21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 29
26 Aralık 2018 Çarşamba Bu yazı 11184 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

‘’KTYG’’ ÜYESİ BİR KIBRIS GAZİSİ ‘’FTM’’ nin ÖNERİLERİ:

‘’TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE – ANKARA’’

Müdürlüğünüzce, her sene yapılan toplantılarla, trafikle ilgili sorunlar konuşulmakta olup, yıl içinde taleplerin çoğu karşılanamamaktadır.

Türkiye’ mizin terörden daha büyük sorun trafiktir, yapılan çalışmalara rağmen, maddi manevi zararlar azalmamakta bilakis artmaktadır. Sürücülerde artık sevgi, saygı, hoşgörü, duyarsızlık, kurallara uymama ve sabır hiç kalmamıştır. Bence bunun sebebi; TV lerdeki diziler ve sosyal medyadır. 

Aşağıdaki maddelerde trafik sorunlarını irdeledim, görüşlerim şöyledir;

En büyük eksiğimiz;

a) Teşkilatımızda Yeterli yetiştirilmiş eleman azlığı,

b) İhtiyaç olan araç ve diğer teknik ekipmanlar donanımların eksik olması,

c) Görev yapan elemanlara geniş yetki verilmemesi, örnek olacak makam mevki sahiplerine karşı Bakanlığın sahip çıkması.

d) Denetimlerin geçici değil devamlı yapılması, denetimlerde sadece ehliyet ruhsat değil sürücü ve araçla da ilgilenilmeli. Önemli bir konuda; bazı ceza gerektiren ama tehlike arz etmeyen konularda sürücülere ceza yazmayıp, bu seferlik ceza yazmıyorum, hemen sende bu konuyu gider. Notuma alıyorum bir daha aynı hatayı yaparsan 2 misli ceza yazılır deyip, jest yapılırsa, hem sürücüyü onurlandırırız hem de eşine dostuna başına gelen hadiseyi anlatarak diğer sürücü arkadaşlarını da uyarmış olur.

e) Denetimlerde de asayiş, polis ve jandarma ekiplerinin de bulundurulması,

f) Araçlar kontrol edilirken öncelikle, asayiş, polis ve jandarma tarafından araç yapılan araştırmada araç içinde bulunan sopa, silah, bıçak, kesici aletlerin ve GBT’ sinin kontrolü yapıldıktan sonra aracın; silecek, lastik el freni, farları, sinyal lambaları diğer kontroller yapıldıktan sonra, ehliyet ve ruhsatı kontrol edilmelidir.

g) Önemli Eksiği olan ve trafiğe çıktığında diğer sürücülere zarar verecek araca sadece ceza kesilmemeli, noksanlık giderilene kadar araç alıkonmalıdır. İlk uygulamalar zor olacaktır ama sosyal medya kullanılarak, araçlarının eksikliğinde aracın trafikten men edildiği yayılınca, herkes kurallara uyacaktır. Örneğin aracın gece farının bir tanesi yanmıyor ise, araca ceza değil, trafikten men edilmeli. Şehirlerarası yollarda uygun olan yerlerde denetim yapılmalı, sorunlu olan araç park edilmeli, denetimlerde hazır bekletilen minibüslerle yolcular ulaşabilecekleri en yakın yere bırakılmalıdır.

h) Her gün TV. lerin hepsinde muhtelif saatlerde 5 dakika trafikle ilgili uyulması gereken haberler yapılmalıdır. Ayrıca sponsorların en çok okunan gazetelere Müdürlüklerin hazırlayacağı ilanlarla her gün gazetelerde ilan edilmelidir. Bu konuda STK olan (KTYG) Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneğimiz yeterli donanıma sahip olup, görev almaya hazırdır.

ı) Drone gibi ve diğer son teknoloji aletlerle, hem fazla ekip istemeden, yollar takip edilmeli ve olayla ilgili fotoğraflar çekilerek elde ispat vesikası olur.

i) Kara nokta olan yerler ilan edilmeli. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun sponsorluğunda haritalarda bu yerler işaretlenip, bastırılıp dağıtılmalıdır. Bu yerlere yaklaşılınca hız kesmek için kasisler sık sık yapılmalı, hem de güneş enerjili büyük ışıklı tabelalar konulmalıdır.

j) Denetleme Şube Müdürlüğünce, sorunlar bir rapor hazırlanarak Bakanlığa verilmeli ve bu raporun gereği Bakanlıkça kanun, genelge, yönetmelikle vs. sorunlarla ilgili çalışmalar seri bir şekilde uygulanmalıdır.

k) Bakanlıkça, Cumhurbaşkanı hariç, Bakan Milletvekili Savcılar Hâkimler Avukatlar - Yargı Başkanları - vs. trafik kurallarına harfiyen uymaları sağlanmalıdır. Zor ama olması gereken budur. Herkes trafikte eşit olmalı ki, bütün sürücülerde bu uygulamaya şahit olunca herkes kendini ayarlasın.

l) Biz Müfettişlerin en büyük sorunu, tutanağı elle tanzim edilmesi ve teslim edilmesidir. Şu Türkiye’ mizdeki teknolojinin gelişmiş olmasından sonra bu işlerin çok kolay olması gerekir. En kısa zamanda, sistemin kurularak faaliyete geçirilmesi gerekmektedir.

m) Ayrıca, araçların renk - modellerinin görüleceği bir programında bu sitede yer alması gerekir. Örneğin geceleyin aracın rengi veya modeli tespit edilememektedir. Madem böyle bir görev bize güvenilerek verilmişse, bu bilgilerden faydalanmamız gerekir.

n) Her şehirde park sorunu halledilemeyecek bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi de, Belediyelerdir. İnşa edilen Apartmanlardan park parası tahsil edilmiş fakat otoparklar imar planlarında gösterilmemiş, aldıkları paralar gelir olarak her sene kaldırım yaparak harcamışlardır. Maalesef, araçlarda tek kişi veya iki kişi yol almaktadır. Toplu taşımacılığı yaygınlaştırarak trafiğe çıkan araç sayısını azaltmamız lazımdır. En önemli konu ise; bulvar - caddelere market kargo - yiyecek mekânları banka PTT - vs. kullanılmasına izin ve müsaade edilmemesidir, edilince herkes mecburen aracını geçicide olsa park etmek durumunda kalıyor. Görevlilerin işini zorlaştırıyor.

o) Şehir içi belediye - halk otobüsü - taksi ve dolmuş sürücülerinin hepsi; 1) Telefonla konuşmak, 2) Kırmızı ışık ihlali, 3) Kılık kıyafet bozukluğu, 4) Kaba konuşmalar, 5) Trafik kurallarına hiç uymamak, 6) Durulması yasak yerlerde park etmek, 7) Emniyet kemeri hiç takmamak, 8) Malum olan diğer konularla ilgili net kalıcı işlemler yapılmalıdır.

p) Taksilerin artık gezer değil, belli noktalarda durak taksi olarak çalışmaları gerekmektedir.

r) İçkili lokantaların mıntıkalarında belli saatte sıkı bir kontrol yapılmalıdır.

s) Artık kontrollerde, uyuşturucu kullanıp kullanmadığına dair de test yapılması gerekmektedir.

ş) Araçlar artık eskisi gibi değil, son teknoloji ile rahat kullanıldığından, sürücüler evlerinde koltukta oturur gibi hareket etmektedir. Direksiyon bir parmakla dahi hareket ettirildiğinden daima sol el direksiyonda diğer el vites kolu, telefon, yiyecek, içecek vs. kullanılmaktadır. En basit bir olayda veya ön lastiğin sert bir şeye çarpması ile direksiyona hâkim olamayarak yoldan çıkmakta veya diğer araca zarar vermektedir.

t) Maalesef dünyanın her yerinde hız limitleri aynı olmamasına rağmen, otomobil fabrikaları motor gücünü artırıp birde konforu sağladıklarından kaç km. hızla gittiğini kadrana bakarsa anlıyor insan. Olaylar kaynaktan kesilir. Benim görüşüm, otomobil fabrikaları araçların hızının en çok 150 km. olacak şekilde motor gücü koyup, aracın diğer konforunu sağlasınlar. Millet dünyanın parasını veriyor, kaliteli araç alıyor, gaza hafifçe dokununca en az anında 140 km. oluyor, trafikten biran önce kurtulmak veya gideceği yerin zamanını kısaltmak için araç müsait uçup gidiyor. Yollarımız artık çift yön ve geniş olmasına rağmen, kazalar da kendi yolundan çıkıp karşı şeride geçerek yaşanıyor.

* Yukardaki maddelerin bazıları Müdürlüğünüzü ilgilendirmekte, çoğunluğu Bakanlığın ve Cumhurbaşkanlığı görev kapsamına girmektedir. Bu işlemlerinin yapılabilmesi için, eleman, araç ve gereçler, personele fazla mesai ücretleri, görevini layığı ile yapanı ödüllendirme, (para, yurtdışı trafik toplantılarına iştirak ve izinle gibi) eksik yapan ya da savsaklayanında gerektiğinde işine son verilerek cezalandırılması ve en önemli karar denetim elemanlarına görev sırasında hangi makam sahibi ve yetkide olursa olsun müdahale etmemeli, yardımcı olmalıdır.

Bilinen yukardaki konuları artık, en kısa zamanda bazılarının canı yansa bile, bundan sonra TC vatandaşı olan herkesin, dünyaca uygulanan trafik kurallarına harfiyen uyulmasıyla gerçekleşir.

Düşünün bir kere, Yetişmiş nice insanlarımız bu kazalarda yok olup gitmekte, maddi hasarlarla paralarımız yurt dışına gitmekte ve de en önemlisi sakat kalan vatandaşların işgücü kaybı ile devlete büyük masraflara sebep olmaktadır.

Müdürlüğünüz ekiplerinin bu zor durumlarda görev yapmanızdan dolayı kutlar, sağlık ve afiyette vazifelerinizde başarılar diler saygı ve sevgilerimi arz ederim. 29. 11. 2018.

                                                                                          Celal ULUDEMİR

                                                                                              Kıbrıs Gazisi

                                                                                        Fahri Trafik Müfettişi


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net