27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Bir Turan Sevdalısı Ganire Paşeyeva
24 Ekim 2018 Çarşamba Bu yazı 23333 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü Kırıkkale tarihi bir gün yaşadı. Bu tarihi gün tabiî ki, Türklüğü Türk dünyasını, Turanı gerçekten kendine dert edinenler için tarihi  bir gündü.

Türk Ocakları Kırıkkale şubesi ile Kırıkkale Medya ve Gazeteciler Cemiyeti olarak düzenlediğimiz Konferansa Azerbaycan milletvekili Ganire Paşeyeva hanımefendi geldiler.

Ganire hanım bir hekim, uluslararası hukuk okumuş, televizyoncu, milletvekili, basılı bir eseri var. İngilizce ve Rusça bilen kendini çok iyi yetiştirmiş kendini Türklüğe adamış çağdaş bir Türk kadını.

1918’de ilk defa bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan arkasından yetmiş yıllık komünist idare altında yaşamış ve 1991’de bağımsızlığına kavuşmuştur. Bağımsızlığını kazandıktan sonra Ermenilerin saldırı ile Hocalı katliamını yaşamış Karabağ Ermeni işgali altında girmiş bir milyondan fazla Azerbaycan Türk’ü kendi yurdunda mülteci durumuna düşmüştür. Aynı zamanda Paşayeva Hocalı  soykırımını, Karabağ sorununu anlatmak için kendini vakfetmiş.

Türk dünyasını, Türk dünyasının problemlerini çok iyi biliyor. Turan için şehir şehir, ülke ülke geziyor. Kendisi ile bu yıl Macaristan Turan Kurultayında tanışmış, Kurultaydaki performansına hayran kalmıştım. Cumartesi günü konferansı ile Kırıkkale’yi de kendine hayran bıraktığına inanıyorum.

Gaspralı’nın dilde, fikirde, ve işte birlik anlayışı ile Turan’a ulaşmamamız gerektiğini anlattı. Ziya Gökalp’in, Yusuf Akçura’nın, Zeki Velidi Togan’ın hayallerini anlattı. “Büyük Gazi” dediği Atatürk’e hayran.

Medeniyetimizin 1000 yıllık olmadığını söylerken özellikle Türk gencinin kütüphanesinde bulunması gereken üç eserden söz etti. Bu eserler Hoca Ahmet Yesevi’nin Divan-ı Hikmet’i, Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügat-it Türk’ü ve Balasagunlu Yusuf’un Kutadgu bilig’i.

Yine gençlere Türk dünyasını gezmelerini, muhakkak ata topraklarını görmelerini gerektiğini söyleyerek özellikle Türk dünyasının problemlerine öncelikle sosyal medyadan tepki göstermelerini istedi.

Dünyanın, Türklüğün, İslam aleminin kurtuluşunun ancak Turan’dan Turan’ında ancak güçlü bir Türkiye’den geçtiğini ifade etti.

Orta Asya’dan bakıldığında bir umut olarak görülen Türkiye’ye ne kadar iş düştüğünü daha iyi anlıyoruz. Turan hayali için yüzyıl önce yakılan ateşin aynı sıcaklığı ile devam ettiğini görmek bizi mutlu ediyor. Bu koru gençlerimize aşılamamız, bu ateşi gençlerimizin içine düşürmemiz gerekiyor.

Kırıkkale’den yüzyıl önce Azerbaycan’ın bağımsızlığı için giderek Azerbaycan’da şehit düşenler ve Hocalı soykırımı içinde bir anıt istedi. İnşallah bir daha ki ziyaretine bu isteğini gerçekleştirerek davasına gönül vermiş asil Türk kadınına hem de atalarımıza  borcumuzu ödemiş oluruz.

Bizler gerçekten kendisinden istifade ettik. Allah bu davada Ganire Hanım’a yardım etsin. Güç kuvvet versin.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
71  -  24-10-2018 - 17:18
hocam ben de sayın vekilimizi dinledim çok güzel konuştu ilk defa bu kadar bir toplantıda kaldım yalnız biraz öz eleştiri yapayım muhakkak sen de benim gibi düşünüyorsun dur.birin cisi azerbeycan olarak kıbrıs türk cumhuriyeti devletini niye tanımadınız ikin cisi bu corafyada türk lüğün kaybolmamasın da emekleri olan iki ismden hiç bahset madi birin cisi RAHMETLİ ELÇİBEY.İKİNCİSİ RAHMETLİ TÜRKEŞ bunların emeklerini hiç bir TÜRK inkar edmez.yavuz bülent bakiler yazar hocam dan bizzat dinledim.bu coğrafyada alparslan türkeşi herkeş biliyor dedi.neyse yinede çok teşekkür ederim.hocam
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net