27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Asra Sığdırılamayan Lider ((ATATÜRK))
22 Kasım 2018 Perşembe Bu yazı 20559 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

  Atatürk'ü medeniliğin, ileriliğin ve memleket menfaatlerini üstün tutmanın en muazzez sembolü olarak telâkki etmekteyiz. Atatürk hiç kimsenin karşı karşıya geleceği bir kudret değildir. Hiç kimse bunu arzu etmez. Herkes, bilâkis onu Türk Cemiyetinin hâlâ en ileri nigehbanı olarak, en büyük kuvveti olarak telâkki etmektedir.

 

 

 

 

 

(Adnan Menderes)

 

 

     Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.

  (Adolf Hittler, Almanya Cumhurbaşkanı ve Şansölyesi)

 

 

     O genç ve dahi Türk şefinin o esnada Çanakkale’de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.

 (Alan Moorehead, İngiliz yazar)

 

    Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılâpçı olmuştur.

 (David Ben-Gurion, İsrail Başbakanı, 1963)

 

      Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım . Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kuvvetinin esrarı var

 (Charles Townssend, İngiliz general, 1922)

 

     O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O'na çok uzaklardan bakmak gerekir.

 (Claude Farrère, Fransız yazar)

 

     Sevr’den sonra Türkiye’nin öldüğünü sanmıştım. Ama Türkiye; yaşıyor hem, Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki; bir Lloyd George’un bütün çabaları , bütün imkanları ,sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor

 (Claude Farrère, Fransız romancı ve diplomat)

 

    Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dahisi Türklere nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı.

 (David Lloyd George, İngiltere Başbakanı)

 

    Atatürk’ün başardığı işler mucize ve harika kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptığı inkılâplar, birkaç yüzyılda gerçekleştirilmeyecek işlerdir.

 (El Tekaddum Gazetesi, Suriye)

 

   O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

 (Emanullah Han, Afgan Kralı)

 

    Atatürk, yalnız Türk milletinin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O'nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.

 [(Bayan) Sucheta Kripalani, Hint Parlamento Heyeti Başkanı]

 

 * * *

 

   Tarih boyunca isimlerini o çağa yazdırmış, imzalarını atıp gitmiş olan bir çok lider ve yazarların aydın görüş ve fikirleri doğrultusunda Atatürk ile ilgili analiz yapayım dedim.

  

 

    Soruyorum genç bir kardeşimize;

 

 

-- Bak bir çok yabancı lider dahi Atatürk hakkında ne kadar olumlu şeyler söylüyor. Onu kabullenmiş. Yaptığı ilkeler, inkılaplar ışığımız olmuş. Peki sen ne düşünüyorsun?

 Cevap gayet düşündürücü.

 --Abi ben pek sevmiyorum.

 --Neden?

 --Babam da pek sevmezdi.

--İyi de neden?

--Çok hoca astırdı derdi babam.

--Peki araştırdın mı?

KOCAMAN bir HAYIR.

 Peki şu zamanda Müslüm Gündüzler, Fethullah Gülenler, Adnan Oktarlar da hoca zannediliyordu değil mi diyorum.

 Evet, diyor.

 "O zamandaki mahkûm edilenleri tanıyormusunuz babanla ikiniz" diye soruyorum.

 Cevabı karşılıksız bir şekilde, karşılıklı bakışıyoruz sadece.

 

 * * *

 

   Sonra bir başka gence rastlıyoruz. Atatürk mezolesine çekiçle vurmuş kırmış, sonra da üzerine çıkıp resimler çektirip, sosyal platformda pişkin pişkin sırıtarak paylaşım yapıyor.

    Nedenini soruyoruz.

 Cevap yine aynı. SEVMİYORUM. Bu heykeli puttur. Biz putperest miyiz! Şeklinde bir cevap.

 

 

   Irak'ta da liderleri Saddam Hüseyin'in heykelini yıkmışlardı. Belki bir heykeldi ama neticede o lideri, ülkesini temsil ediyordu. Onu devirerek kendi benliklerini, hürriyetletini, teslim ettiler. Senin sevmediğin ATATÜRK; "YA İSTİKLÂL, YA ÖLÜM" şuûruyla düşmanı denize dökmüş. Çanakkale'de geri dönmeyi düşünmeyen bir ordu çıkarmış ortaya. Okudun mu hiç?

 

    YOK

   Hâşâ, elbet putperest değiliz. Sen sevdiğin birisinin resmini telefonunda taşımıyor musun? Resmine bakınca tapmış mı oluyorsun?

 Yine muallakta kalan, cevapsız, karşılıklı bir bakış...

 

 * * *

 

   Üniversite önünden geçiyorum, bir kız öğrenci. Feryat figan. Kahrolsun lâiklik, kahrolsun Atatürk. Allah'ın kanunları var, Atatürk ilâhmıdır, biz başka kanun tanımayız....

 Hemen sorumu soruyorum.

 

   Allah'ın kanunlarını içeren yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'i, insanlar okusun anlasın diye Elmalı'lı Hamdi Yazar'a 1935 yılında tercüme ettiren kimdir, biliyor musun?

 

 "17Şubat1926'da kabul edilen Türk Medenî Kanunla, kadınlara verilen haklardan haberdar mısın?"diyorum. Ve bekliyorum.

 

 HABERDAR DEĞİLSEN BEN ÖZETLEYEYİM.

 

– Tevhid-i Tedrisat kanunun çıkarılmasıyla birlikte eğitim lâikleştirildi ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine girdi. Kızlar da erkekler gibi eşit eğitim görmeye başladılar.

 

– Erkeği tek taraflı boşanması Türk medeni kanunu ile rafa kaldırıldı. Kadınların da boşanma hakkı, velayet hakkı, malları üzerinde tasarruf hakkı gibi hakları oldu.

 

– Çıkarılan belediye yasası ile birlikte kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı verildi.

 

– Kadınların ve çocukların korunması için kanun düzenlemeleri yapıldı.

 

– Kız öğrencilere meslek eğitimi vermek ve teknik eleman olarak yetiştirmek amacıyla Kız Teknik Öğretim Müdürlüğü faaliyete geçirildi.

 

– Kadınlara köy muhtarı olma, ihtiyar meclisine seçilme hakları tanındı.

 

– Anayasada yapılan düzenlemeler sonucunda kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Türkiye, kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk Avrupa ülkesi olmuştur.

 

– İş kanunu ile birlikte kadınların çalışma hayatındaki şartlar da iyileştirildi.

 

– 1935 yılında imzalanan ILO sözleşmesi ile birlikte kadınların tehlikeli ve ağır işlerde çalıştırılmasına yasak kondu.

 

 * * *

 

 57 yıllık yaşamına; 11 savaş, 24 madalya, 7 nişan, 13 kitap sığdıran ve bir devleti yeniden ayağa kaldırıp, en güzel yönetim şekli olan cumhuriyeti bırakan bir lider neden sevilmez.

 Onca savaşın içine, üstelikte hakkında idam kararı çıkarılmış olmasına rağmen giren, bu koca yürekli vatan sevdalısı askerden neden nefret duyulur.

 

    Manda ve himayeye girilmesi için her türlü teklif yapılmasına rağmen, zerre kadar menfaati düşünmeyen bu lidere neden kin duyulur.

 

     Açtığı her bir fabrikayla yerli üretime önem veren, attığı her adımda ülkesini düşünen bir insan HAİN OLABİLİR Mİ, VE DE KENDİNİ İLÂH İLÂN EDEBİLİR Mİ?!

 

    Kendi deyimiyle; "Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Devleti ilelebet payidar kalacaktır" dese de, vefatının üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen, ilke ve inkılaplarıyla koca bir ülkeyi hâlâ ayakta tutabiliyorsa, bu, kurduğu omurganın ne kadar sağlam olduğunun kanıtıdır.

 

 

 

 

    Atatürk, Türkiye için her daim kilit ve kurtarıcı anahtarı olmuştur. Çok geçmişe gitmeye gerek yok. Bunu 15Temmuz 2016 hain darbe kalkışmasında gördük hep birlikte.

 

     Onun yokluğunda geçen, 80.ninci 10Kasım'ın hüznü içimizi burkarken, bize bıraktığı ülkenin, cumhuriyetin ve devrimlerinin gururu içindeyiz. Hâlâ yüreklerimizde yer eden sevgisi, ilke ve inkılaplarıyla ışığımız olan, devletimizin mimari cumhuriyetimizin kurucusu büyük önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ü rahmet, minnet, sevgi ve saygıyla yâd ediyorum.

 

 

 

 

MEKÂNIN CENNET OLSUN BÜYÜK ÖNDER.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net