08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
İYİLEŞMEK
05 Ocak 2019 Cumartesi Bu yazı 18337 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsan ne inancının kudretini ne de yaşamanın anlamını zor zamanlar geçirmeden kolay kolay anlamıyor. Eminim hayatında zor zamanlar geçirmeyen insan yoktur.

Kim bilir belki sen de her şeyin üst üste geldiğini ve seni dayanamayacak bir noktaya getirdiğini düşündüğün zor zamanlardan geçiyorsun. Hatta zihnindeki dur durak bilmeyen düşüncelerle savaşıyorsun sürekli. Ya geçmişin pişmanlıkları, acıları ya da henüz yaşanmamış olan geleceğin korkuları ve kaygılarına teslim ediyorsun tüm enerjini. Ve böylece elinde kalan az bir enerjiyle hayatını devam ettirmeye çalışıyorsun. Belki çok yorgun düştün, belki haksızlığa uğradın, kırıldın, acı çektin, belki emeğinin ve fedakârlığının karşılığını alamadın hayattan, iyi niyetin suiistimal edildi hep. Zaman zaman vefasızlık ve nankörlük gördün insanlardan, belki de sevdiklerinin ölüm haberiyle mahvoldun. Kim bilir belki işsiz kaldin, yokluk çektin ya da hastalıklarla imtihan oldun. Belki de karanlığa mahkûm oldun önünü göremiyorsun.

Hayatında bazı şeyler istediğin yönde gitmiyor değil mi? Yoksa kendini yalnız, çaresiz, mutsuz mu hissediyorsun? Ya da sevdiğin, değer verdiğin insanlar tarafından hayal kırıklığına mı uğratıldın? Peki ya kızgın mısın hala seni üzen, inciten o insanlara? Hak etmediğini ve bunları neden yaşadığını mı düşünüyorsun sürekli? Hayat gereğinden fazla mı anlamsız geliyor?

Sahi ne düşünüyorsun? Hayatın kısır döngüsünde hapsolduğunu ve hep böyle kalacağını mı hissediyorsun?

Peki yetmez mi artık üzüldüğün? Kendini değersiz ve mutsuz hissettiğin…

Artık zamanını ve hayat enerjini, seni tüketen bu düşüncelere harcadığın yeter.

İyileşmek... Dümdüz bir yol olmayacak elbette. Bir gün iyi olacaksın, bir gün durgun.. Bir sabah herkesi her şeyi affetmenin verdiği hafiflik ve neşe ile kalkacaksın yataktan, başka bir sabah kırgın ve yorgun, ağır bir şey oturacak yüreğine. Bazı geceler olacak bebekler gibi uyuduğun, bazılarında ise içindeki öfke ve gözyaşının durmadığı. Tam yaran artık kabuk bağladı, iyileşti derken o kabuk birden kopacak yerinden ve yeniden hissedeceksin acıyı. Sanki hiç bitmemiş gibi.

Neden mi? Çünkü insanız, yaşamaya ve yolumuza devam etmeye çalışmalıyız.

Haydi! Şimdi korku ve endişeyle hapsolmuş zihninin karanlığından aydınlığa çıkmak için bir adım at. Her ne kadar yürüdüğün yolun sonu yok gibi hissetsen de sen adım atmaktan vazgeçme.

Unutma! Her zaman bir umut vardır. Güzel şeyler olsun istiyorsan eğer, buna önce kendini inandır. Umut ve sabrın ışığıyla kalbini aydınlat. Her şeyin geçeceğine yürekten inan, her ne yaşıyorsan senin için en hayırlısı olduğunu bil. Öyle güzel günlerin olacak ki Allah’ın izniyle sabret, şükret. Şükretmek için her zaman bir sebebin olduğunu unutmadan, sadece aldığın nefese bile şükret. Herkese ve her şeye rağmen iyilik tohumları ekmekten vazgeçme. Sabret, sıkıntıların senin için gelen misafirlerindir, kimden gelirse gelsin, buyur et ve sevgiyle yolcula. Kalabalık yalnızlıklarınla kucakla hayatı. Herkese kaldırabileceği kadar değer ver, belki senin verdiğin fazla değeri kaldıramayabilirler bunu aklının bir köşesine yaz. Öğrenmeye olan tutkun hiç azalmasın. Ne olursa olsun hayatta samimi ol. Olduğun kişi ol, göründüğün kişi ol ve sakın iyi niyetini, merhametini kaybetme. Hep Allah'a yakın ol, onun gücüne inan ve dua etmekten vazgeçme.

Unutma! Kendini üzmeyi başarabilen bir insan kendini mutlu etmeyi de başarabilir.. Ne demiş Mevlana hazretleri, ”Kardeşim sen düşünceden ibaretsin, geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünür gülistan olursun, diken düşünür dikenlik olursun…

Öyleyse; Hayatta kendine bir sözün olsun ve hiçbir fırtına alıkoymasın seni bu hayatı yaşamaktan.

Güzel düşünüp güzel yaşamanız ve deniz ne kadar fırtınalı olursa olsun, güneşli günlere yelken açmanız dileğiyle.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ÇINAR  -  05-01-2019 - 11:02
Kardeşim sana şöyle güzel yazı olmuş, böyle güzel yazı olmuş gibi övücü yazı yazmak istemiyorum. Ama gerçekten konu güzel, kelimeler cümleler güzel ve yerinde kullanılmış. Eline sağlık. Daha sık yazmanı öneririm. Çok daha sık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net