27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İL BAŞKANLARINA VEKİLLERE BAŞKANLARA
20 Kasım 2018 Salı Bu yazı 21312 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçen gün aynı gazetede yazı yazdığım bir arkadaşım uzun zamandır dile getirdiğimiz bir konuyu bir kez daha siyasi karar vericilerin dikkatine sunmuş hatta ikaz da etmiş.

            Konunun ana fikri yaklaşan yerel seçimlerde memleketimizi teslim edeceğimiz yöneticileri seçerken dikkat etmemiz veya daha doğru ifade ile aday adaylığından aday yapacak olanların dikkat etmesi gereken konulardır.

            Herkes aday adayı olur. Siyasi partilerin kraterleri ve devletin seçilme şartlarını taşıyan herkes aday adayı olur elbet.

            Ancak bu aday adaylığı müracaatlarından sonra iki gereklilik daha çıkıyor ortaya.

            Birincisi partisinin aday adayları arasında halkın karşısına çıkaracakları adayı belirleme yani ilk seçimi yapacak olanlara düşen görevdir.

            İkincisi ise adayların belirlenmesinden sonra seçim günü önüne çıkan adayların içlerinden en doğru olanı seçmesi gerek seçmendir.

            Kesinlikle halk yani ikinci grupta olanlar daha önemli ve seçimleri çok önem arz eder. Nihayetinde oyu veren ve kendisini yönetme yetkisi veren herkes bu seçiminde adil olmalı ve o yetkiyi ona göre memlekete faydası olacağa, en uygun en etkin olana tevdi etmelidir.

            Seçmenin partisinin içinden seçilmiş aday olmuş olanı seçmesi artık parti aidiyeti açısından kaçınılmazdır. Tabi ki bazen beğenilmeyen veya istenmeyen aday olduğunda da başka partiye veya başka bir adaya yönelmesi de normal.

            Ancak birinci sıradaki yani aday adaylığından adaylığa seçim bence ikincisi kadar beklide doğru adayın tespiti açısından halkın seçiminden daha önemlidir. Zira istenmeyen bir aday adayının aday olması partiye de adaya da seçimi kaybettir.

            Hal böyle olunca aday adaylığından aday yapılacak olan Belediye başkan adayları, il genel meclis üyeleri ve Belediye Meclis üyeleri çok ince eleyip sık dokunarak seçilmelidir.

            İlimizde şuana kadar yaklaşık rakamlarla iktidar partisinden yirmi civarında ve muhalefet partilerinden de her partiden ayrı ayrı olmak üzere ona yakın isim aday adayı olmuştur. Bu rakamlara İl Genel Meclis üyeleri ve Belediye meclis üyelerini de karatsak yüzü geçen bir rakam kadar değerli insanlar aday adaylığı başvurusunda bulunmuş durumdadır.

            Bunların içerisinden aday olacak kişileri seçecek olan gerek il ve gerekse genel başkalık seviyesinde herkesin çok dikkatli seçim yapması lazım gelir. Her şeyden önce kesinlikle konusunda deneyimli insanlar öne çıkarılmalıdır.

            Aday adayının eğitim durumu önemli midir? Elbette çok önemlidir. Devlet tecrübesi önemli midir? Evet önemlidir. Sivil toplum kuruluşları içerisinde almış olduğu görevler önemli midir? Kesinlikle evet. Toplum içerisinde sevilmesi sayılması bilinmesi önemli midir? Evet önemlidir. Getirebileceği oy oranı yani eş dost akraba sayısı önemli midir? Tartışmasız evet. Tecrübesi ve siyasi partisi içerisinde veya farklı siyasi parti geçmişi nedir sorusu önemli midir? Evet oda önemlidir.

            O halde aday adaylığından adaylığa geçirilmesi gereken insanların bu özelliklerinin sadece maddi güce endeksli olmaması lazımdır. Yani siyaset parası olmayan yapsa bile seçilecek kişinin mutlaka zengin olması anlayışı bir kenara itilmelidir. Aksi durumda hem partilerine yazık olur, hem kişilerin kendilerine yazık olur ve hem de asıl hizmet etmek istedikleri memleketlerine yazık olur. Her parası olmayan seçilirse güzel hizmet yapar anlayışı elbette yanlıştır. Ama her parası olanda seçilmesi gerekir anlatışı ret edilmelidir.

            Belki başkan seçiminde il yönetiminin etkisi azdır ama kesinlikle meclis üyelerinin seçiminde etkilidir. O halde genel merkez başkan seçiminde nasıl dikkatli davranıyorsa il yönetimi de üyelerin seçiminde o denli dikkatli davranmak zorundadır.

            Sözüm il başkanlarına, sözüm vekillere, sözüm ilçe başkanlarına, sözüm başkan adayı olmuş meclisini seçeceklere. Size yakın olanı, parası olanı, itaatkâr olanı, kayıtsız şartsız elini kaldıracak kişiyi, falanca kişinin yeğenini değil. Kesinlikle size yardımcı olacak, bilgisi bikrimi kültürü görmüş geçirmişliği ile vatana, millete, devlete, memleketine faydası olabilecek, proje üretebilecek, parasını değil beynini konuşturacak kişileri seçmelisiniz. Aksi halde vebali sizin üzerinizde olur.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Selahaddin   -  22-11-2018 - 22:00
Çok doğru çok haklı yazmışsınız. Umarım anlayan anlar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net