26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
ÖĞRETMENİM
24 Kasım 2018 Cumartesi Bu yazı 20946 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     Çocukluğum ve okul yıllarım...

 Bu sözü ilk duyduğumuz an, hemen hepimizin gözleri uzaklara dalar, taa seneler öncesine ve ilkokul yıllarına kadar uzanır hafızalarımız.

 

     Kendimizden birşeyler bulduğumuz, benimsediğimiz, bir çok güzellikleri barındırdığımız, paylaştığımız ve hatta yüreğimizin en unutulmaz en güzel köşesidir okul yıllarımız.

 Ve tabi ki de o en güzel yollarımızda evimizin bir bireyiymiş gibi, anılarımızın ortak kahramanı olan öğretmenlerimiz...

 

     Onlar ki; çocukların hayata ilk adım atışından tutun da, buluğ çağlarına kadar kişilik, fikir ve karakterlerinin oluşumuna etki eden sanatkarlardır.

 

     Henüz 6 yaşında bir çocuğun girdiği ilk toplumdur okul. Nasıl ki, dünyaya gözlerini ilk açtığında annesini görüyorsa karşısında, okula ilk başladığı anda da, öğretmeni açar ona yüreğini. Bir anne şefkati, bir baba edasıyla tutuverir öğrencisinin ellerinden.

 

    * * *

 

     Kimilerine göre bir meslek dalı gibi görülse de, bir nevi gelecek kuşaklarımızın yol haritası, aydınlığıdır öğretmenlerimiz. Öyle ki; büyük önder Atatürk "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" sözüyle bu mesleğin ne denli önemli olduğunu açıkça vurgulamıştır.

 

     * * *

 

     Öğrencinin nazarında, öğretmeni her şeyi bilendir, esasında. Bilmediği hiçbir konu yoktur, en doğrusunu, en gerçeğini öğretmeni bilir. En güzelini o yapar! Anne-baba, her ne kadar eğitim verse de, öğretmeninin söyledikleri daha doğrudur çocuklar için. Bir öğretmen de öğrencisine "ben bunu bilemiyorum " deme gibi bi ihtimali  olamıyor işte. Çünkü öğrencisinin ne denli bi hayal kırıklığı yaşayabileceğini bilir onlar. O yüzden onların hayal kırıklığı yaşasın istemezler hiçbir zaman.

 

      Evinde, eşiyle, çocuklarıyla yeterince ilgilenemezken, kendine bile vakit ayıramazken, hayatı herşeyidir öğrencileri. Onların dimağlarına kattığı her yeni bir bilgi, yeni bir başlangıç demektir.

 

    * * *

 

     Kur'an-ı Kerim'in ilk inen ayeti; "OKU" kelâmıdır. Okumanın, ilim sahibi olmanın ehemmiyeti, Yüce Allah'ın ilk gönderdiği vahiyden de anlaşılıyor zaten.

 

     Peygamber Efendimiz (sav), Bedir savaşından sonra esir düşen müşriklerden 10 müslümana okuma yazma öğreteni azat etmiş, ilim Çin'de de olsa gidiniz demiştir.

 

      Hz.Ömer "bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum" sözündeki incelikle de, eğitimin, öğretimin, öğretmenin islamdaki yerinin ne kadar kıymetli olduğunu böyle açıkça belirtmiştir.

 

      Öğretmenlik, bu denli kutsal bir meslektir aynı zamanda.

 

      *  * *

 

       Düşünün; bir fidan ekiyorsunuz, büyürken istediğiniz yere eğip şekil verebiliyorsunuz. Ve öylece büyüyüp gidiyor. Bu güzel kutsal meslek daha neşekilde tanımlanabilir ki....

 

      Taa ki ilkokuldan günümüze kadar edindiğimiz bilgileri, ilk okuma yazmaya başladığımız andaki mutluluğu birilerine borçluyuz elbet!

 

    * * *

 

     Malesef  ki günümüzde öğretmenlerimiz biraz daha geri plâna itildi ve bu kutsal meslek birtakım siyasi ve politik unsurlar karşısında karşı ezildi. Fakat onlar yine de ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

 

      Günümüz şartlarında çocuklarımız, her biri yarış kulvarlarında ygs, lys, kpss v.s. gibi sınavlarda koşuştururken, öğretmenlerimiz de 'bir soru daha yapabilsin öğrencilerim' düşüncesiyle sistemin temposunda vargücüyle efor sarfediyorlar.

 

    * * *

 

     Bir zamanlar benim öğretmenim, şimdiki zamanda da çocuğumun öğretmenliğini yapıyor. Bir nesil yetiştirip diğer bir nesile ışık tutuyor. Böylelikle her yeni gelen neferlerin meşalesini yakıyor öğretmenlerimiz....

 

     * * *

 

      Atatürk, 1 Kasım 1928'de harf inkılabıyla, insanlar yazdığını okusun anlasınlar düşüncesiyle yeni alfabeye geçip, 24 Kasım 1928'de de Millet Mektepleri'ni açarak bunu kurumsallaştırmıştır. Bu sayede kız çocuklarının da eğitim almasını sağlamış, bu okullardan yeni yeni öğretmenler, doktorlar, mühendislèr yetişmesini sağlamıştır. Ona ne kadar şükran duysak azdır.

 

      * * *

 

     Bu kutsal mesleği, her türlü kasvetlerine rağmen, elinden geldiğince yapmaya çalışan, görevi başında şehit düşen tüm öğretmenlerimizin ve başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün insanlığa vermiş oldukları bu manidar hizmetlerinden dolayı hepsine sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum...

 

     ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN ÖĞRETMENİM....

 

   "Öğretmen, geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur."  

                Başöğretmen Gazi M.K.ATATÜRK


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet Öztürk   -  16-01-2019 - 11:32
🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷Canim kardesim Hakan, cok guzel tesbitler, cok dogru konulari ele almissin. Yuregine, eline, kalemine saglik. 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷 Avustralya\'dan sevgilerimle....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net