27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Ekonomi Geldi Bu Hâle, POŞET BAHANE!!!
08 Şubat 2019 Cuma Bu yazı 26676 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

için marketlerdeki ücretli poşet uygulaması 1Ocak2019 tarihinde yürürlüğe girdiği andan itibaren, ana haber bültenlerinde, sosyal medyada, sokakta tüm vatandaşın arasında ana gündem konusu hâline geldi.

  "Niye böyle bir karar alındı, nereden çıktı şimdi bu poşet parası, poşet almazsak elimizde mi taşıyacağız aldıklarımızı, bir ekmek eksik alıp 3 adet poşet mi alacağım" şeklinde söylentiler yayılmaya başlandı halk arasında.

  Hatta kimisi el arabasıyla, kimisi eşeğiyle gelip, heybesine doldurarak, lâtifeye karışık  bir takım küçük protestolar yaptı.

  Elbette ki, doğamızı, çevremizi korumak, temiz tutmak, sağlımızı korumak adına muhakkak yapılması gereken bir vatandaşlık görevi. 

   

  Hammaddesi petrol olan, içeriğinde de polietilen ve polipropilen olan poşetler, hem kanseri tetikliyor, hem de yüzyıllarca doğada çözülemediği için ciddi zararlar veriyor.    Denizlere ulaştığında da bunu yutan balıkların sonu can çekişerek ölümleriyle sonuçlanıyor. Tabiki de yaşadığımız gezegene yapılan her hizmeti destekliyoruz.

  Zaten vatandaşın da tepkisi bu uygulamaya değil aslında. Uygulamanın zamanlaması ve yaptırım şekline.

  Bu karar alındığında henüz 2018 yılının Aralık ayı başlarındaydı. Marketler Ocak ayına kadar bez ve kağıt çantaları hazır hâle getiremezler miydi?

  Yada marketlere, hiçbir zehirli madde içermeyip 12-24 ay arasında doğaya karışan OXO-BIO poşetler satılması şartı konulamazmıydı!?

  Madem plâstik poşetler zararlı, ücretli alınanlar da doğaya zarar vermeyecek mi? Manav, fırın ve kasaplarda neden ücretsiz?

  Peki ya etrafta bir hayli kirlilik oluşturan plastik pet şişeleri ve hepimizin evindeki plastik su damacanaları?!..
  Hem sağlığımıza, hem de çevreye verdiği zararlar!?...


Bunların yanı sıra, 1 tanesi bile 10 ton çöpe bedel PİLLER...

ATIK YAĞLAR!?...


 Saymakla bitmiyor. Vatandaş bu sorulara cevap arıyor.

* * *

Hepsi bir kenara.
Vatandaşımızın asıl sıkıntısı, tasası, ne poşet, ne de vereceği 25 kuruş. 

  Ağustos ayında başlayan ekonomik kriz, halkın boğazına dayandı esasında. 2 liraya aldığı domatesi 10 liraya, 3 liraya aldığı biberi 14 liraya alıyor. Patatesi, soğanı, patlıcanı, yağı, deterjanı... Kısacası evin en temel ihtiyaçlarını 2-3, hatta 4 katına alıyor.  Giyimi kuşamı, hastanesi, ilâcı...
   Beyaz eşya desen, hiç yanına yaklaşılmıyor. Bir de günlük bulduğu işle günü kurtarmaya çalışıyorsa eğer vatandaş, Allah yardımcısı olsun. Bu kişi evine ekmeği bile sayıyla götürebiliyor ancak. Bu kişi 3 poşete vereceği parayla, alacağı ekmeğin hesabı yapacaktır hâliyle.

  Artık kova doldu. Poşete verilecek 25 kuruş, taşacak damlaya dönüştü. 7liraya yükselip ekonomiyi allak bullak eden dolar, 5 liraya inse bile, tavan yapıp inmeyen piyasaya kızgın olan halk sinir küpü. Bir anda hiç hesapta olmayan poşete bile para verecek olması, sinirleri daha da gerdi. Plâstik poşetin doğaya verdiği zararı bile düşünemez oldu.

  Avrupa'nın bir çok şehrinde paralı poşet uygulamasına geçildi ve uygulanıyor da. Ama ekonomik yaşam koşulları uygun ve refah seviyesi yüksek olan ülkelerde herhangi hiç bir tepki de olmuyor hâliyle.

  Neticede hepimiz, yaşadığımız doğanın yararına olan uygulamaların yanındayız, destekliyoruz. Vatandaşımız bir kaç günlük tepkiden sonra çaresiz bu duruma da alışacaktır. Lâkin burada halk ekonomik olarak öylesine bunaldı ki, ne yeni bir ücret uygulaması görmek istiyor, ne de zam duymak istiyor.

EKONOMİ GELDİ BU HÂLE, POŞET İSE BAHANE..

 

Saygılarımla...


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net