15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Bir Bozlak Gecesi
18 Ocak 2019 Cuma Bu yazı 15018 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

       Geçtiğimiz hafta başıydı. Gazetenin yazı işlerinde sohbet ederken gözüme bir davetiye ilişti.10 Ocak 2019 Perşembe 19. 00’ da Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü himayesinde “Bir Bozlak Hikâyesi’’ adıyla gece tertip ediliyormuş.

       Aynı müdürlük daha önce de birer ay arayla iki program hazırlamıştı. O programlardan da günlerce bahsedilmişti. İlki “Âşık VEYSEL ile Hacı TAŞAN’ a Gönül Köprüsü”, ikincisi ise bu şehrin yetiştirdiği evlatlarından, bu toprakların sesinin yâd edildiği müstesna bir gece olmuştu.

       Yarım asrı geride bırakmış olduğum bu şehirdeki ikâmetim içerisinde, gelmiş geçmiş gördüğüm idareciler içerisinde mevcut Valimiz Sayın Yunus SEZER Bey gibi, çözüme odaklı bir ikinci kişiyi tanımadım.

       Aynı şekilde 1989’ de il olan şehrimize o zamandan bu zamana kadar gelip – giden sayısını bilemeyeceğim onca Kültür ve Turizm Müdürü içerisinde, mevcut İl Kültür ve Turizm Müdürü müz Sayın Halit KARAKOÇ Bey’ in müdürlüğe gelişinden itibaren gerçekleştirmiş olduğu aktiviteler aslında başlı başına bir yazı olur.

       Konumuz Bozlak Gecesi olduğu için, geleli altı ay olmasına rağmen bu kısa süre içinde gerçekleştirmiş olduğu takdire şayan icraatlardan, bildiklerimi kısa başlıklarda vermeden geçemeyeceğim.

       Haziranda göreve gelişi itibariyle müdürlük bünyesinde kendisinden önceki dönemlerde yapılanları yapılmayanları, mevcut durumu ve ihtiyaçların tespit etmekle işe başladı. Bir ‘’Kültür Kompleksi’’ olmadığını gördü.

       Mevcut siyasilerle birlikte bürokrasinin ilgili ve yetkilileriyle kurduğu diyalogla, ‘’35 milyon’’ bedelli Kültür Kompleksi için arazi tahsisinin sağlanması çalışmalarını hızlandırdı ve bu konu gerek siyasilerimizin, gerekse Valimizin destek ve katkılarıyla bitme aşamasına gelmesi sağlanmış oldu.

       İlçe kütüphaneleriyle ilgili genel tamirat, tadilat, yenileme işlemlerinin yapılmasını sağladı. Kitap ve personel eksiklerini giderdi. “İl Kütüphanesini 7 / 24 hizmet’’ e açarak okuyuculara 3 çeşit çorba, çay ve kek ikramına başladı. Türkiye’ de bir ilk olan bu uygulama Cumhurbaşkanı mızın dikkatinden kaçmadı ve İlimizdeki bu uygulamayı örnek göstererek diğer İllerde de uygulanması talimatını verdi.

       Kütüphanemiz, bu hizmetin neticesinde iki bine yakın kütüphane içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı istatistiklerine göre okuyucu sayısı bakımından 13. Sıraya yükseldi. Yine kütüphane Perşembe günleri etkinlik, Cuma günleri film gösterimi yapılması neticesinde bakanlık verilerine göre en çok etkinlik yapan 1. Kütüphane oldu. TRT’ ye Halk Kütüphanesinden canlı yayın yaptırıldı. “Portatif Kitap – Kafe’’ projesi Sayın Valimizin özel desteğiyle uygulama aşamasına gelmiş bulunuyor.

       Belediye ile yaptığı ortak proje kapsamında Kırıkkale Evlerinden 3 Ev müdürlüğe tahsis edildi. Projeye göre bu evler “Kent Müzesi ve Ozanlar Evi’’ olarak planlanmaktadır. Buraya Hacı TAŞAN’ ın ‘’Balmumu Canlı Heykeli’’ nin konulması gibi bir düşüncenin de proje kapsamında olduğu duyumlarım arasında.

       Bu arada Valiliğin katkısıyla “Turizm Çalıştayı’’ nı yaptı ve raporu hazırlanıyor. Şehir tarihinin belgesi olan “Kırıkkale Kültür Envanteri’’ çalışması tamamlanmış bulunuyor. Üstelik İlimizin “Somut olmayan Kültürel Mirası” da bu çalışmanın içerisine dâhil edilmiş durumda. 7 ayrı ve farklı konuda kurs açılmış olup devam etmekte. Kurumun tüm internet adresleri aktif hale getirilmiş bulunuyor.

       İlimize atandığı andan itibaren yaptığı tanıtım çalışmalarıyla Kırıkkale’ mizin adından Ulusal medyada sıkça söz ettirdi. “Delice Kaya Tuzu’’ nun Ulusal Medya ve Fuarlarda tanıtımının sağlanması sayesinde, Yurtdışından sipariş bağlantıları yapıldı. Kılıçlar Soğanını ve kimsenin bilmediği Kaya Mezarlarımızın yerli ve yabancı medyanın gündemine taşınması, Kanal - 7 televizyonunda yayınlanan “Gece gündüz” programına dört gün Kırıkkale’ nin kültürel ve tarihi zenginliklerinin çekimini yaptırmış olup, Şubat ayında iki hafta sonu da yayınlanacaktır.

       Şehit Aileleri ve Gazi Yakınlarına İstanbul, Dezavantajlı Aileler ve Görme Engelliler için de info gezileri tertip edilmesi. Kırıkkale’ nin Siyah Çekirdeği, Hasandede’ nin Üzümü, Keskin’ in Tavası, Sulakyurt’ un Kavunu gibi gastronomi zenginliklerinin gündeme getirilmesi.

       İlk olarak ‘’Âşık VEYSEL’ den Hacı TAŞAN’ a Gönül Köprüsü’’ konseriyle şehirde bir çığır açtı. Ertesi ay ‘’SAM – DER ile Kırıkkale Sanatçılarından Türküler’’ konseri tertip edildi. Nihayet 10 Ocak’ ta da üçüncü bu konser Kırıkkale halkıyla buluştu.

       Evet, gelelim ‘’BİR BOZLAK HİKÂYESİ’’ gecesine. Gecenin genç ve dinamik program yöneticisi, Keskin’ in yetiştirdiği asker çocuğu, İnşaat Mühendisi Serhat ULAŞKAN. Esas mesleğinin yanında, yetiştiği topraktan beslenerek büyümüş, halk müziğinde kendisini çok iyi yetiştirmiş, dolu dolu bir musiki sevdalısı.

       Gecenin adı BOZLAK olunca, Anadolu’ da bunun da kaynağı Kırşehir ve Kırıkkale’ dir. Bunun ustası ise sırasıyla Muharrem ERTAŞ Usta, çırağı Hacı TAŞAN ve oğlu Garip NEŞET ERTAŞ ilk akla gelendir.

       Halk Müziğine gönül veren ve halka mâlolmuş ozanlarımızın dillerden düşmeyen seçme eserlerinden meydana gelen programda, gerek ozanlarımızın ve gerekse eserlerine ilham olan hikâyeleriyle oldukça coşkulu bir gece oldu.

       Gecenin şenlenmesinin mimarı, programın yapımcı ve sunucusu olan Sayın Serhat Bey başta olmak üzere, bölgemizden yetişen, geleceğin Neşet ERTAŞ’ ı olmaya namzet, genç yetenek Ali ŞAHİN ve vokal olarak ta yine boz toprağın yetiştirdiği Abdallar Gurubunu anmak, emeklerini yâd etmek gerekir.

       Bozlak Gecesi Halk Müziğimizin tarihe mâl olmuş ozanlarından DADALOĞLU’ nun “Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri’’ bozlağını, rahmetli Muharrem Ustanın havalandırmasıyla ve ustanın kısmî hayat hikâyesiyle başladı. Sonra Hacı TAŞAN’ ın Anadolu’ ya mâlolan “Allı Turnam’’ ve Çekiç ALİ’ nin “Biter Kırşehir’ in Gülleri’’ ile devam etti.

       Bu arada Garip NEŞET’ in hayatından kesitler verildi. Sırayla diğer ozanlarımızdan Selli YUSUF’ un “Acem Kızı’’, Seyit ÇEVİK’ in “İp Attım Ucu Kaldı’’, Orhan GENCEBAY’ ın “Hatasız Kul Olmaz’’, Âşık VEYSEL’ in “Gidiyorum Gündüz Gece’’, Mahsuni ŞERİF’ in “Han Sarhoş Hancı Sarhoş’’ ve Hacı TAŞAN’ dan “Nah nü Kasemna’’ eserleri seslendirildi.

       Program akışı içerisinde Keskin’ de zamanın Yirik YAŞAR ın lokantasında Zeki MÜREN ve Neşet ERTAŞ’ ın sazlı sözlü muhabbetinin hatırası yâd edildi. Zeki MÜREN’ in, Âşık Ali İZZET’ in ‘’Mühür Gözlüm’’ ve sonra da “Aman Aman Anam’’ adlı maya’ yı okumasının üzerine, karşılık olarak Garip NEŞET’ de “Zahide’ m’’ uzun havasını okuyor. Buna hayranlığını gizleyemeyen MÜREN’ in kafasını duvarlara vurduğu hatıratından bahsedildi.

       Yine bir turnede organizatör tarafından dolandırıldıklarında, kumpanyadaki Mahsunî ŞERİF ve ekibine, kendisine ödenen paranın tamamını verecek kadar müstesna, mütevazı ve insancıl bir yapıya sahip olduğu anlatıldı.

       Neşet ERTAŞ’ a ait ve her birisinin de birer hatırası olan, seslendirilen diğer eserlerden kısaca bahsedersek; “Yazımı Kışa Çevirdin’’, “Cahildim Dünyanın Rengine Kandım!’’, “Ay Dost’’, “Neredesin Sen?’’, “Vay Vay Dünya’’, “Yalan Dünya’’ gibi Türk Halk Müziğinin abide eserleri ile program tamamlandı.

       Yaklaşık iki buçuk saatlik bir programla adeta bizleri ihya eden Serhat Bey’ e, bu sürede gerek solo olarak gerekse ritim olarak sahneyi dolduran başta genç yeteneğimiz Ali ŞAHİN ve Abdallar Gurubunun değerli müzisyenlerine özellikle teşekkür etmek isterim.

       Bu arada genç sanatçımız ALİ’ ye de, bir büyüğü olarak nasihatte bulunmak isterim. İdolü olan rahmetli Neşet ERTAŞ’ ın yolundan giderek, onun gibi alçak gönüllü ve mütevazı olmasını, yarınlarda varacağı seviyesini hazmederek ağır oturaklı bir karakter yapısıyla davranması ve asla da şımarmamasını bir öneri ve tavsiye olarak belirtmek istedim.

       Bu şehire hizmette emeği geçen, taş üstüne taş koyan, çalışıp üretip bir şeylerin meydana gelmesine çabalayan herkesten Allah razı olsun ve emekleri zayi olmasın dilerim.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  22-01-2019 - 00:34
Kıymetli okuyucumuz Sayın İhsan DEMİR Bey Hemşehrim: Yazılarımıza göstermiş olduğunuz teveccühe teşekkür ederim. Ben sadece bu şehirde gerçek manada hizmet vermeye çalışanların mücadelelerini kamuoyu ile paylaşmaya çalıştım. Şehir dışında olan bir hemşehrimiz olarak, böyle gündemi takip ediyor olmanız bizlere şevk veriyor. İçinde bulunduğumuz şu günler malûmunuz olduğu üzere seçim ortamı. Bu ortamın gerginliğini bir nebzecik yumuşatmaya çalışan, bu uğurda gerçek manada çaba sarfeden idarecilerimizin başında sayın Valimiz Yunus SEZER Bey ve Kültür - Turizm Müdürümüz Sayın Halit KARAKOÇ Bey\' in gayretleri sayesinde, gerçekleştirilen bir çalışmayı, iştirak edemeyen ve izleyemeyenlerin bilgilerine sunmuş oldum. Bu çalışmanın mimarı Sayın Serhat ULAŞKAN Bey ile gecenin yıldızı genç yetenek Ali ŞAHİN ve Abdallar Topluluğunun başarılarını da yâdetmeden geçemezdim. İşte bunların hepsi bir araya gelince Kültür Merkezindeki \'\'Bir Bozlak Hikayesi\'\' oldu. Bu da bizim köşemizin satırlarında kelimelere dökülerek \'\'Bir Bozlak Gecesi\'\' olarak sizlere yansıdı. Hepsi bu. Sizlere gazete olarak bir şeyler vere bilmişsek ne mutlu bizlere. Selamlar...
İhsan DEMİR  -  19-01-2019 - 10:50
Sn.Oktay bey merhabalar. Babasının Ziraat Bankasındaki görevi dolaysıyla, Kırıkkale\'de doğup orada büyüyen, İlk ve Orta Okulu ve liseyi Kırıkkale’de okuyan, askerden sonra da Kırıkkale’de bir kamu bankasında göreve başlayıp, sonra işi gereği Türkiye\'mizin bir çok ilinde görev yaptıktan sonra Ankara\'ya yerleşip burada da ikamet eden bir hemşehriniz olarak, zaman zaman Kırıkkale gazate\'lerinin haberlerini ve köşe yazarlarının yazılarını takip ediyorum. Doğduğum ve halen tüm aile üyelerimin bulunduğu (kalabalık bir aile yapımız mevcuttur) Kırıkkale’mizden güzel bir haber almak, orada yeni varoluşları okumak, inanın sizler hissetmeseniz de bizleri çok mutlu ediyor, çünkü geçmiş hatıralarımızın ve gençliğimizin bir yansıması, bizleri daha da o şehre bağlıyor,. Tüm insanların siyasetten başka bir şey konuşmadığı ve bunaldığı bu dönemde, siyasetten biraz da uzaklaşıp, şehrimizin nostaljisi, Jeolojik yapısı, ekonomik durumu, kültürel faaliyetleri gibi sosyal amaçlı olarak yazılar yazılması, bence daha etkileyici ve gerçekçi oluyor diye düşünüyorum. Bu gün Kültür ve Turizm Müdürümüzle ilgili olarak kaleme aldığınız yazınızı okudum, anlattıklarınızı yaşamadım ama, o kadar güzel anlatmışsınız ki inanın sanki ben de o programa davetli imiş gibi büyük bir haz duydum, kaleminize sağlık.. Kırıkkale\'mizin yetiştirdiği bu güzel insanları, geleceği parlak olan yeni yetişen sanatçılarımızı, sanat severleri, hak edilir bir üslup’la anlatmanız ve onları ön plana çıkarmanız, mütevaziliğin ve gerçekçiliğin bir örneği olmuş, bundan dolayı da size ve sizin nezdinizde İl Vali’mize, Kültür ve Turizm İl Müdürümüze ve tüm sanatçılarımıza, şahsınız aracılığı ile teşekkür ve saygılarımı iletir, uzun da olsa sonuna kadar okuyabileceğimiz, böyle tarafsız ve sosyal yazıların çoğalmasını temenni ederim.. Hoşçakalın İhsan DEMİR-Ankara
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net