27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Rahip Kriziyle Yaktı, Sorularıyla Gitti
24 Ekim 2018 Çarşamba Bu yazı 20238 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaz mevsiminin sıcaklarıyla bunalırken ve bir çok kişi de kendini sulara, denizlere bırakmışken ansızın gelen enflasyonun alev topu ceplerimizi yakmıştı. Tabir yerindeyse bu yangın sadece mutfağımızı değil, tüm evi, hatta binaları sarmıştı açıkçası.

Kimsenin tanımadığı, bir çok kişinin, adını sanını dahi ilk defa duyduğu, Amerikalı bir rahip yüzündenmiydi acaba bu kriz?

Öyle böyle bir kriz değil. Dolarla başlayan tsunami, domatesten, tuvalet kağıdına, elektrikten yol taşımacılığına kadar, her şeyi vurdu geçti. Ama hâlâ şok etkisi halkın üzerinde devsm ediyor.
Gözünüzün gördüğü, aklınıza gelen, para ödediğiniz ne varsa, %50 ile %80 arasında zamlandı.

İyi güzel de, bir rahibin hapsolması niye bu kadar krize sebep olmuştu ki?!
Kim di bu adam? Neyin nesi? Kimse anlam verememişti.

Bu papaz rahip Brunson, misyoner bir aileden gelen ve kendisi de aynı Hristiyanlık misyonerliği yapan bir Amerikan casusu. 15 Temmuz hain darbe günü fetö operasyonunu yapanlarla 293 defa telefonlaşmış, kalkışma öncesi "zafer çok yakındır" naraları atan evanjelist bir adam. Evanjelik Kilisesi'nin “World Witness” yani “Dünyanın Tanığı” misyonerlik kuruluşu ise ona, Türkiye’de görev dahi vermişti. Bu World Witness ise, 100 yılı aşkın süredir, özellikle de Müslüman ülkelerde misyonerlik faaliyetlerini yürütüyor. Türkiye de, bu faaliyetlerini devam ettirmek için seçtikleri ülkelerden birisi idi. Rahip Brunson’un tutuklanmasından sonra da şu açıklamayı yaptılar: ”Brunson kendisine verilen görevi yerine getirdi” ve bu görev kapsamında da 2010'da İzmir'deki Diriliş Kilisesi'ni kurdular. Evanjelizm mezhebine bağlı kilisenin de yaklaşık 25 üyesi dahi var.
Aynı zamanda pkknın üst düzey yöneticileriyle de birebir toplantılar yaparak da bu faaliyetlerini sürdürmekteydi bu rahip.

Bu durumunu öğrenen vatandaşımız, "kan içerim, kızılçık şerbeti içtim derim" hesabıyla, "madem Amerika'ya rest çekip bu casusu esir aldık, zamlara da göğüs gereriz" düşüncesindeydi.
Hatta, "rahibi çok istiyorsanız eğer, verin feto elebaşısını, alın papazı" diye göğsümüzü gere gere restimizi de çektik. Rahip Brunson'a 35 yıl da ceza biçtik.

Ne var ki bir anda, bunca restleşme sonrasında ve belimizi büken zamlara bile göğüs gererken, şaşırtan bir kararla rahip salınıverildi ve serbest bırakıldı. Zamlardan sonra bir şok daha yaşadı vatandaş. Ekranlar karşısında ABD başkanı Trump'ın gevrek gevrek bıyık altından gülüşlerine maruz kaldık adeta.
Hani bir fıkra var. Adam mahkemede hâkimin karşısına çıkar ve der ki; "hâkim bey, dayak yemesine yedik de, arkamızdan bir de odun fırlattılar. İşte o pek gücüme gitti"...
İşte bizimkisi de o hesap!

Yaz dönemine, rahip krizi damgasını vurdu gitti, gitmesine de, vatandaşın aklında bir sürü sorular kaldı.

--Bu rahip madem casussa, 35yılla yargılanırken neden serbest bırakıldı?
--Eğer suçsuz ise neden mahkûm edip de ortalık krize boğuldu.
--Şimdi rahip gittiğine göre, dolar ile euronun değeri ve aynı zamanda elektrik, doğalgaz zamları aşağıya çekilip vatandaşa nefes aldırılacak mı?
--Brunson ülkesine gitse bile Türkiye'de 2010 yılında kurduğu Diriliş Kilisesindeki üyeleri bu faaliyetlerine devam edecek mi?
-- Serbest bırakılması, Türkiye Suudi Arabistan büyükelçiliğinde öldürülen Cemal Kaşıkçı olayına denk getirilmesi, acaba bir itibar zedelenmesi için miydi?
--Bu şartlarda fetö elebaşısını istesek bile alabilecez mi?

Sorular arasında boğulan vatandaş, bu karar neticesinde de bir nevi ters köşe oldu açıkçası. Hiç olmazsa zamlar bari geri çekilse de teselli olunsa.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net