29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
KIRIKKALE’NİN KÖPRÜLERİ
26 Aralık 2018 Çarşamba Bu yazı 21658 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale’de dört veya beş yere yıllardır acil köprü yapılmasıyla ilgili yoğun istekler vardı. İlimizi yönetenlerin her altı ayda toplandığı İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında sık sık dile gelir, gündeme getirilirdi.

Köprüler yapılmaya başlayınca, ilimizde ne büyük sevinçler olmuştu. Yanı başımızda Ankara’da doksan günde yapılan köprüleri görünce ‘’Herhalde aynısı buralar da olacak’’ diye ne çok sevinmiştik.

İl Koordinasyon Kurulunun toplantılarının bazılarında söz almış, özellikle Yuva Yol Kavşağı, Eski Rektörlük Binası’nın yanındaki kavşak ve Samsun Yolu, Etiler Karacalı yol kavşağının acil yapılmasıyla ilgili görüşlerimi dile getirmiştim.

Tüm bunları konuşurken Podyum un yanındaki ‘’Protezli Köprü’’ yapımı ağır aksak devam ediyordu. Köprü bitim aşamasına gelene kadar bazı bacaklarının unutulduğunun, kimseler farkına varmamıştı!.

Yıllardır Kırıkkalelilerin büyük çileler çektiği, birçok trafik kazalarının yaşandığı kavşaklar daha güzel bir görüntüye kavuşacak, halkımız yaşadığı tüm olumsuzlukları unutacaklar diye ümit ediliyordu.

Maalesef öyle olmadı.

Yolun iki yakasındaki yakın komşular, Cin Seddi gibi kalın duvarlarla ayrılınca, biri birlerine uzak birer yabancı oldular.

İnşaatlar başlayıp şekilleri ortaya çıkınca, şehrin ortasında ucube görüntüler meydana geldi.

Yuva Yol Kavşağı’ndaki köprüye giren bir tır, saatlerce çıkmaya çalıştı, ancak zor güç arka arka çıkabildi.

Köprü üzerinde iki yaya, biri birini karşılıklı geçemedikleri için birisi arabaların yoluna inerek sürücülerin zor anlar yaşamasına neden oldu.

Podyumun yanındaki bacakları unutulan köprü, yıllarca bitmeyince, üzerine çeşitli şiirler ve makaleler yazılarak şairlerimize, yazarlarımıza ilham kaynağı olurken, halkımıza da mizah konusu olmuştur.

Neyse unutulan bacakları sonradan yapılarak kullanıma açıldı. Ortaya yarı beton, yarı demir, yarı teneke bir kavşak meydana geldi.

Yuva Yol Kavşağı şimdiye kadar görmediğimiz bir üslupta yapılarak şekli bozuk girişi çıkışı arızalı yayaların geçmesine imkân tanımayan bir köprü yapılmıştır.

Şehre yeni gelmiş, buraları tanımayan birinin bu köprüyü kullanarak Yuva, Selim Özer, Karşıyaka mahalleleriyle, Ahallı Köyünü bulması daha da zor duruma gelmiştir.

Bir tane de Yeni Mahallede benzinliğin yanında, ne şekilde olduğu belli olmayan, yine bir köprü inşaatı şimdiden insanların ilgisini çekmekte, Kırıkkaleliler bu köprünün görünüşü ve kullanımıyla ilgili derin endişeler taşımaktadırlar.

Bir de Etiler yol kavşağında köprü planlaması yapılmaktadır.

Yetkililere ricam:

Daha önceki üç köprüyü kime çizdirdiniz, kime yaptırdınızsa burayı onlara çizdirip, yaptırmayınız.

 En sade vatandaşa sorarsanız oraya nasıl bir köprünün yakışacağını, size daha güzel fikir verebilirler.

Konuyla ilgili etiler kavşağında birkaç kişi ile görüştüğümde mahalle sakinleri özetle:

‘’Elbette biz de buraya bir köprülü kavşak istiyorduk. Fakat yapılan şekli bozuk, kullanımı zor, çevrenin ekonomik durumunu bozan köprüleri görünce, artık bizler de büyük tereddütler ve endişeler oluşmuştur.

Bu yapılan köprülerin mühendisi, çizeni, yazanı, müsaade edeni, onaylayanı kimlerse, buraya yapılacak köprüyü lütfen onlara yaptırmayınız.  

Buraya yapılacak köprüyü, çevreyi tanıyan en sade vatandaşa danışın, onların tarifi üzerine yapın, inanın yapılan köprü daha estetik, daha güzel olacaktır.

Ta Selçuklular döneminde yapılan tarihi ‘Çeşnigir Köprüsü’ bugün şehrimize yapılanlardan daha kullanılabilir, daha estetik, daha çevreci, daha çağdaştır.

Önceleri yapılacak köprüler için seviniyorduk. Şimdi ise yapılan köprüleri görünce, aynı köprüler buraya da yapılırsa diye derin endişeler taşıyoruz.

Ne olur sayın yetkililer, oraya da köprü yapıyoruz diye evimizin, dükkânımızın, komşularımızın önüne koca bir duvar örüp, ucube bir yapı dikmeyiniz’’ dediler. 25.12.2018

                                                                                                                                  İsmail Dursun KUZUCU


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ALP TUĞ SEYFİ  -  26-12-2018 - 13:06
SAYIN HOCAM SİZİN GİBİ DUYARLI YAZARLARA ÇOK İHTIYACIMIZ VAR. KALEMİNİZE SAGLIK
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net