19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
İŞTE GİDİYORUZ
08 Aralık 2018 Cumartesi Bu yazı 19868 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Fani dünyaya ne kadar çok sarılıyoruz değil mi? Sanki hiç bitmeyecek, sanki nihayet hiç olmayacak gibi bu dünyanın getirdiklerine veya getireceklerine nasıl da yapışıyoruz.

            Oysa dün geçti hem de nasıl geçtiğini anlamadan göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Bugün de geçiyor. Hem de içinde bulunmamıza rağmen ne olduğunu anlamadan geçiyor. Ve yarın gelir mi bilmem. Ama eğer gelirse nereden geldiğini anlamadan geçecek.

            Sözüm kimseye değil. Sözüm sadece kendime.

            Ne dünün muhasebesini yapıyoruz gereğince. Nede bugünü gerektiği gibi yaşamasını biliyoruz. Ve sizi bilmem ama eğer gelirse yarını da dünden bugünden farklı yaşamayacağım.

            Oysa ellili yaşlara geldik. Şairin dediği yaş otuz beşler nerde kaldı? Yolun yarısında otuz beşleri yaşadığımız günlerde ömrün yarısı gitti diye hayıflanırdık. Ama hiç aklımıza düşmedi o günleri daha etkin yaşamak. Ve yine düşünmedik ki çok yaşlı gördüğümüz ellili yaşlar bir gün gelecekti.

            Diyeceksin ki bir şey mi oldu da şimdi gitmekten bahsediyorsun?

            Yok değişen bir şey. Aynı hamam aynı tas. Dün neyse bugünde aynı maalesef. Oysa iki günü aynı olan ziyandadır. Bunu bilerek dünümüzün tecrübesi ile bugünü imtihan dünyası yaşamakta zorlanıyor, geleceğe yani bu dünya için ölmeyecekmiş gibi hazır olmaya ve ebedi aleme de sonsuza kadar kalacağımız yere hazırlıkta sıkıntı duyuyoruz.

            Rabbim inşallah bu güne kadar yaptığımız yanlışları bağışlar ve bu günümüzü hayırlı yaşamayı nasip eder. Elbette gelecek hayatımızda da yanlışlardan arınmış tertemiz bir alemde yaşamamızı nasip eder.

            İşte bu temizliğe adım atmak amaçlı, gerek ruhumuzu gerekse bedenimizi arındırmak temizlemek amacıyla inşallah yine bir umre yolculuğumuz bir iki güne kadar başlıyor.

            Biz biliyoruz ki Resulullah(sav)’ı vefatında ziyaret etmek onu sağlığında ziyaret etmek gibidir. İnşallah gideceğiz Resulullah(sav)’ın yürüdüğü yollarda yürümeye, baktığı gökyüzüne bakmaya, almış olduğu havadan teneffüs etmeye, inşallah gideceğiz ve mümkün olduğunca yaklaşıp onun ebedi istirahat ettiği yere selamlarınızı fısıldayacağız.

            Hz Hamza’nın şehit olduğu yerde burcu burcu şahadet kokusu duyacağız, biz onu severiz oda bizi sever hadisi şerifinde geçen Uhud’da gözyaşı dökeceğiz.  Resulullah(sav) gibi hicret edeceğiz. Belki kızgın güneş altında değil klimalı otobüslerde, belki düşman takibi ile değil ilahiler kuranlar okuyarak, belki hicret ettiğimiz yerde nasıl kabul göreceğiz derdi yerine otel odası temiz mi sıkıntısı ile olacak ama hicret edeceğiz.

            Kabe ile buluşup siyah örtüsüne sarılıp nazlanacağız Rabbimize. Yaptıklarımızı biz biliyoruz. Elbette bir de o biliyor. Onun bildiğinden özürler dileyeceğiz. Tövbeler edeceğiz. Yalvaracağız yakaracağız. Eşimize dostumuza kardeşimize arkadaşımıza ana babamıza dualar edeceğiz. Yanımızda manen olan onların madden de olmaları için niyazda bulunacağız.

            Dün geçti bugün geçiyor. İşte o bugün geçmeden ruhumuza ayar vermeye, arınmaya temizlenmeye gidiyoruz. Biliyoruz  ve inanıyoruz ki anamızdan doğmuş gibi olacağımızı Peygamberimiz söylemiştir.

            İşte geldik işte gidiyoruz. Dün duamızda oldunuz bugünde duamızda olacaksınız.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net