30 Haziran 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
ÖLÜM
13 Aralık 2018 Perşembe Bu yazı 23319 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir yandan yaşlanmanın nimet olduğunu düşünerek diğer taraftan da her an “Haydi gel!” çağrısına muhatap olacağınızı bilerek yolunuza devam etme durumu gerçekten açıklanması zor bir husus. Üç gün önce doğum yıldönümümde yaşadığım düşünce karmaşası da işte tam böyle bir şeydi. 55 yılı geride bırakıp 56. yaşıma doğru yol alırken merhum Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Otuz Beş Yaş Şiiri”ndeki mısralar hatırıma geldi:

 

“Neylersin ölüm herkesin başında.

Uyudun uyanamadın olacak.

Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?

Bir namazlık saltanatın olacak,

Taht misali o musalla taşında.”

 

 Ölüm de bir varlık ve mahlûk, dolayısıyla yaratılmış, bu durum gün gibi açık. Doğmama ihtimali var ancak ölmeme diye bir şey yok, çünkü “Muhakkak ki bütün nefisler ölümü tadacaktır” nidası canlı ve cansız her şey için geçerli. Ölümsüzlüğü arayanlarla ilgili destanlarda ve hikâyelerde bilgi bulunmakla birlikte ölümsüzlüğü aramak nafile bir uğraş. Mezarlıklar ve mezar taşları bunun en büyük şahitleri, ister Doğu’da ister Batı’da, ister Müslüman isterse gayrimüslim coğrafyalarda. Müslüman coğrafyalarda ölümsüz olanın sadece Allah olduğunu ifade eden kelime mezar taşlarının en üst kısmına yazılan “Hüve’l-Bâkî”dir.

 Dünya insanları için korkularının başında geleni ölüm korkusu olsa gerek, ancak bundan korkulmamalı, zira ölümsüzlüğü biz öteki tarafta tadacağız hayırlısıyla. Aslında yaptığımız işler ve söylediğimiz sözlerle bu dünyada da ölümsüzlüğü yakalayabiliriz, fakat maliyeti biraz fazla, ister hayır işlerde isterse şer işlerde. Hayırlı işlerin maliyeti bu dünyanın rakamlarına, hayırsız ve şerli işlerin maliyeti ise öteki dünyanın ölçülerine göre. Tarihte yaptıkları hayır işleriyle ya da kötülük ve zulümleriyle ölümsüzlüğü yakalayan, her daim zikredilen epey bir kimse mevcut. Ölmüş olsalar da zihinlerde, kayıtlarda yaşamaya devam ediyor onlar.

 Gerçekten de ne güzel bir şey ölüp de ölmemiş, unutulmamış olmak. Bu ilk evvela bize sonra da çocuklarımıza-torunlarımıza, ahbap ve yaranımıza bağlı bir husus. Biz doğruluktan ayrılmaz, iyi şeyler yapmaktan bıkmaz, geçmişlerimizi unutmaz, onları sürekli hayırla yâd eder ve onlar adına hayır ve hasenatta bulunmaya devam edersek umulur ki bizden sonra gelenler de aynısını yarın bizler için yaparlar.

 Doğum günümde telefon ve yazılarıyla beni unutmayıp tebrik edenler ve hayır duada bulunanlar bana zamanımın gittikçe azaldığını ve ölümün gitgide yaklaştığını söylediler bir manada, Allah Teâlâ cümlesinden razı olsun, işlerini güçlerini rast getirsin, bahtları açık olsun inşallah. Cümlemize hayırlı ömürler nasip eylesin. Allah Teâlâ beş yıl önce bugün bu dünyaya elveda diyerek öteki âleme göçüp giden anam başta olmak üzere cümle geçmişlerimize rahmetiyle ve şefkatiyle muamele eylesin, mekânları Cennet olsun inşallah. Selametle kalın kıymetli dostlar.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net