12 Ağustos 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yola çıktığımız hiçbir grubu ve insanı yolda bırakmadık
Yola çıktığımız hiçbir grubu ve insanı yolda bırakmadık
81 İlde Kovid-19 Denetimi
81 İlde Kovid-19 Denetimi
Köprüde  İntihar Girişimi
Köprüde İntihar Girişimi
Kazankaya'dan İncesu Kanyonuna Yürüdüler
Kazankaya'dan İncesu Kanyonuna Yürüdüler
  YAZARLARIMIZ
BİZE BİR ŞEMS LAZIM
15 Kasım 2018 Perşembe Bu yazı 16271 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bize de cami önünde Mevlana’yı dilendiren bir Şems lazım. Değerli kılmak adına kutsallaştırdığımız, kutsallaştırmamak adına değersizleştirdiğimiz hayatımıza yön verecek bir Şems lazım bize.  Farkında mısınız bilmiyorum ama insan olarak artık kendimizi tanıyamaz hale geldik. Herkes kendine göre aşılmaz ve çözülmez zannettiği sorunlarının içinde boğulup gitmiş, çırpındıkça batıyor. Yanlış giden ters giden bir şeylerin herkes farkında ama kimse nedenine inmiyor yada yüzleşmekten korkuyor.

Rivayet edilen bir Hz. Süleyman kıssası vardır. Rivayet odur ki Hz. Süleyman uçan halısına binmiş, hüküm sürdüğü ülkesinin semalarında gezinip neler yaptığını gururla seyre dalmış. Hz. Süleyman kendinden emin gururlu bir nefisle uçan halısının üstünde otururken halının ucu eğilmeye başlamış. Hz. Süleyman halı doğrul diye seslenmiş, biraz gittikten sonra halı biraz daha eğilmiş, Hz. Süleyman halı doğrul demiş, ama biraz sonra halı iyice eğilmiş Süleyman nerede ise düşmek üzere. Hz. Süleyman bu sefer halıya eeyyy halı sana emrediyorum doğrul demiş. Halı o an ses vermiş, ey Süleyman asıl sen doğrul.

Bizlerin uçan bir halısı yok bizi kendimize getirecek olan, bir kılavuzumuz yok yönlendirecek olan belki de bu yüzden hayata karşı bocalıyoruz.

İnsanı hayata bağlayan umutlarıdır. Umut fakirin ekmeği derler bizim oralarda. İşte fakirin ekmeğini elinden alırsan sudan çıkmış balığa döner. Umudu hakeden insanlara bağlayın ki hüsrana uğramayın.

Hüsrana uğrarsan ne mi olur?

Umutlar hayal, hedefler virane olur, sonra topla toplayabilirsen. Geçer mi tabiki de geçer, ama senden götürdükleri asla geri gelmez.

Bizim hayatımıza yön verecek bir Şems’imiz yok.

Kimseden bir beklentimiz yok. Hiçbir zamanda olmayacak. Bizim derdimiz Nemrudun ateşine su taşıyan karınca misali.

Herkes huzuru arıyor ama bulamıyor, buldum sanıyor ama yanılıyor. Çünkü Allah’ın kendi nurundan üfleyerek yarattığı insan ancak en sevgilisine dünyadaki sürgün hayatı bittikten sonra ulaşınca aradığı gerçek huzura erecek.

Ama dünyada geçici huzuru arıyorsanız bu konu üzerine ciddi bilgi birikimi olan insanların buluştuğu ortak birkaç nokta var.

  • Size yük olan insanlardan kurtulun.

  • Size ait olmayan bir hayatı yaşamaya çalışmayın, ki bu sizi yavaş yavaş bitirir asla farkına varamazsın.

  • Cahille sohbeti kesin uzun yaşayın.

  • Sizi sıkıntıya sokan her ne ise bir defa da kesin atın ki bu bütün vücudunuza hayatınıza nüksetmesin. Kangren olan bir parmağı vaktinde kesin kolunuz sizde kalsın. Eğer sorunlarınız ile vaktinde yüzleşmezseniz siz nereye giderseniz gidin rahata eremezsiniz.

Çoğumuzun haddimizi bilmediği bu dünyada yaşam günden güne zorlaşmakta. Ortaya koyduğunuz emeğin karşılığında hiçbir şey görmediğiniz anda insanlara olan güveniniz kaybolmakta, buda tamamen kabuğunuza çekilmenize sebep olmaktadır.

                Aslında en çok insanı yıpratan ne biliyor musunuz?

Değer verdiğin, önemsediğin, yaşadığın hayatın çemberinden içeri aldığın, kırılmasınlar, üzülmesinler diye kendinden dahi koruduğun insanların onca şeyi hiçe sayarak alacaklı gibi, sanki yakana yapışacak gibi karşına dikilmesi var ya, işte o insanı bitiriyor. O beklemediğin hareketler yüreğinde öyle izler bırakıyor ki dünya o an buz kesiyor.

                Artık olup bitecek bir şey yok ama hayata dair, insanlara dair, biriktirdiğimiz tüm kırgınlıklar bizi kabuğumuza çekilmeye mecbur bıraktı.

                Rabbim, dertlerimize derman olacağını sanarak gittiğimiz kapılardan hayal kırıklıkları ile geri döndüğümüz boşa geçen her anımız için affet bizi.

                Gönlümüz kırgın, kalbimiz yorgun, ruhumuz acı içinde ve umutlarımız batık şekilde sana geldik affeyle Sultanım…

                Bize yolumuzu şaşırtma Sultanım, bize bir Şems gönder ki arkasından yürüyüp yolumuzu şaşırmayalım Sultanım…

                Umudumuzu hiç söndürme hep diri tut, çünkü umut biz fakirlerin ekmeğidir Sultanım…

                Hayale aldanıp, boşuna yandırma Sultanım…

                Kusur eksik affola…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erdal Geyikçi
Ahmet Tarlabölen
Şevket ÖZSOY
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  11 Ağustos 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net