28 Şubat 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
BİZ ANKARA DİYELİM SİZ NE ANLARSANIZ
12 Şubat 2019 Salı Bu yazı 21822 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Nerde o eski zamanlar diye başladığımız cümleye ne çok örnekler verirdik. Nerde o eski ramazanlar? Nerde o eski bayramlar, nerde o eski diziler, nerde o eski akşamlar gibi. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Ancak ben şimdi buna nerde o eski seçimleri eklemek istiyorum. Ankara’da seçim çalışmaları çok hareketli geçmiyor. Bunu birçok şekilde açıklar, birçok nedenle ortaya serebiliriz. Ben bir kaçına değineceğim.

Ankara’da iktidar partisinin adayı partisinin ve Genel Başkanının popülaritesine güveniyor. Partisinin ve liderinin var olan rüzgarı ile seçimi rahatlıkla alabileceği inancında. Bu sebeple açtığı sembolik seçim bürosunda günlük olarak boy gösteriyor. Ne eskisi gibi mahalle toplantıları yapıyor, ne geniş katılımlı mitingler düzenliyor. Seçim bürosunda sürekli boy gösteren vatandaşlar içinde görünmeyi yeterli sayıyor. Hep aynı yüzler. Teşkilat içinde aynısı geçerli. Teşkilatta partisinin ve liderinin rüzgarının arkasında saklanmış sadece sembolik birkaç çalışmada boy gösteriyor. daha ötesi önceki seçimlerde mahallelerde açılan seçim bürolarından eser yok. Çünkü arkalarına saklandıkları iktidar ve genel başkan rüzgarı bu gerekliliği onların kafasında ortadan kaldırıyor. Sadece sosyal medya üzerinde bir gayret içerisinde olan partili grup var. Onlarda ellerinden geleni yapıyor. Ancak onlarında arkasında ne bir aday desteği, nede bir teşkilat planı var. Dağınık. Kimleri sadece paylaşım yapıyor. Kimileri de yazılanlara cevap verme telaşında. Ankara’da iktidar kanadında durum böyle.

Birde çatı adayın durumuna bakalım. Oda ismine ve geçmişine güveniyor. Benim ismim var, daha önceki seçimde aldığım oy oranı belli diyor. Diyor ama önceki seçimi kaybettiğini unutuyor. Sonra bakıyor arkasına üçten fazla parti var. Tamam diyor birden fazla parti desteğini de aldım, bu seçim tamam diyor. Saha çalışmasına, mahalle mitingine, ayağı yere basan proje açıklamasına gerek duymuyor. Oda aynı iktidar partisi adayı gibi iktidara karşı estiğine inandığı ters rüzgara güveniyor. Tabi birde önceki seçimde aldığı oy oranına. Yine oda açmış merkezde bir seçim bürosu akşamları orda boy gösteriyor. Oysa düşündüğünüz zaman 16 yıllık bir iktidar karşısında göreve talip olan aday ve yakınları tarafından daha vurucu daha ciddi daha profesyonel ve ayağı yere basan çalışmalar bekliyorsunuz. Daha sağlam ekip çalışması bekliyorsunuz. Şimdi yine iyi kötü biraz çalışıyormuş gibi görünüyor çatı adayı. Destekleyen partilerin genel başkanları bir rüzgar bir ivme yakalasa bu kadar da çalışmayacak. Oda kendisini rüzgara bırakacak. Genel Başkanlar bu ivmeyi yakalayabilse zaten kimi aday koysalar kazanır. Yine birkaç sembolik ziyaret o kadar. Tabi burada ittifaka destek veren teşkilatların çabasını görmezden gelemeyiz. Teşkilat elinden geleni yapıyor. Ankara’da millet ittifakı kanadında durum bu. Evet nerde o eski seçimler noktasına tekrar geliyoruz. Eskiden adaylar toplantılar düzenler, mitingler yapar, projeler açıklar hatta projelerin kaynaklarını nerden nasıl bulacağına kadar anlatır, seçmenin ayağına gider gündüz ziyaretler akşam mahalle mitingleri yapardı. Şimdi bakıyorsunuz, seçim bürolarında gerçekleştirilen destek ziyaretleri, seçim bürosunda boy gösterme çabaları.

Vatandaşa giden yok. Artık vatandaş taleplerini ve beklentilerini iletmek için seçim bürolarına gidiyor. Her iki taraf içinde geçerli. Önceden partililer seçim çalışmalarında kapı kapı dolaşır toplantılar düzenlerdi. Şimdi partililer sadece seçim bürosunda oturmak dışında hiçbir şey yapmıyor. Bu Ankara seçmeni de bir garip olmuş artık.

Neyse ben adaylara sesleneyim. Ankara’nın hizmete ihtiyacı var. Ankara’nın gelişmeye ihtiyacı var. Ankara’da vaat veren zaten çok. Ankara’nın değişime ihtiyacı var. Adaylar, ayağı yere basan projeler açıklayın. Mesela projelerinizin kaynaklarını nereden bulacağınızı açıklayın. Vatandaşın sizi seçmesi halinde hayatında nelerin değişeceğini açıklayın. Bırakın sağda solda poz verme boy gösterme çabalarını. Seçim bürolarınıza gelen vatandaşlar zaten sizin partiliniz. Partiliniz olup da seçim bürolarınıza gelmeyen küskün partilileriniz ile ilgilenin. Neden gelmediklerini araştırın. Onları çalışmalarınıza dahil etmeye çalışın. Dün yanınızda yürüyen insanlar bugün neden yok onu araştırın. Vatandaşa gidin, taleplerini dinleyin. Ankara’da neyi değiştireceksiniz: Mega projeniz ne olacak. Vatandaşa bir katma değeriniz olacak mı? Bunları anlatın. Bırakın genel başkanlardan rüzgar estirmesini beklemeyi. Bırakın kaybettiğiniz seçimlerde aldığınız oy sayısını. Vatandaşın gönlüne girmeye bakın gönlüne. Ankara sizden çok şey bekliyor. Ben Ankara’yı anlattım siz yaşadığınız şehri düşünün, ben Ankara adaylarını anlattım siz şehriniz adaylarını anlayın. Ankara, Kırıkkale, İstanbul ne fark eder ki? Siyasetçiler genel merkezlerinin oy oranlarına hapsolmuş, artırmak bir yana korumak için dahi kılını kıpırdatmayan kişiler değil mi?

Bir sonraki yazımda da Ankara’nın diğer adayı ve ilçelerdeki adaylarını değerlendireceğim.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net