27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 19
17 Ekim 2018 Çarşamba Bu yazı 18309 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KTYG’ de Kadınlar Toplantısı Yapıldı.

Oktay KIRLANGIÇ * (15.10. 2018 – Pazartesi  / 11:45)

Karayolu Trafik Güvenliği Derneği (KTYG) nin kadın üyeleri, derneğin kendi mülkü olan bürosunda bir hafta sonu toplantısı düzenlediler.

Kadın üyeler toplantıda iki konu üzerinde konuştular.

Bunlardan birinci öncelik, çocukların trafikte güvenliği projesi ve tanıtımıüzerinde oldu.

Bunun için de bilhassa ilköğretim çağındaki çocukların, trafikteki çocuk ölümlerinin oranının, dünya standartlarının çok üzerinde olduğu vurgulandı.

Bunun için de 2 ve 4 üncü sınıf öğrencilerinin trafik eğitimlerine önem verilmesinin çok önemli olduğu belirtildi.

KTYG olarak bunun devamında da yine orta öğretim ve üniversite gençliğine yönelik eğitim çalışmalarının gerekliliği ve öneminden bahsedildi. 

Sonra Kadınların trafikte yaşadıkları cinsiyet ayrımcılığı ve kalıplaşmış yargılar gündeme geldi.Bir kadın üyenin bu konular hakkında bilimsel metotlarla çok verimli akademik çalışma yaptığı gündeme geldi. Bu üyecinsiyet ayrımcılığı konusunda ODTÜdeyüksek lisans tezi olarak bu konu üzerinde çalışmakta olduğunu belirtti.

Dernek yönetimi de bu üyesine her türlü desteğin verileceğini, Türkiye’ nin ilk ve tek ‘’Trafik Kütüphanesi’’ nin gerek kendisinin ve gerekse tüm bilimsel çalışma yapacak olanların araştırmalarına açık olduğunu, kendisinin de bundan sınırsız bir şekilde yararlanabileceği söylendi. 

Toplantının sonunda Karayolu Trafik Güvenliği Derneği (KTYG) Genel Başkanı İhsan MEMİŞ Bey yaptığı konuşmada;‘’ 10 yılını doldurmuş, kendine ait bürosunu almış, Türk Patent Enstitüsünce Marka Tescilini yaptırmış, yurt sathında 40’ ın üzerinde ilde üyeler ve 20 ilde de temsilcilikler açmış, sadece üyelerinin aidat katkılarından gayrı, devletten bir kuruş bir destek dahi görmemiş bir dernek olarak gelinen noktanın fevkalade olduğunu, bunun sağlanmasında payı olan tüm üyelere, destek veren kıymetli misafirlere teşekkür ederim ’’dedi.

ÖRNEK BİR MAHALLİ İDARECİ: ‘’Pat Pat lar’’

SALİM EFENDİOĞLU * KTYG Gen. Bşk. Yrd. * ‘’ WATSAP – Yol Güvenliği Araştırma ‘’

Pat pat diye bilinen tarım araçları ile ilgili örnek bir çalışma. Desteklenebilir ve geliştirilebilir. Tüm yetkililere örnek olabilir diye düşündüm. 

Çaybaşı KaymakamıAhmet Gülderen, muhtarlar, ziraat odası, esnaf odası gibi konunun bütün tarafları ile geniş kapsamlı bir toplantı yaparak, pat pat kazalarını önlemek için sıra dışı ve Ordu’ya örnek olacak bir uygulamayı hayata geçirdi.   

Ramazan Bayramının hemen öncesinde iki kişinin, pat pat tabir edilen tarım aracıyla yaptıkları kazada, hayatını kaybetmesinin kendilerini derinden üzdüğünü ifade ederek, yapılan çalışmalar hakkında Ordu Olay’ a bilgi veren Çaybaşı Kaymakamı Ahmet Gülderen, “Pat pat aslında tarla çapalamak için yapılan bir araç. Ancak bu araç yoğun olarak yük ve eşya taşımak için kullanılmaya başlanmış. Biz kaza öncesinde de çeşitli uyarılar yapmıştık. Bu araçların yük ve eşya taşımakta kullanılmaması, hız sınırlarına mutlaka uyulması ve ana yollara çıkılmaması gerektiğini ifade etmiştik. Aslında biraz etkili olmuştu. Ancak gördük ki zaman geçtikçe bu konuda bir gevşeme oluyor. Bu son kazanın ardından daha kapsamlı ve kalıcı çözümler üzerinde durduk.”dedi.

Kararlar heyet tarafından alındı. Soruna çözüm bulmak amacıyla Belediye Başkanı, Esnaf Odası, 26 Mahalle Muhtarı, Ziraat Odası gibi konunun bütün taraflarının katıldığı bir toplantı yaptıklarını aktaran Çaybaşı Kaymakamı Gülderen,“Hatta bu toplantıda pat pat tamircileri de yer aldı. Toplantıda ortak bir dizi karar alarak bunları talimatlandırdık. Buna göre bu araçlar tek kişi tarafından kullanılacak. Her bir araç kayıt altına alınacak. Araçların motor- şasi numaraların TC Kimlik numarası ile irtibatlandırılmasını sağlayacağız. Böylece hangi aracın kime ait olduğunu bilebileceğiz. Kesinlikle insan taşıması yapılmayacak. Şehir merkezlerine girişlerini gürültü ve görüntü kirliliği sebebiyle engelledik. Sadece şehrin dört bir yanında park yerleri belirledik. Buralara park yapılacak ondan sonra insanımız, gideceği yere yürüyerek gidecek.”diye konuştu.

Yaş ve hız sınırı getirildi.Sadece pazarların kurulacağı zaman belli saatler arasında araçların girişine izin verdiklerini dile getiren Çaybaşı Kaymakamı Gülderen,“Bunu da zaman ile sınırlandırdık. Saat 10: 00 ile saat 15: 00 arası girişleri yasak ancak. Bu saatlerden önce gelebilecekler. Bunun dışında reflektör takmalarını zorunlu kıldık. Ayrıca 15 ila 75 yaş arasında olanların bu araçları kullanmasını izin verdik. Kronik hastalığı ve ruhsal engeli olanların araç kullanımını engelledik. Patpatların gece 20: 00’ den sonra bulunduğu yerde de olsa çalıştırılmasını yasakladık. Çünkü müthiş bir gürültü yapıyor. Bunun dışında hız sınırı olarak da en fazla20 kilometre hız sınırı koyduk ” şeklinde konuştu.

Sürücülere tek tek tebliğ edildi. Her bir kararın toplantıya katılan kişilerin ortak kararı ile alındığını belirten Çaybaşı Kaymakamı Gülderen, sözlerini şöyle sürdürdü:“Pat pat ile ilgili olarak Zonguldak Alaplı ve Mersin Göksu gibi yerlerde çalışma yapılmış ancak alınan kararlar tam olarak uygulamaya geçmemiş. Biz şimdi aldığımız bu kararları elden imza karşılığı pat pat sahiplerine tebliğ edeceğiz. Eğer bir gün bu kuralları çiğneyen tespit edildiğinde hiç kimse ‘benim haberim yoktu’diyemeyecek. Bizim ilçemizde bin kadar pat pat var. Bunların sadece 100 kadarı kayıtlı. Biz diğerlerini de kayıt altına alıyoruz. Böylece can ve mal kayıplarını önlemek istiyoruz. Biz kurallara uymayanlara 256 Lira para cezası kesebiliyoruz. Tekrarı durumunda pat pata el koyacağız.”   

İnsanımızın can ve mal güvenliği önemli. Pat pat kazalarının kanayan bir yara olduğunu vurgulayan Çaybaşı Kaymakamı Gülderen, sözlerini şöyle tamamladı:“Biz bu araçlar devrildiğinde en azından sürücüyü koruyabilecek bir aparat takabilir miyiz diye de bazı çalışmalar yaptık. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum: Devletimizin gözünde vatandaşımız çok kıymetli. Onun canı ve malı bize emanet. Biz devlet olarak onları onlardan daha çok düşünüyoruz ki böyle tedbirler aldık. Almazsak iş daha kötüye gidiyor. Bir şeylerin yapılması gerekiyor. Biz de elimizi taşın altını soktuk. Yetki sınırlarımızda karar aldık. Onların güvenliği bizim olmazsa olmazımız ”dedi.

(01. 09. 2018 – Cumartesi / 12: 13)

AVRUPADA BAZI ÜLKELERDE

BAZI TRAFİK CEZALARI:

Slovenya:

Hız ihlali 20 km/h: 50 Euro

Hız ihlali 50 km/h: 300 Euro

Hatalı sollama: 500 Euro

Direksiyon başında cep telefonu: 120

Kemer takmamak: 120 Euro

Macaristan:

Hız ihlali 20 km/h: 100 Euro

Hız ihlali 50 km/h: 190 Euro

Hatalı sollama: 325 Euro’ya kadar

Direksiyon başında cep telefonu: 100

Kemer takmamak: 150 Euro

Yunanistan:

Hız ihlali 20 km/h: 100 Euro

Hız ihlali 50 km/h: 350 Euro

Hatalı sollama: 350 Euro

Direksiyon başında cep telefonu: 100

Kemer takmamak: 350 Euro


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net