07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Emeklilikte Yaşa Takılanlar
01 Kasım 2018 Perşembe Bu yazı 25594 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

9 Eylül 1999'da çıkarılan 4457 sayılı yasa ile adeta maç başladıktan sonra oyun kuralı değişti. Bu tarihe kadar 5400 işgünü 25 yıl süresi emeklilik hakkı kademeli olarak geriye doğru uzatıldı. 1999'daki Marmara depreminin kargaşasında kimse işin vahametinin farkında olamadı.

 

Hukukta temel bir kural vardır. Kanunlar yürürlüğe girdikten sonra ki dönemleri kapsar. Binlere emeklilik hayali kuranların emeklilikleri ötelendi. Bu düzenleme sonucu 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emekli olacağı yaş 3 ila 12 yıl arasında uzatılmıştır. Bu durumu kendimde biliyorum. Şu anda 28 yılı çalışmakla birlikte hala emekliliğime 6 yılım var.

 

Bizler işe girerken yani kamuda çalışmaya başlarken devletle imzaladığımız sözleşmeye göre 25 yıl sonra emekli olacaktık. Lakin daha sonra gelen hükümetler bizi hayal kırıklığına uğrattı. Çalışmaya erken başlayanlar, ağır işçilik alanlar ve kadın çalışanların 20 yılda emekli olması gibi sebeplerle ülkemizde erken emeklilikler yaşanmış, tabiî ki bu durumda ülke ekonomisini olumsuz etkilemişti. Buna bir çözüm bulmak için alınması gereken bir tedbir olsa da kanunun geriye işlemesi binlerce mağdur oluşmasına sebep oldu.

 

Bu mağdurlar yıllardır seslerini duyurmaya çalışmış hatta EYT Sosyal Yardımlaşma Dernekleri bile kuruldu. Her seçim döneminde sanki af bekleyen mahkumlar gibi bir umutla “EYT” beklenmeye başlandı. Cılız da olsa yıllardır bazı siyasiler bunu dillendirdiyse de hiç bu dönem kadar iş ciddiye varmadı.

 

24 Haziran Milletvekilliği genel seçimlerinde dillendirilen EYT şimdi hem İYİ Parti hem de Milliyetçi Hareket Partisi tarafından meclise getirildi. Mecliste aynı zamanda bütün muhalefet partileri de destekleyeceklerini açıkladılar. Muhalif milletvekillerinin fire vermemesi durumunda zaten 302 ile çıkacaktı. Ve bu durum herkesi umutlandırmıştı. Fakat bir şey hesaba katılmadı. İktidar Partisi muhalefete böyle bir konuda  puan kazandırmayacağı için mecliste reddedeceğini düşünürken hem de meclise EYT ille ilgili önerge vermiş başka bir parti tarafından reddedildi.


Cumhurbaşkanı deyimi ile 6 milyon 300 bin EYT’ linin maliyeti 25 milyar lira.  38 yaşında emeklimi olunur.” Bu pencereden bakarsak doğru şu ekonomik şartlarda ülkenin altından kalkacağı bir durum değil lakin işin aslı böyle değil, Bu kapsamda EYT’den faydalanacak kişi sayısı yaklaşık 700 bin ve maliyeti 2.2 milyar ve en erken yaşta emekli olan kişi 43 yaşında olabilir. Ki bu sayı yani 43 yaşında emekli olanların sayısı 15-20 bin kişiyi geçmez.

 

Kaldı ki her ne kadar iktidar kabul etmese de öte yandan bu ekonomik kriz döneminde altından kalkılamayacağı söylense de aslında kaynak hazır. Çalışandan kesilen işsizlik sigortasında birikmiş 200 milyar bankalara verilmesi yerine hak eden o paranın gerçek sahiplerine kullanılabilir.

 

“Emeklilikte yaşa takılanlar” konusunda asıl sorun özel sektörde çalışanlardır. 50-55 yaşına gelmiş prim gününü doldurmuş ama yaşı bekleyenler artık o yaştan sonra piyasa da iş’te bulamamışlar eve ekmek götürecek halleri kalmamıştır.

 

Bu kadar dillendirildikten sonra artık bu yasa çıkacak gibi görünüyor. Fakat meclise kanun tasarısı vermiş olan muhalefet parti iki saatte fikir değiştirip “HDP ile maaş oylaması hariç aynı yerde bulunmam” diyerek reddetmese bu yasa çıkacaktı. Kısır siyasi çekişmeler için milleti mağdur etmekte artık yeni siyaset ürünü olsa gerek.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net