27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
İŞÇİLERİN SENDİKÂL UMUDU
01 Şubat 2019 Cuma Bu yazı 25434 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale Makine Kimya ve Endüstrisi Kurumu'nda yetkili Türk Metal Sendikası'nın 4. olağan genel kurul toplantısı ve yeni şube yönetimi seçimi, geçen hafta sonu itibariyle yapıldı.

  Esasında bu seçim iki kısımdan ibaret idi. İlki, yeni şube yönetimini seçen delegelerin seçildiği,  20 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşen seçimdi.

   Bir aylık peryotta hummalı bir çalışma ve oldukça çekişme ve rekabet içerisinde geçen bir seçim olmuştu. Kırıkkale'deki bütün MKE Kurumlar'ında çalışan işçiler, yönetim talipliği için delege seçimine giren, beraber çalıştıkları mesai arkadaşları arasında, kendi nazariyatlarına gerekli tercihlerini yaptılar.

   Bu seçimde de göze çarpan ince ayrıntılar ve gözardı edilemeyecek önemli detaylar da vardı.

   Zaman zaman ufak tefek gerginlikler olsa da, oy vermeye giden adayların, birbirlerine lâtife yaparak kol kola sandığa gitmeleri, tam örnek teşkil edecek nitelikte güzel görüntülerdi. Her ne kadar ince bir detay gibi görünse de önemli mesajlar da içeriyordu.

 * * *

  Öncelikle ilk delege seçimine baktığımızda, öyle görülüyor ki işçi, emekçi insanlar yeni simalar, yeni sendika yönetimi arayışındalar. Evet yönetime aday insanlar, çok iyi birer arkadaş, insan, dost olabilirler. Fakat yöneticilik, idarecilik, sendika yönetimi daha farklı bir durum. Çalışanlar, muzdarip oldukları hususlara çare olacak yeni çehreler arayışı içersindeler. Öyle de görüldü ki, tercihleri bu doğrultuda şekil aldı.

   Her seçimin olduğu gibi, bu seçiminde elbette ki bir kazananları ve bir de kaybedenleri vardı.

KAYBEDEN YÖNETİME GEÇMİŞ OLSUN DİYOR, YENİ SEÇİLEN BAŞKAN VE YÖNETİMİ KUTLAYARAK, TÜM MKE KURUMUNA VE İŞÇİ EMEKÇİ ÇALIŞANLARA HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.

   Kaybedenler analizlerini yapacaklardır muhakkak. Nedenlerini, eksiklerini, işçi arkadaşların hangi beklentilerine karşı eksik kalındığının, tek tek anoktotları çıkarılacaktır. Yapmalıdırlar da.

ÇÜNKÜ BAŞARI, HATALAR FARKEDİLİP, DÜZELTİLDİKÇE ELDE EDİLİR.

   Bunun yanı sıra, kazananlar da kendilerince analiz yapmalıdırlar.  Çünkü; bu kazanılmış bir zafer midir, yoksa evvelki yönetimlerden dolayı yeni umutlar arayışı mıdır?

    Bu sorularla seçimin sonuçları analiz edilip, hatalara, problemlere, eksikliklere eğilinmediği müddetçe, işçi arkadaşlar her seferinde yeni umutlar, yeni çareler ve yeni çehreler tercihine gireceklerdir. Bu hâl kaçınılmaz bir sonuçtur.    Her ne kadar seçilip yönetime gelinse de 4 sene sonra aynı mesai arkadaşlarından oy talebinde bulunacaklardır. İşte o an, yönetimin çalışmalarının aynası ve zahir görüntüsü ortaya çıkacaktır.

--İşçi ve emekçi insanlar çalıştıkları kurumun her an özelleşme endişesini yaşamadan, geceleri rahatça endişesizce uyuyabilmek istiyor.

--İşçive emekçi insanlar enflasyon oranlarında ezilmemek istiyor.

 

--İşçi emekçi insanlar, çalıştığı iş ortamlarında yaşadığı sıkıntılarda kolundan tutan eli, sendikasını görmek istiyor.

 --İşçi emekçi insanlar, zaten eflasyon ve vergi dilimlerinde ezilirken, bir de ağır tehlike şartlarında çalıştığı emeğinin karşılığını ve skala düzenlemelerinde kayıplar yaşamamak istiyor.

   Kısacası işçi emekçi insanlar kendisinin hakir görülmeden, önemsendiğini, değer verildiğini görmek istiyor.    Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Afrin'e girdiğinde, MKE çalışanları, hafta içi ve hafta sonu, ücretlerinden feragat ederek fazla mesai yaparak örnek bir milliyetçilik sergilemişlerdi. Hiç bir maddî beklentisi olmayan işçilerin, tek beklentileri hak ettikleri saygıyı görmek, bekledikleri değeri bilmektir sadece.

 

    "EMEK EN YÜCE DEĞERDİR!"

    EMEK VEREN DE BU YÜCELİĞİN.      TİMSALLERİDİR.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net