27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 27
12 Aralık 2018 Çarşamba Bu yazı 12627 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE, TRAFİK MAĞDURLARI EN ÖNDE!

Oktay KIRLANGIÇ * Fahri Trafik Müfettişi * (TFTM ve KTYG İl Temsilcisi)

‘’Geçen haftaki ‘’Kış Lastiği’’ yazısı güncel olduğundan, yazımı bu hafta yayınlıyoruz!’’

        Engellileri tanımlarken bunu doğuştan engelli olanlar ve sonradan engelli olanlar şeklinde ikiye ayırabiliriz. Sonradan engelliliğin kaynağını savaşlar, iş kazaları, terörden kaynaklanan mağduriyetler ve trafik kazaları olarak sıralanabilir.

        Trafik kazaları sonrası meydana gelen yaralanmaların, tedavi sonrası yaklaşık % 15’ i geçici sakatlık yaşanmaktadır. Bunun da % 5 i daimi sakat kalmakta, koltuk değnekleri veya tekerlekli sandalye’ ye mahkûm olmaktadır.

        Kendi iş gücünü kaybeden bu insanlar, ömür boyu mağduriyete mahkûm ve aileleri de buna ortak olarak yaşamakta ve devletin de büyük bir iş gücü kaybı söz konusu olmaktadır.

        Ayrıca bu olaylar bazen de aile birliğinin dağılması ve boşanmalara kadar varmaktadır. İşte genel manada pek çok yönden mağdur olan bu engelli vatandaşlarımız için;

1 - ) Yerel yönetimler, sokak - cadde - parklarda engellilere yürüyüş yolları ve engelli rampalarını yapmamakta, olanlar kalitesiz olduğundan, engelliler gereğince istifade edememektedir.

2 - ) Görme engellilere mahsus kaldırımlardaki yol kılavuz olukları gayrı nizami olarak yapılmakta, yer yer kesintiye uğramakta, direk - telefon - çöp kutularıyla kesişmektedir.

3 - ) Şehir içi veya şehirlerarası hizmet veren özel veya resmi araçların hemen hemene hiçbirisinde engellilerin kolayca inip binmesini sağlayacak bir sistem veya platform bulunmamaktadır.

4 - ) Bunların yapılması firmalar için ek bir maliyet değil, insani bir görevdir. Üstelik otobüs firmaları her yıl filo yenilerken, engelliler için bir aparat taktırmamaları ise, ticari bir anlayışın ürünüdür.

5 - ) Apartman Site - Okul ve Hastane giriş - çıkışlarının, engelli vatandaşlar için düzenlenmesi şarttır. Buraların teknik şartlara uygun ve sürekli bakımlarının yapılması şarttır.

6 - ) Türkiye de 10 binlerce engelli vatandaşımız olmasına rağmen, siyasi partilerimizin hemen hiç birisinin parti programlarında ne yazık ki bu hususlar yer almamaktadır.

7 - ) Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak tüm tedbirlerin hükümetçe, 81 ilde gerek yerel yönetimler ve gerekse ulaştırma sektöründe ele alınıp çözümlenmesi gerekmektedir.

8 - ) Engelli vatandaşlarımızdan birçoğu vasıflı insanlardır. Arasında, doktor, mühendis, avukat, öğretmen veya birçok meslek sahibi vardır. Bunlar çeşitli sektörlerde değerlendirilmelidir.  

9 - ) Engelli vatandaşlara tanınan özel araç vergi indiriminden sağlam insanlar yararlanması, uzak akrabaların yardımcı gösterilmesi, hem ahlaken etik değil ve hem de hukuken bir suçtur.

10 - ) Araç park yerlerinde engellilere ayrılan yerlere, engelli olmayan insanların ya da engelli rampalarının önüne araç park edenler, engelli vatandaşların haklarını gasp ettiklerini bilmelidir.

        Şahsi çıkar ve menfaatin uğrunda gasp ettiğin o engellinin kul hakkının helâlliğini nasıl alacaksın? Zannediyor musun ki bir gün bunun hesabı sorulmaz!    

        Bugün için engelsiz olan sizlerin veya en yakınınızın da başına gelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur! Zira hepimizin birer potansiyel engelli adayı olduğunun hiçbir zaman unutmaması, ona göre olumlu ve kesin çözümün getirilmesi hususunda çaba sarf edilmesi gerekir!

*  

* (Engel bedende değil zihindedir!) * (En büyük engel, engel olmaktır!) * (Engelli olmak, engel değildir!) * (Ne oldum değil, ne olacağım demelidir!) * (Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır!) * (Engelli olmak ayıp değildir!) * (Engelliye engel olan, insan değildir!) * (Asıl engelliler, onları görmeyenlerdir!)

TRAFİK EĞİTİMİ

Tahsin SENDİNÇ * Trafik Öğretmeni.  (10. 12. 2018).               

        Ülkemizde trafik eğitimi konusunda tek yetkili kurum Milli Eğitim Bakanlığıdır. Bakanlık bu görevi ilkokul 2. ve 4. sınıflarda, kendi kadrosunda görev yapan öğretmenler vasıtasıyla, yetişkinlerin ihtiyacı olan Sürücü Belgesi (ehliyet) ve Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC) ni ise, Bakanlık tarafından yetkilendirilen Özel Kurslar marifetiyle yapmakta ve başarılı olanlara sertifikaları verilmektedir.

        Bu eğitimlerden ilkokullarda uygulanan trafik dersini, bazen trafik öğretmenliği kursu görmemiş ve bu konuda yeterliliği olmayan, ders saati az olan öğretmenler tarafından verilmekte olup, öğrenciler istenilen düzeyde bilinçlenmeyi kazanamamaktadır.

        Çözüm olarak ilkokulların 2. ve 4. sınıflarında gereken formasyona sahip kadrolu öğretmen olmayan okullardaki trafik derslerine Bakanlığın denetiminde görev yapan Özel Sürücü ve SRC kurslarında görev yapan Trafik Öğretmenleri, bakanlığın belirleyeceği ders saati ücreti karşılığı çalıştırılsa, daha başarılı sonuç alınacaktır.

        Bu şekilde öğrencilerde trafik bilinci küçük yaşlarda başlayacak ve bazen ailelerine de faydası olacaktır. İçişleri Bakanlığını 2018 yılı içeresinde başlattığı Kırmızı Düdük uygulaması gibi uygulamaların başarı şansı da artacaktır.

        Bakanlık denetiminde yetişkinlere eğitim veren Özel Kurslar ise sermaye sahibi kişilerin kolay para kazanmak amacının aracı olmaktan çıkarılmalıdır. Trafik eğitimi; kurucu, müdür ve öğretmenlerin işbirliğiyle yapıldığı dikkate alınarak, Bakanlık sadece kurs sahiplerini değil, çalışanları da muhatap almalıdır.

        Çözüm olarak bu güne kadar kurslarda görev yapan öğretmenleri dinlemeyen, onların ihtiyacını bilmeyen bakanlık, öğretmenler ile iletişim kurmalı (mail, sms. vb.)

        Müfredatta yapılan değişiklikleri ve bakanlığın önerilerini doğrudan iletmeli, öğretmenlerin şikâyet ve önerilerini iletecekleri sistemi kurmalıdır.

        Amacı para kazanmak olan kişilerin kurs sahibi olmaları engellenmeli, kurs açmak isteyenlerde belirli özelliklerin olması aranmalıdır. Kurslar buraların işleyişini bilen kişiler tarafından denetlenmeli, kursa denetime gelecek kişi haber vermeden ve elinde kursiyer listesi ile beraber gelip, ona göre yoklama yapmalıdır.

        Böylece kursiyerlerin dersleri takip etme oranı yükselecektir. Kurslar aynı içeriğe sahip eğitim materyalini kullanmalıdır. Kurala uymadığı için trafik kazasına sebep olmuş, eğitici özelliği olan bazı videolar Bakanlık tarafından temin edilerek öğretmenlere ulaştırılmalı ve sınıfta kursiyerlerin izlemeleri mümkün hale gelmelidir.

        Bu uygulamayla hangi kurala uyulmadığının sonucunda, olması muhtemel trafik kazası ve tehlikeli durumlar hakkında önsezisi güçlenmelidir.

        Eğitimin tamamı en az bakanlıkça belirlenen ders saati kadar vermelidir. Eğitim müfredatı günün teknolojideki yeniliklerini de kapsayacak şekilde, günün ihtiyaçlarına göre güncellenmeli.

        Sınavlarda adayların doğru karar verebilme becerilerini sorgulayacak şekilde sorulmalıdır. Adayların soru ezberleyerek sınavı geçmesinin önüne geçilmelidir.

        Özel kurslarda öğretmen unvanı olmayan kişilerin sınıfta derse girmesi engellenmeli, ders anlatmayı bilmeyen, telaffuzu bozuk kişilerin ders vermesi önlenmelidir.

        Binlerce öğretmenin işsiz olduğu ülkemizde, özel kurslarda sınıfta öğretmen unvanı olmayan kişilerin ders anlatması önlenmelidir.

        Kurs sahiplerinin adaylardan alacakları kurs ücretlerinin belirlenmesinde taraf olan Bakanlık, öğretmelere ödenecek ücretleri de belirlemeli ve ücretlerin banka aracılığıyla ödenmesi zorunluluğunu getirmelidir.

        Böylece bazı kursların öğretmenlere haber ve para vermeden grup açıp, haksız kazanç sağlamalarının önüne geçileceği gibi, sahte para verilmesi de önlenmiş olacaktır.

        Direksiyon dersleri hava karardıktan sonra da devam etmeli, direksiyon saatinin son iki saati trafik öğretmeni tarafından verilmeli ve sınavlar her hava şartı (kar, yağmur, çamur vb.) yaratılarak yapılmalıdır.

        Kurslarda kursa kayıt için gelen adayların kolay görebileceği yerlere haklarının ve sorumluluklarının neler olduğu yazılıp asılmalıdır.

        Netice olarak trafik eğitimi kolay para kazanma aracı olmaktan çıkarılmalıdır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net