15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 23
14 Kasım 2018 Çarşamba Bu yazı 10874 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KTYG ÇALIŞTAYI VE SALDIRGAN SÜRÜCÜLÜK

KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ (KTYG) <turkiyetrafik@gmail.com>

(2. 11. 2018 – Cuma / 18: 37)

4 ekin (844 KB) tümünü göster * Tümünü indir * Tümünü One Drive' a kaydet.

 

Gönderen İhsan Memiş (KTYG Genel Başkanı)

 

Sn. Ömür Ünver' in dikkatine...!

 

TRAFİKTE İNSAN DAVRANIŞLARI  VE SALDIRGAN SÜRÜCÜLÜK

Türkiye de kadın ve erkek olmak üzere 33 milyon sürücü bulunmaktadır. Yıllık kaza sayımızda 1.207.000 dir. Yani gün başına ortalama 3307 kaza düşmektedir. Bu kazaların çok olmasının yanında sürücü davranışlarının çoğunlukla trafik ve etik kurallara da uymadığı tartışıldı. ODTÜ psikoloji bölüm başkanı Emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Nebi Sümer ile EGM Trafik Araştırma Merkez Müdürü Amiri Dr. Ömür Kaygusuz ile birlikte Türkiye’ de ulusal anlamda trafik ve yol güvenliği alanında eğitim ve Ar - Ge çalışmaları yürüten KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ’ ni ziyaret etti.  .

Dernek Başkanı İhsan MEMİŞ kendi çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde anlattı. Türkiye de 0 - 14 yaş gurubu çocukların ölümleri, anne ve babaların bilinçsizliği, buna karşı Ankara merkez ve ilçelerindeki ilkokulların 2 ve 4. sınıflarına proje bazında verilen eğitimi anlattı. Ayrıca trafikte insan davranışlarının daha çok devletçi yaklaşımla değil STK larının çalışması ve toplumsal bilinçlenme ile olacağını söyledi. Türkiye de ise bu alanda hizmet veren STK nun sayısının çok az olduğu ve devletçe de desteklenmediği üzerinde duruldu.

Prof. Dr. Nebi Sümer de trafikte insan davranışları konusunda 20 yıldan beri  çalıştığını ve Türkiye de hala olumsuz davranışların çokça devam ettiğini vurguladı. Sürücü hatalarının çokça olmasının yanında SALDIRGAN SÜRÜCÜLÜK kavramının var olduğunu ve bununda bilimsel alt yapısının incelenmesi gerektiğini vurguladı. Saldırgan sürücülerin kişisel veya ailesel alt yapılarının geriye dönük incelenmesi gerektiği ve SALDIRGAN SÜRÜCÜLÜK devam edilmesinin tamamen bir hastalık olduğu ve bunlara belge verilmemesi veya belgelerinin ellerinden alınması gerektiği vurgulandı. SALDIRGAN SÜRÜCÜLÜKTE var olan nedenlerin başında madde bağımlılığı, düzensiz aile yapısı, hız tutkusunun olduğu ve bunlara karşın diğer sürücülerin savunmasız olduğu söylendi. Böyle hallerde sürücülerin bunlara karşılık vermemesi ve olay yerinden uzaklaşmasının can güvenliği açısından çok önemli olduğu üzerinde duruldu.

Prof. Dr. Nebi Sümer ayrıca trafik suçlarının vicdani bir yük taşımadığı, başka suçlarda taşınan vicdani yükün burada etkili olmadığı, sürücülerin yaptıkları hız veya trafikte yaptıkları tacizden çoğunlukla gurur duyduklarını vurguladı. Ayrıca ünlü kişilerin çocuklarının yaptıkları trafik kazalarında ayrıcalık hükümler verilmesi, hakim ve savcılara ceza yazılmaması, milletvekillerinin durdurulmadığı, çakarların çoğaldığı bir kaos ortamında kötü örneklerin toplumu daha çok suç işlemeye ittiği üzerinde de duruldu. Derneğin birçok eğitimci ve uzman kadrosunun, ilgi ile izlediği bu konuşmanın değişik alanlarda, daha sık toplumsal bilinçlenme içinde yapılması üzerinde duruldu. (25. 10. 2018).

FREN BALATASI

ve

SIKÇA SORULAN SORULAR

ALPAY LÖK (Mak. Y. Müh.)* FRENTEKNİK * (29 Mayıs 2017)

SORU:    Fren sistemleri ile ilgili Teknik mevzuatlar hangileridir?

ECE R 13 Fren Regülasyonu: Zorunlu. Otomobil dışındaki motorlu araçlar ve römorklar.

ECE R 13 H Fren Regülasyonu:  Zorunlu. Sadece Otomobiller.

SORU:    Fren balataları ile ilgili Teknik mevzuat hangisidir? * - ECE R 90

SORU:    “Seri Üretim Onaylı Fren Balatası” ne demek?

Araç üreticilerinin ürettikleri her araç tipi için yaptırdıkları ECE R 13 veya ECE R 13 H Fren Tip Onay testlerinden geçen ve seri üretimde kullandıkları OEM (Orijinal) fren balatası / balatalarıdır. Bu balataların üzerinde üretici numarası vardır, E işareti yoktur. Araç üretim bandında kullanıldığı gibi, Yedek Parça Fren Balatası olarak da kullanılabilir.

SORU:    “Onaylı Yedek Parça Fren Balatası” ne demek?

ECE R 90 Yedek Parça Fren Balatası onay testlerinden geçen, araç üretim bandında kullanılmayan, ancak yedek parça olarak kullanılabilen balatadır. * - E işareti vardır.

SORU:    Fren balatalarında ASBEST kullanımı yasak mı? * - EVET!

Üretilen veya ithal edilen tüm araçlarda 71 / 320 / AT Fren Mevzuatı gereği 30 Temmuz 2004 itibariyle ASBEST’ li Fren Balatası yasaktır. 01. 04. 08 itibariyle de her türlü balata üretiminde ASBEST yasaktır. Yani Yedek Parça Fren Balatalarında da ASBEST yasaktır.

SORU:    ECE R 90 zorunlu mu?

ECE R 13 ve ECE R 13 H Tip Onayı 1. 11. 2012 tarihinden sonra alınmış araçlar için 1. 11. 2012’ den sonra ECE R 90 zorunludur.

M1, M2, M3, N1, N2, N3, O1, O2, O3, O4 sınıfı araçlar için yedek parça balataların özelliklerini tanımlar. ECE R 90 Tip Onayı almış balataların zerinde (E...) örneğin Türkiye için (E37) onay işareti kullanılır.

SORU:    Fren Tip Onayı olan bir motorlu araç veya römorkta, yedek parça olarak hangi Fren balataları kullanılabilir?

Yedek Parça olarak üç tip Fren Balatası kullanılabilir:

 1. - “Seri Üretim Onaylı Fren Balatası”

 2. - (E) “Onaylı Yedek Parça Fren Balatası”  ECE R 90

Bu üç tipin dışında onaysız başka bir fren balatası kullanıldığında, aracın ECE R 13 veya ECE R 13 H Fren Tip Onayı düşer.

SORU:    Fren Tip Onayı olmayan  (Türkiye’ deki 2004 öncesi mevzuatlara göre üretilmiş veya ithal edilmiş)  bir motorlu araç veya römorkta, yedek parça olarak hangi Fren balataları kullanılabilir?

 • 2004 öncesi eski fren mevzuatına göre üretilmiş araçlarda ASBEST kullanıldığı için bu balataların kullanımı mümkün değildir.

 • Eğer araç üreticisi bu tür araçlar için alternatif ASBESTSİZ balata tanımlamışsa o balatalar kullanılabilir.

 • Üretici tarafından alternatif ASBESTSİZ balatanın tanımlanmadığı durumlarda ISO 9000 sertifikalı ve / veya TSE 555 standardına uygun balatalar kullanılabilir.

  SORU:    Fren Tip Onayı 1. 11. 2012 tarihinden önce alınmış bir motorlu araç veya römorkta, yedek parça olarak hangi Fren balataları kullanılabilir?

  4703 Sayılı Ürün Güvenliği Yasası gereği:

 • Aracın Fabrika Çıkışı OEM (orijinal) Fren Balatası,

 • ECE R 90 onaylı fren balatası.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net