26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 36
13 Şubat 2019 Çarşamba Bu yazı 13371 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

‘‘İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’DAN STK’LARA BİLDİRİ

 

Uzun yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve farkındalık oluşturabilmek için ciddi bir gayret içerisindeyiz.

Yılda yaklaşık 7.400 insanımızın hayatını kaybetmesine, 300 bin insanımızın yaralanmasına sebep olan bu mesele ile ilgili çalışırken, bazen bütüne bazen de bütünü oluşturan parçalara odaklandık. Kimi zaman Bayram Trafiğine özel “Kırmızı Düdük’’ gibi kampanyalar, kimi zaman da trafik kazalarını azaltmak için otoyollarda ortalama hız koridorundan, ülke genelinde maket trafik araçlarına kadar birçok uygulama gerçekleştirdik.

Mutluluğumuz ve minnettarlığımız odur ki bu gayretlerin her noktasında, sizleri yanımızda gördük, desteğinizi hissettik.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde önemli bir değişiklik yapıldı. Bu sayede, trafikteki can kayıplarımızın yaklaşık %23’ünü oluşturan yayalarımıza yönelik yepyeni, devrim niteliğinde bir adım atılmış; “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışı yasal bir zemine oturtulmuş oldu. Artık araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK; buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak İLK GEÇİŞ HAKKINI VERMEK zorundalar.

Elbette ki kanunun değiştirilmesi tek başına yetmiyor. Bu adımın tanıtılması ve günlük hayatımızda yer alması da gerekiyor.

Bu amaçla Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve yıl boyu sürecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.

İlk adımını, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında tüm illerimizde eş zamanlı olarak atıyoruz. 81 ilimizde toplam 200 bin kolluk personelimiz ve Bakan Yardımcılarımız, Emniyet Genel Müdürümüz, Jandarma Genel Komutanımız, Valilerimiz, Kaymakamlarımız, İl/İlçe Emniyet Müdürlerimiz ve Jandarma Komutanlarımızın katılımıyla; yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi amacıyla bir etkinlik düzenlenecektir.

Bugüne kadarki çalışmalarımızda olduğu gibi 6 Şubat günü de sîzlerin desteğini tekrar yanımızda görmeyi arzuluyoruz. Hep birlikte yaptığımız çalışmalar sonucunda 2018 Yılında 2017’ye göre ölümlü kaza sayısı %5.5; can kaybı sayısı %4.6 oranında azaldı. İnanıyoruz ki bu kampanyaya vereceğiniz destekle trafik kazalarında yaya olarak kaybettiğimiz yılda ortalama 1700 can kaybım çok daha aşağılara çekmeye, hatta sıfırlamaya muvaffak olacağız.

Trafik meselesinin çözümünde bugüne kadar verdiğiniz destekler için çok teşekkür ediyor, bu desteğinizin devamı için sizleri 6 Şubat’ta, yaya geçitlerinde yanımızda görmeyi diliyor, sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Sürücü Kurslarına Kota Geliyor!

İstanbul Ticaret Gazetesi (29. Ocak. 2019 / 10: 20)

 

Yakın gelecekte yürürlüğe girmesi beklenen Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ ne göre, her 50 bin nüfusa 2 sürücü kursu açılabilecek.

Önümüzdeki günlerde yayınlanması beklenen Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği' ne göre, her 50 bin nüfusa 2 sürücü kursu açılabilecek. Türkiye' de toplam 3 bin 522 sürücü kursu nun bulunduğu ve her dönem ortalama 70 bin ehliyet eğitiminin verildiği sektörde, temsilciler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Sektördeki bu durumu dikkate alan Milli Eğitim Bakan lığı Özel Kurumları Genel Müdürlüğü, bundan sonra bu kurumların açılış izninin kota kapsamına alınacağını aktardı. Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi öngörülen Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği' ne göre, her 50 bin nüfusa 2 adet kurs açılabilecek. 

Yönetmelik ve sorunlar, İstanbul Ticaret Odası' ndaki ‘Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Değerlendirme' toplantısında ele alındı.

Toplantıda yeni yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız, “Kurslardaki minimum araç sayısı üç olacak” dedi. Yenilenecek yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik de, lise mezunlarının iki yıl çalıştıktan sonra, motorlu taşıtlar sürücü kursunda usta öğretici olarak göreve başlaması belirtildi.

Sektör temsilcileri ise kurs açılması için müstakil bina şartının kaldırılmasını isterken, araçlarda ÖTV ile KDV' nin kalkması ve akaryakıt desteği istedikleri aktarıldı. Ayrıca, KOSGEB ve esnaf kredilerinden faydalanabilmek, ruhsat harcının her yıl değil de sadece kurum açılırken bir kere verilmesi, taban fiyat uygulaması için maddi destek, kurum müdürlerinin girebileceği ders saati sayısının artırılması ve sınavda sabit güzergâh uygulamasının kalkmasını istedikleri belirtildi.  

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net