27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 33
23 Ocak 2019 Çarşamba Bu yazı 13169 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kış Şartlarında Seyahate Çıkacaklara Uyarılarımız:

Oktay KIRLANGIÇ Fahrî Trafik Müfettişi * TFTM & KTYG İl Temsilcisi.

          Yurdumuzda geçen yıl okulların yarıyıl tatilinin yapıldığı Ocak - Şubat aylarında toplam 60 bin 718 trafik kazası meydana geldiğini TŞOF yaptığı açıklamada bildirmiş bulunuyor!

          Özel araçlarıyla yolculuk yapacak vatandaşlarımız, zorunlu olarak ağır kış şartlarına hazırlıklı olmalıdır. Sürücüler yola çıkmadan önce hava şartlarını göz önünde bulundurarak araçlarını bu koşullara uygun şekilde hazırlamaları gerekir.

          Bunun için ihtiyaç halinde kullanılmak üzere araçlarda daima bulundurmaları gerekenler; Her ne kadar şimdilik kanunen zorunlu olmasa dahi, kendi ve karşınızdakinin can güvenliği açısından Kış Lastiği mutlaka takılmalı olmalıdır.

          Full depoyla yola çıkılmalı ve yakıtla ilgili olarak molalar arasında, hiçbir surette deponun yarısının altına düşmeyecek şekilde mesafelerin ayarlanması gerekir. Bu mümkün değilse şayet, mutlaka yedek yakıtın bir şekilde bulundurulması icap eder.

          Zincir - takoz ve çeki halatı. Buz kazıma ıspatulası ve kar fırçası. Kürek eldiven reflektör ve ışıklı flaşör. İki büyük torba tuz veya kedi toprağı. Battaniye, yedek cam suyu, bir el feneri. Cep telefonu yedek bataryası araç şarj kablosu ve akü ara kablosu. Birer adet güneş ve sis gözlüğü. Tamir anahtar kutusu ve ilk yardım seti. Park halindeyken sileceklerin donarak cama yapışmasını önlemek içinde, eski çorapların geçirilerek korunması gerekir.

          Su ve bir miktar bozulmayan paketli yiyecekler (Enerji kaynağı yüksek tahin helva incir çikolata - vs.) Ayrıca çocuklar için yedek yiyecekler. Ateş yakmak için bir miktar kuru odun çıra ve küçük bir balta bulunmasında yarar vardır. Zira yolda mahsur kaldığınızda yâda bir kazada ölmediniz ama aracınız çalışmıyorsa, yardım gelene kadar siz donarak ölebilirsiniz!

          Ayrıca camlarda dıştan buzlanma ve içten buharlaşmayı önlemek için de pratikte kullanılan alkol (ispirto), su + sirke karışımı mayii, cam suyu ile tıraş köpüğü, patates elma gibi maddeler söz konusudur. Yine donan kapı kilitleri için anahtar yuvasına el dezenfektanı püskürtülmesi veya anahtarın çakmakla bir miktar ısıtılması marifetiyle açılması da söz konusudur.    

Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen eğitim - öğretime ara verecektir. Özellikle kişisel araçlarıyla yolculuk yapacakların, zorlu kış şartlarına hazırlıklı olmaları gerekir.  

          Yola çıkmadan önce araçların kontrolü ve bakımı ihmal edilmemelidir. Kış lastiği takmadan, araçta zincir halat ve diğer ihtiyaç malzemelerini bulundurmadan yola çıkılmamalıdır. Sise, buza, kara karşı tedbirli olunmalıdır. Yetkililer de trafikteki tatil yoğunluğunu göz önünde bulundurarak denetimleri sıklaştırmalıdır.         

          Vatandaşların kış şartları ve yollardaki yoğunluğu dikkate alarak, aynı zamanda şahsi ekonomiyi de hesaba katarak, toplu taşıma araçlarını kullanmaya yönelinmesi, aslında en doğru ve isabetli bir karar olur.

          Geçen yarıyıl tatilinde Ocak ayında 32 bin 256, Şubatta 28 bin 462 trafik kazası meydana gelmiş bulunuyor! Bu kazalarda toplam 22 bin 141 kişi yaralanmış ve 460 kişi de hayatını kaybetmiştir!

          Bu yıl kazasız belasız bir yarıyıl tatili geçirmek için tüm vatandaşlarımızın, aşırı hızdan kaçınıp, kurallara uyarak, trafikte daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Zira atalarımız ‘’aceleyle menzil alınmaz!’’ derler!

          Bu vesileyle tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize kazasız belasız bir yarıyıl tatili diliyorum.

YAĞIŞLI HAVADA ETKİN ve EMNİYETLİ SÜRÜŞ

Oktay KIRLANGIÇ * Fahrî Trafik Müfettişi * (TFTM ve KTYG İl Temsilcisi)

       Bu yazı hayatınızı kurtarabilir!... Bilgiyi çevrenizle paylaşırsanız ve paylaştığınız kişilerden bir kişi bile öğrenmiş olsa, her şeye değecektir!... Bir hayat kurtarmış olabilirsiniz!...

       Yoğun bir sağanakta otomobil kullanırken, nasıl iyi görüş elde edilir? Neden bu kadar etkin olduğundan emin değiliz; bu metodu yoğun yağmur altında sadece bir deneyin.

       Deneyen ve gerçekten işe yaradığını tespit eden bir polis arkadaşım verdi. Çok yararlı, hatta gece sürüşünde dahi

       Çoğu sürücü yoğun sağanakta silecekleri yüksek ya da en hızlı konumda çalıştırır. Buna rağmen ön camdaki görüntü netliği yeterli olmaz.

       Böyle durumla karşılaştığınızda güneş gözlüklerinizi takın. Modeli fark etmez. Görüşünüz yağmur yağmıyormuşçasına mükemmel bir netlik kazanacak. Aracınızda her zaman bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun.

       Net bir görüşle emniyetli bir sürüş gerçekleştirmekle kalmayın, bu fikri arkadaşlarınızla da paylaşarak, onların da hayatını kurtarın. Deneyin ve arkadaşlarınızda deneyimlerini paylaşsın.

       Böylece cam üzerindeki damlaları görüyorsunuz ama yağmur suyunun oluşturduğu tabakayı görmüyorsunuz. Yağmurun yoldaki sıçramasını görebiliyorsunuz.

       Aynı zamanda, sollanan ya da takip edilen aracın sıçrattığı sudan kaynaklanan körlüğü de bertaraf edebiliyorsunuz (ya da güneş gözlüğü kullanmayıp şikâyet edeceksiniz).

       Sürücü eğitimlerinde bu küçük ipucunu mutlaka öğretmeliler. Gerçekten de işe yarıyor.

       Yoğun BEYAZ ışık veren sis farlarının, işe yaramamasının nedeni de benzerdir. SARI ışık veren sis farları ise gece, kar ve tipi yağışlı havalarda çok işe yarar. Kar taneleri hemen hemen görünmez olur. Ama SARI sis farları YAĞMUR ve SİS' te hiç işe yaramaz. 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net