27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ÖLÜM VE ÖMÜR
12 Kasım 2018 Pazartesi Bu yazı 20705 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçen gün canımızı çok yakan bir şehit haberi ile çok geç tanıştığım ama duruşu ile kısa sürede gönlümüzde yer eden bir yankımın ölümünün ardından ölüm ile ilgili bir yazı yazmıştım.

Her ölüm erken demiştim.

Bugün yine iki farklı ölüm ile ilgili yazı yazma gereği hâsıl oldu.

Birincisi bugün 10 Kasım.

Kimi sever kimi sevmez. Kimi onu yüceltirken hâşâ tanrılaştırır. Kimi ise kendi kör kuyusunda yaşadığından onu kendi kuyusunda görür.

Ama bir gerçek var ki; Mustafa Kemal Atatürk bir kahramanlık örneğidir. Bir siyasetçi örneğidir. Bir devlet adamı örneğidir. Bir komutanlık örneğidir.

Bir dönem kışlalarda askerlere cebren öğretilen Atatürk’ün on maddesi başlığı altında bu özellikleri hepsinin en büyüğü şeklindeydi. Yani en büyük komutan, en büyük asker, en büyük devlet adamı, en büyük siyasetçi vs. elbette zorunlu olduğu için askerler öğreniyordu.

Ancak bu zorunlu bir eğitimdi ve her şeyin en büyüğü diyerek aslında sevilmesi ve saygı duyulması gereken bir insana antipati duyulmasına yol açıyordu. Zira insanlar en büyük insan deyince kendi dinlerinin en büyüğü ile kıyaslanıyor algısı, en büyük komutan dendiğinde atalarındaki liderler ile kıyaslıyordu. Ve doğal olarak ülkenin birlik ve beraberliği ve elbette dört bir tarafı düşmanla çevrili devletin kurtarılması anlamında tartışmasız büyük lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ün sorgulanmasına yol açıyordu.

Ancak şimdilerde daha rahat ve anlayarak bir Atatürk sevgisi verildiğinden insanlar daha bir farklı gözle seviyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü. Bunun en büyük göstergesi milli bayramlarda anıtkabire koşan binler, on binler, milyonların her bayram bir öncekinden çok olmasıdır.

Anlayarak bir sevgi ile ölen bir insanın ardından yapılan törenlerin olduğu gün bugün.

İkinci ölüm haberi ise çevresinde mütevazı kişiliği, terbiyesi ve çalışkanlığı ile bilinen Yahşihan Belediye Başkanın evladının ölümüdür.

Bir süre önce maalesef tasız bir şekilde kaza ile yaralanan kardeşimiz yaşam mücadelesine yenik düştü.

Yaradan Rabbim insanları sınar. Kimini, para kimini mal kimini mevki ile sınar. Kimini ise yakınları ile sınar.

Kardeşim, kardeş başkanım Ahmet Sungur.

Sen evladınla sınandın. Kim bilir başına neler geldi. Genç yaşında siyaset dedin mücadele ettin. Güzide bir ilçenin başkanı oldun. Bir şehri yönettin kim bilir başına neler geldi. Kim bilir nelerle sınandın kardeşim. Ama biliyoruz ki en ağır sınavın budur.

Kardeşim Peygamberimiz tebliğ görevini yaparken en yakınları ile mücadele etmedi mi? Amcası en büyük düşmanı değil miydi? Ama gözlerinden damla damla yaş süzüldüğü o mübarek gözyaşlarının aktığı olay evladının ölümü değil miydi?

Kardeşim sabret. Demesi kolay elbet ama sabret. Sabret çünkü bu sınavının sonunda emin ol inşallah evladın cennette seni bekliyor olacaktır. İnşallah cennette birlikte mutlu olacaksınız.

Aslında ölüm ile ilgili uzun yazacaktım ama en doğrusu Hazreti Mevlana’nın bir sözünü tekrar etmek olacaktır. “Allah ile birlikte olduktan sonra ölümde ömürde hoştur”

Ülkenin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ve Kardeşimiz Metin Sungur için bir fatiha okuyalım mı?

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Barın parlak  -  13-11-2018 - 06:37
Başlık güzel konu güzel yazı çok güzel kelimeler güzel Allah mekanlarını cennet etsin iki güzel insan. Elinize yüreğinize sağlık başkan ağabeyim.
Kemalettin Demir  -  12-11-2018 - 19:46
Mustafa Kemal için ülkemizin ve Metin kardeşimiz için Başkan Ahmet Sungurun başı sağolsun.
Davut HAKKI  -  12-11-2018 - 19:45
Ölümden sonra hayatın olmadığına inananlar için ölüm bir felakettir, en büyük afettir. Onun için de çok acıdır. Hatta ahirete inanmayanlar için sadece ölüm değil, dünya hayatı da acıdır, anlamsızdır. Çünkü dünya hayatını anlamlı kılan ahiret inancıdır. Bundan dolayı da inançsız kişiler genellikle karamsardır. İki ölümde acıdır tatsızdır ama Allah ebedi alemde onları inşallah layık olduğu yere cennetine alacaktır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net