18 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
KAMERANIN FLÂŞI SÖNDÜ!
28 Aralık 2018 Cuma Bu yazı 13201 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Henüz üzerinden bir yıl geçmeyen, Ocak 2018 de ‘’Çalışan Gazeteciler Günü’’ için, ‘’Kırıkkale Medya ve Gazetecilik Cemiyeti’’ bir etkinlik düzenlemişti.

          Bu etkinlikte de Kırıkkale basın sektöründe hizmet veren emekçiler yâd edilmişti. Gelenek haline getirilecek olan bu etkinliğin amacı ise, toplum olarak en büyük eksiğimizden biri olan kadir kıymet bilmezliğin, daha doğrusu ‘’vefasızlığın’’ önlenmesinin sağlanması içindi.   

          Programda üç ay arayla vefat eden arkadaşlarımızın dışında birde yaşayan emektarımızın onöre edilmesi düşünülmüştü. Bende günün anısına izafeten bir yazı hazırlamıştım.

          İşte o programdaki yaşayan arkadaşımızı da, önceki gün kaybetmiş bulunuyoruz! 45 sene bu sektöre emek veren Erhan GÖĞEM ile tanışmam ise 55 sene öncesine dayanıyor.

          Kırıkkale’ ye geldiğimizde ilk tanışmış olduğum bir elin parmakları sayısı içerisinde olan, o zamanki oturduğumuz evin sokağındaki Uşaklıların oğlu idi.

          O günler mahalledeki sokak arkadaşlarımız; Ev sahibimizin oğulları Mehmet Ali ve Musa KACAR, karşı komşu Halil IŞITAN, Ömer KUNDUZ ve Erhan GÖĞEM idi. Sonrasında mahalle arkadaşlarının dışında, okul ve çevre dostları edinmek suretiyle bugünlere geldik.

          Yazımızın konusu Erhan olduğu için, diğer arkadaşlarımın affına sığınarak, ondan biraz bahsetmek istiyorum.

          Yarım asrı geçen bir komşuluk arkadaşlık ve dostluğumuz olan Erhan GÖĞEM ile 1963 de Kırıkkale ye gelişimizde, aynı sokak komşuluğundan başlayan, devamında fabrika arkadaşlığı ve piyasada devam eden dostluğumuzun sahibi olan kişiydi.

          Fabrika hayatı sırasında futbola olan ilgisinden dolayı, o yılların mahrumiyetine rağmen, spor muhabirliğiyle sektöre amatörce intisap edip, aradan geçen yıllarda pişerek ve kendisini tamamen bu işe vererek, kar kış, yağmur çamur, gece gündüz demeden, fotoğraf makinasıyla haber peşinde ömrünü tüketmiş, sektörün Kırıkkale deki en eski emekçisiydi.

          Bu yoğun çalışma temposunun sonucu sağlığını kaybetme noktasına da gelen GÖĞEM, bir taraftan tedavisine devam ederken, diğer taraftan da meslek aşkının gereği, bir elinde kamerası öbür elinde de fotoğraf makinası ile yakaladığı enteresan sahneleri kaydederdi.

          Bildiğimiz şekliyle bir yılı biraz geçen süre önce tutulduğu o amansız hastalık ortaya çıkıyor. Yapılması gereken tüm tıbbi müdahaleler sonucunda ise takdiri ilahi tecelli ediyor!

          Erhan’ ın 45 yıllık meslek mücadelesinin, yaptığı çalışmanın şimdiki genç meslektaşlarına bir örnek bir rehber olması gerekir. Meslek aşkının ne demek olduğunun en bariz bir uygulayıcısı olarak görmeleri gerekir.   

          Basın camiasında son bir buçuk senede adeta bir yaprak dökümü yaşandı! Ağustos 2017 Hasan ULUSOY, Kasım 2017 Murat SEKMAN, Ağustos - 2018 İbrahim AKPINAR ve Veli YILMAZ, Ekim 2018 Hasan CURA, Aralık 2018 Erhan GÖĞEM!

          Çeşitli konulara yönelik olarak, taklacı güvercinlerden tutunda klasik otomobil sevenler derneğine kadar, sayısını bilemeyeceğimiz STK (Sivil Toplum Kuruluşu) var. Bunlar içerisinde basın camiasına yönelik üç tane de dernek bulunuyor.

          Cenaze için camiye gelen cemaate bakıyorsun, avlunun tamamını doldurmuş namazına iştirak etmiş bir toplum var. İnsan gerçekten gurur duyuyor bu şekildeki bir uğurlanıştan. Ama avlunun dışında cenaze kortejine iştirake ve kabristanlıktaki sayıya bakıyorsun. Tam bir fiyasko!

50 – 60 kişiyle mezar başında defin gerçekleştiriliyor!

          Anlamak mümkün değil! Sanki cenaze namazından sonra kaçıp gidenler, bir gün oranın misafiri olmayacaklar! Bu şehirde yetiştirdiği onlarca eleman, yıllarca hizmetini verdiği kuruluşlar, velhasıl yüzlerce kişinin bulunması gereken yerde, he pi topu 50 – 60 kişi! Bence çok garip, bilmem sizce değil mi?   

*

GÜLE GÜLE GİT YİĞİT İNSAN!

Salim AKÇA (K. Kale Em. İl Emn. Md.) * (24. 12. 2018 - Pazartesi / 11. 30)

          Basınımızın ulu çınarlarından birini daha ebediyete uğurlamanın hüznünü yaşıyorum! Göreve başladığım 2006 yılının mayıs ayı gözümün önüne film şeridi gibi geldi. Göreve başladığım o günlerde, hayırlı olsun ziyaretlerine gelen hemşehrilerimiz içerisinde basın mensuplarımızdan, yıllarca unutamıyacağım kişilikli, kimlikli ve ülke çıkarlarını her şeyin üstünde tutan Erhan GÖĞEM idi.

          Sohbet sırasında Kırıkkale’ mizin öncelikli sorunları neler diye sorduğumda; Erhan GÖĞEM ‘’Melek Girmez’’ sokak diye söze başladı, uyuşturucu, dolmuşçular kavgası, fırıncılar çekişmesi, vs. diye sıraladı.

          Sonra ilgili birimlerdeki arkadaşlarımla da değerlendirme yaparak çalışmalarımızın programlarını yaptık. Kısaca Kırıkkale’ miz o günlerde bayağı bir huzur ortamına kavuşmuştu. Bunda Erhan GÖĞEM’ in büyük katkıları olmuştu.

          Kendisini minnet ve şükranla anarken, güle güle git yiğit insan. Mekânın cennet, ruhun şad olsun. Basınımızın başı sağ olsun.

27 Aralık 2018 – Perşembe / 14. 00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net