27 Mayıs 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
  YAZARLARIMIZ
SÖYLESEM TESİRİ YOK, SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL
28 Kasım 2018 Çarşamba Bu yazı 17160 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Malumunuz son iki üç ay ülke olarak ekonomik bir dalgalanma yaşadık. Kimine göre ötelenmiş bir krizdi, kimine göre ABD operasyon çekti vs.vs.vs. Olan her neyse çok anlamadık ama, sıkıntıya yine millet olarak biz düştük. Marketten aldığınız bir poşet yüz tl iken şimdi oldu ikiyüz tl. Alım gücü yüzde yüz düştü. Şuan ciddi anlamda toplumda moral motivasyon eksikliği var. Yapılan zamlar geri alınmıyor. Üstelik birde fırsatçılar enflasyonla mücadeleye destek veriyoruz diye yalan söyleyerek yüzde yüz zam yaptıkları ürünlerde yüzde on indirime gidiyorlar. İnanırsanız tabi, çünkü yüzde yüz yaptıkları zamlar sayesinde yüzde doksan daha fazla kazanmaya devam ediyorlar. 

                Görünen o ki yapılan zamları gerçek manada kimse geri almadı ve almayacak. Alım gücü yüzde yüz düşen toplum ise ciddi bir bunalımda. Herkes borcunu öteleyerek geçinmeye çalışıyor. Bu durumdan çıkmanın en kolay yolu, devlet çalışan memuruna, işçisine, emeklisine ve özellikle de asgari ücretli olarak çalışan vatandaşlarına geçmişte rahmetli Erbakan’ın yaptığı gibi tatminkar bir maaş artışı yapmak. Çünkü çark dönsün istiyorsak çalışana para vereceksin ki o da gidip harcayacak ve çark tekrar dönmeye başlayacak.

                Eğer ki bu yapılmaz ve bunun yerine battık bittik diye feryat eden iş adamlarına kredi muslukları açılır ise değişen hiçbir şey olmaz. Çünkü adamlar aldıkları kredileri götürüp faize yatırıyorlar, oradan gelen para ile devlete kredi borçlarını ödeyip servetine servet katıyorlar. Yakın çevrenizde var ise takip edin sene sonu yaklaşınca patron kesimi mutlaka araçlarını değiştirirler, ne için daha fazla vergi vermemek için. Memurda işçide öylemi değil, daha maaş çalışanın eline geçmeden vergisi kesiliyor. Bu nedenle çalışan kesime yapılacak olan tatminkar bir maaş artışı toplumun her kesiminde kısa bir sürede gözle görülür şekilde hissedilecektir.

                Bunları bilmek için ekonomist olmaya gerek yok. Nereden bakınca nasıl gözüküyor bilmiyorum ama, benim gördüğüm tablo bu.

                Yapılan bu aşırı zamlara  bir daha maruz kalmamak için devletin kesinlikle temel gıda maddelerinde üretime geçmesi gerekmektedir. Bugün bir yanda tarladaki domatesi elli kuruşa satamayan bir çiftçi ve marketteki domatesi beş liradan aşağıya alamayan bir halk var ise ortada ciddi anlamda organize olmuş bir hırsız şebekesi var demektir.

                Hükümet özelleştirme politikasından derhal vazgeçmeli özellikle KİT’lerde özelleştirilen kurumlar devlet bünyesine tekrar katılarak, gerekli personel reformu yapılıp dümenin başına geçilmelidir.  Çünkü özelleştirmeler hiçbir zaman cari açığı kapatmaz sadece öteler. Özellikle Et ve Süt Kurumu tekrardan canlandırılarak her bölgenin iklim şartlarına göre devlet hayvancılığı kendi tekeline almalıdır. Bölgesel devlet halleri kurulmalı, (bununla ilgili bir çalışma var diye biliyorum ama içeriği hakkında bilgim yok) köylünün malı değerinde alınmalı ve halk özellikle zincir marketlerin ağından kurtarılmalıdır.

                Devletin özellikle tarım, hayvancılık ve enerji sektöründe tekel olması gerekmektedir. Tarım ve hayvancılık, yirmi dönüm tarlası olup ta gidip ikiyüzbin liralık traktör alan zihniyetteki çiftçiye emanet edilmemelidir.

                Yukarıda bahsettiğim hususlar, dünya bizi kıskanıyor diye haber yapan bir tv kanalı ve millet açlıktan tahta kemiriyor diye her gün feryat figan eden başka bir tv kanalının etkisinde kalmadan sokaktaki halk ile yaptığım sohbetlerden derlediğim notlardır.

                Kusur eksik affola…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sevda Vapur
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net