28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İSTİHBARAT SAVAŞLARI
23 Ekim 2018 Salı Bu yazı 16680 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı meslekler için insanlığın ilk dönemlerinden beri olan meslektir denilir. Mağarasının taşlarını düzelten duvar ustası olmuş, avlanmak için sopaya sivri taş bağlayan marangoz olmuş, evinin etrafını koruyan insana da asker olmuş deriz.

            Bence canlıların edindiği bu meslek veya olgulara kesinlikle istihbaratı da eklemek gerekir. Zira istihbarat bilgi toplamak ve geleceğini ona göre şekillendirmek demektir. Canlılar nerede hangi av hayvanı vardan tutunda, nerede nasıl barınacağının tespiti için istihbarat toplamıştır.

            İnsanlığı gelişimi ile elbette istihbarat konuları da gelişmiş ve çeşitli alanlarda insanlar bilgi edinme gereği duymuştur.

            Bu bilgilere vakıf olan insan, topluluk, kabile ve devletler gelecekteki stratejilerini buna göre şekillendirmişlerdir. Doğal olarak bu istihbaratı elinde tutanlar bu bilgiyi kişilerin ve toplumun- toplumunun yararına kullandığı gibi aynı sihirli sopayı elinde tutan masal kahramanı gibi bu bilgiyi kötü amaçlı da kullanmıştır.

            Bizim geleneklerimizde de istihbarat önemli bir yer teşkil etmiş, Osmanlı’nın en güçlü olduğu zaman istihbaratında en güçlü olduğu dönem olmuştur.

            Tarihte bu denli önemli olan istihbarat kaldı ki günümüzde çok daha elzem hale gelmiştir.

            Günümüzde ne insanlar ne devletler iki kişiyi ortaya çıkarıp kılıç kalkan ile savaş yapmıyor. Yani şövalye ruhu ile çarpışmak tarihe gömülmüş. Şimdi on binlerce kilometre uzaktan bir düğmeye basılarak binlerce insanı etkisiz hale getirmek mümkün hale gelmiştir. Peki, bu on binlerce ötede neler oluyor, kim var, hangi tesis var, gücü nedir’i nasıl bilecek?

Elbette güçlü istihbarat ile.

İşte bu nedenle kişi ve devletlerin psikolojik, sıcak veya soğuk savaşı kazanması için ihtiyaç duyduğu kudret istihbarattır.

Devletler bazen bu istihbaratı başkaca devlet, kişi üzerinden yürütür. Sanki kendisi ile ilgisi hiç yokmuş gibi yönetir. Aslında istihbaratın başarısı da buradadır. Yani yapar eder ama aradan sıyrılır. Güçlü ve etkili istihbarat budur.

En sıcak bir olay ülke gündemimize ve hatta dünya gündemine oturdu. Kaşıkçı olayı. Hani Suudi Arabistan büyükelçiliğine giren ve daha da dışarı çıkamayan Suudi gazeteci olayı.

Bu konuda herkes zaten yaklaşık yirmi gündür konuşuyor. Dünya ile birlikte bizlerde enine boyuna tartıştık. Ama pek çok dillenmeyen, dilendirilmeyen bir yaklaşıma değinmek için yazdım tüm yukarıdaki bilgileri.

Kaşıkçının büyükelçiliğe girip orada öldürülmesi kimin ne işine yarar. Kafasına kiremit düşebilir, açık unutulan lagar çukurunun kapağına çarpan arabası takla atabilir, yediği yemekten midesi bozulup protein yetersizliğinden komaya girebilir, para istediği dilenci vurabilirdi.  Ama aleni olarak girdiği yerden çıkamadı. Aslında Amerikan istihbaratının ve İsrail Mossad’ının etkisinde bu denli kalan bir Suudi istihbaratı bu kadar açık vermez. Eğer başkaca bir amaç gütmüyorsa asla bir istihbarat bu kadar kendini açık etmez.

Peki, ne oldu da büyükelçiciğe giren bir vatandaş için iki uçak ülkemize giriş yaptı. Birkaç saat sonra işi bitirip tekrar çıkış yaptı. Ne oldu da bu kadar açık verildi.

Bence başka bir ülkenin istihbaratı bunun bu şekilde olmasını istedi. Yani Suudi devletini zan altında bırakıp, hatta zan değil direk işlemiş olduğu bir suç ile boyunduruk altına almak için böylece yönlendirdi ve yaptırdı.

Peki, bu kimin işine yarar.

Aslında bu konuda destan yazacak kadar senaryo üretilir. Göreceksiniz ileride bu konunu filmi de yapılacak. Ama bana göre bu işi Suudi prensinin işlemesini sağlayıp yada başına yıkarak onu ileride çıkarları doğrultursunda kim kullanacaksa onun işine yarar bu olay.

Efendim gözleri, akılları yok mu yapmasalardı denilecek. Ama bazen insanların olduğu gibi devletlerinde basireti bağlanır ve şuursuzca hareket eder. Bazen de sizi öyle bir yönlendirirler ki başkaca seçeneğiniz yokmuş gibi onu yaparsınız.

Tarih çok şey yazacak bu konuda. Ama göreceksiniz bu iş istihbarat savaşları yapan devletlerin birinin başarısı (ki istediği oldu bir devletin en üst yöneticisini kendine gebe bırakarak ileride çıkarları doğrultusunda kullanmaya elverişi hale getirdi) birinin de başarısızlığı yani açıklar vererek bir operasyonu eline yüzüne bulaştırmasıdır.

Sonuç ne olursa olsun bu olay iki şeyi gösterdi. Kişi veya devletler başka ülkelerde operasyonlar yaparlar ve bunun bizde de çok örneği vardır. Diğeri ise istihbarat savaşları sıcak savaştan çok daha etkili durumdadır ve elhamdülillah ülkemizin Milli İstihbaratı, emniyet istihbaratı, silahlı kuvvetlerin içinde olan gerek Jandarma ve gerekse Özel Kuvvetler istihbaratı oldukça kuvvetli durumdadır.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Can  -  08-11-2018 - 09:44
Bu konularda daha fazla yazilarinizi bekliyoruz
Nazır Laçin   -  24-10-2018 - 12:23
Amerikan ve İsrail in yaptırdığı bir olay burada ülkemizi köseye sıkıştırmak ama Allah bizim yanımızda ellerine yüzlerine bulaştırdılar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net