kişiyi görenler ‘’Yok artık’’dedi. Hiçbir güvenlik önlemi almayan kimliği belirsiz kişi, yoldan geçen sürücülerin tüm uyarılarına karşın yolculuğuna devam etti. Trafikte tehlikeye davetiye çıkaran bu kişi, cep telefonuyla anbean görüntülendi.

*Trafik Güvenliği Uzmanı Aşır ALTINÖZ bu görüntüye (-Burası Hindistan değil, Adana! Adana’ da at arabaları daha da güvenli idi!) yorumunu getirdi.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net