22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
Öğretmen Seçme
24 Kasım 2018 Cumartesi Bu yazı 15623 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemizde eğitimin uzun zamandır iyi yönetilmediği çok iyi bilindiği gibi artık iktidar bile bu durumu  kabul  etmektedir.

Eğitim sisteminin bozulması sadece  günümüzü değil, geleceğimizi de mahvedecektir. Eğitimin bozulmasının bir çok sebebi olsa da bana göre en önemli sorun öğretmen yetiştirme sorunudur. Bu sorunlardan bazıları;

1-Üniversite sınavına giren öğrencilerden  en yüksek puan alanlar tıp, mühendisliği yada hukuk tercih ediyorlar. Bu fakültelere giremeyen daha düşük seviyede ki öğrenciler ise eğitim fakültelerine girmekteler. Üniversite sınavlarında yüksek puan alanların avukat, doktor yada mühendislik istemelerinin sebebi bu mesleklerin öğretmenlikten çok daha iyi para kazanmalarıdır.

Öğretmenlere en az doktor, mühendis kadar maaş ödenmeli, böylece daha yetenekli insanların öğretmenliği tercih etmesi  sağlanmalı. Unutmamalı ki doktoru da, mühendisi de yetiştiren öğretmendir.

2- Eğitim fakültesi akademik kadronun öğretmeni yetiştirme liyakati sorgulanmalı, MEB okullarına gitmeyen sahayı bilmeyen, ilköğretim öğrencileri ile görüşmeyen, alanı ile ilgili bilimsel gelişmeleri takip etmeyen, eser kaleme almayan üniversite hocaları da seçilmeliler. İstisnaları bir kenara bırakırsak Eğitim fakültesi hocaları stajları kağıt üzerinde yaptırıyor.

3-Mülakat ve KPSS bir öğretmenin mesleği ile ilgili becerilerini ölçmekten çok uzaktır. Öğretmen adaylarının ders anlatırken öğrenci seviyesine inebilmesi, dili kullanma, öğretim teknolojilerini kullanma, iletişim kurma, hitabeti ölçülmüyor. Öğretmen adayının ahlakı, karakteri, öğrencilere model olup olamayacağı, zaafları dikkate alınmıyor. Öğretmenlik mesleğinin şuurunda olmayan bir kişiye geleceğimiz teslim edilmemeli.

4- Özel okullar öğretmenin verimliliğini ölçüyor. Verimlilik kriterlerine göre başarılı olan öğretmen mesleğine devam ediyor, verimsiz olanın sözleşmesi yenilenmiyor. MEB’nda 657 li memur olan öğretmen hele birde sendikayı arkasına almışsa hiçbir kuvvetin gücü yetmiyor.

5- MEB Öğretmene nöbet vb. ek görevler verirken öğretmene hak ettiği ücreti de ödemeli. Görevini  layıkı ile yapan öğretmenlerimizle savsaklayan öğretmen arasında maddi ve manevi olarak   fark olmalıdır. Ödül ve ceza sistemi eşit çalışmalıdır.

6- Öğretmenlerin kendi alanlarında kitap yazması, yüksek lisans yapması, projeler yapması teşvik edilmeli, bu tür çalışma yapanlar en az birer maaş ile ödüllendirilmeli.

7- Milli Eğitim Bakanlığı eğitimle ilgilenen sivil toplum örgütleri, sendikalar, veli temsilcileri ile işbirliği yapmalı. Eğitim ile ilgilenenlerin görüşleri alınmalıdır.

Eğitim sistemimizi düzelttiğimiz takdirde ahlaksızlığa, yolsuzluğa da dur demiş olacağız. Ülkede her türlü kötü gidişin önü kesilecek yani geleceğimizi teminat altına almış olacağız.

Gazi Mustafa Kemal’in  “Yeni nesiller sizin eseriniz olacak” dediği  ve sınıflarında her şeye rağmen öğrencilere ışık olan eğitim camiamızın hepsi birbirinden haysiyetli öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü kutluyorum.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net