23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 24
21 Kasım 2018 Çarşamba Bu yazı 13351 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

HIZ LİMİTLERİNİ ARTIRMAYINIZ..!

(Sn İçişleri Bakanını, EGM ve KGM Yetkilileri uyarmalıdır.)

 

Türkiye de yılda 7.500 kişi trafik kazalarında ölürken,300 bin kişide yaralanmakta ve bununda ortalama % 10 ömür boyu sakat kalmaktadır. Türkiye de her 7 kişiden bir kişi  kendisinden veya ailesinden trafik mağdurudur. Hızın tek başına toplam ölümlere oranı % 47 dir.

Sürücü kalitesinin ortalamanın altında olduğu ülkemizde hızında daha çok artırılması  var olan korkunç ölüm sayılarını Türkiye ye  daha çok yaşatacaktır.

Otoyollarda hız limitleri   otomobillerde 120+12=132 km/h dir. Ancak her sürücü ortalama kendine göre bir hızda üstüne koymaktadır. Yani bu hız 140-150km/h arasında seyir etmektedir. Diğer yönden Otobanların kanunen sol ve sağ yan tarafları korunaklı ve kapalı olması gerekirken, Türkiye de otobanların her yanı açıktır. İnsanda , evcil  hayvanı da  ve yabani hayvanda girmektedir.Otobanlarda sürücüler  bugün için yolcu ve yük taşımacılığının toplamda ¼ ü buradan yapmaktadır. Bu rakamlar  Türkiye ulaşımında çok önemli bir kazanımdır. Ancak taşımacılıkta siyaset ve ticaretten önce  can ve mal güven aralığı birinci derecede üstün tutulmalıdır.

Tüm Evrensel teknik verilere ve testlere  göre ortalama hız % 5 artığında, tüm ölümlerde 4 kat yani % 20 artmaktadır. Çarpma ve çarpışma hallerinde hızın 100 km/h olduğu bir yolda ölümde mutlak %100 olmaktadır.

Otobanlarda hız sınırlarının artırılmasında hızın  130 km/h nin de daha çok üstüne çıkması  bu çarpma ve çarpışmada kim hayatta kalacaktır. Bu söylemlerin çıkması bile  bir çok  hız tutkunu magandanın  can  almasına sebebiyet verecektir. Altın madenini  nasıl gramla tartıyorsak ülkemizin can güvenliğinin korunması içinde hızında yüzlerce defa tartılması test edilmesi gerekir. Can güvenliğinde siyaset veya bilgisizlik  olmaz. Bu söylemlere Sn EGM ve KGM Yetkililerinin karşı çıkmaması da üzücüdür.

Ayrıca; Türkiye de denetim çok az personel ile yapılmaktadır. Her ilde toplam  araç sayımızın 1/000 kadar trafik personeli olmalıdır. Eskort hizmetleri trafikten sayılmamalıdır.

Sn Bakanın bürokrasi ve siyaset değil, birde bu alanda tarafsız ve uzman  olan STK olarak bizleri de dinlemesini talep etmekteyiz.  Saygılarımla   20.11.2018

 

İhsan MEMİŞ

Karayolu Trafik ve yol güvenliği Derneği Genel Başkanı

www.trafik.org.tr

30 km/h yerine 50 km/h hızla gidildiğinde durma mesafesi iki katına çıkarken yayanın çarpışma sonrası ölme riski yüzde 80'e çıkıyor.

30 km/h yerine50 km/h hızla gidildiğinde durma mesafesi iki katına çıkıyor

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net